Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnictwo Dla Początkujących

Wspomagamy odbudowę populacji sokoła wędrownego

Wraz z Małopolskim Towarzystwem Ornitologicznym i Stowarzyszeniem na Rzecz Dzikich Zwierząt "Sokół" wypuszczamy sokoły Wędrowne wspierając program Odbudowa populacji Sokoła Wędrownego.

Odbudowa populacji sokoła wędrownego to coś na czym zależy każdemu sokolnikowi. 5 lipca 2021 dwa sokoły wędrowne z naszej hodowli trafiły do gniazda reintrodukcyjnego zamontowanego dzięki wysiłkom MTO na jednym z kominów elektrowni CEZ w Skawinie koło Krakowa. Naszym sokołom towarzyszą dwa kolejne z hodowli innego sokolnika – razem wszystkie 4 młode będą miały szansę zasilić program odbudowy tego niezwykłego gatunku. Otwarcie gniazda przewidziane jest na 14 lipca 2021 na godzinę 10.00. Sokoły można podglądać na żywo – wystarczy kliknąć w poniższy obraz, a następnie w dolnej części artykułu z większą ilością informacji wybrać odpowiednią kamerę (CAM1in lub CAM2out w lewym górnym rogu)

Odbudowa populacji sokoła wędrownego to także program, który od lat realizuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół”, o którym można poczytać na ich stronach internetowych. Program stał się konieczny po tym jak w latach 70tych ubiegłego wieku z powodu używania środków ochrony roślin opartych na DDT (głównie pestycydów) populacja sokoła wędrownego praktycznie wyginęła. Od momentu, kiedy badania jednoznacznie wskazały, że głównym winowajcą jest DDT, które doprowadziło do zaburzenia gospodarki wapniem w organizmach skrzydlatych drapieżników wiele osób podjęło olbrzymie wysiłki aby naprawić wyrządzone przez chemikalia szkody. Wśród tych osób znaczącą rolę odegrali sokolnicy, którzy opracowali metody hodowli i wypuszczania na wolność młodych osobników sokoła wędrownego. To między innymi dzięki ich wysiłkom można uznać, że odbudowa populacji sokoła wędrownego okazała się wielkim sukcesem i dziś możemy oglądać te piękne ptaki na polskim niebie. Całość programu hodowli i reintrodukcji sokoła wędrownego zapoczątkował prof. Tom Cade w USA. Początkowe sukcesy przyszły dopiero po wielu latach prób jednak dzięki uporczywości udało się opracować metody hodowli ptaków drapieżnych. Dzięki temu można było w kolejnych latach poszerzyć zakres odbudowy populacji sokoła wędrownego i rozpocząć jego realizację również w Europie. Jednymi z pierwszych krajów, które rozpoczęły jego realizację były Niemcy oraz Wielka Brytania. Polski program skupił się na odbudowie populacji nadrzewnej sokoła i w ostatnich latach zaczął już przynosić bardzo dobre efekty. 

Najnowsze komentarze

    Popularne wpisy

    MENU