Polska w kontekście sokolnictwa na tle Europy można powiedzieć, że nie jest w najgorszej pozycji. Choć nie należymy do czołówki krajów w zakresie rozwoju sokolnictwa (tu bez wątpienia można wymienić np Wielką Brytanię) to również na szczęście daleko nam do krajów, gdzie sokolnictwa uprawiać nie wolno (część krajów skandynawskich choć i tu powoli pojawiają się pierwsze organizacje sokolnicze). W kontekście świata sokolnictwo bardzo popularne jest nadal w swojej kolebce to znaczy w większości krajów arabskich, a w szczególności krajach takich jak Zjednoczone Emiraty Arabskie czy Katar oraz Pakistan.
W 1968 roku powołano do życia Międzynarodowe Stowarzyszenie na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF). Oczywiście należą do niej również i polskie organizacje sokolnicze. IAF zrzesza 110 organizacji sokolniczych z 87 krajów na całym świecie. Daje to łączną liczbę ponad 75.000 członków. IAF jest członkiem Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) oraz współpracuje z UNESCO w zakresie niematerialnego dziedzictwa kultury do którego zaliczono sokolnictwo w 2010 roku. Szczegóły na temat aktualnej sytuacji na świecie można znaleźć na stronie IAF pod adresem https://iaf.org/
Z krajów najbliższych Polsce sokolnictwo jest obecne wśród wszystkich naszych sąsiadów: w Niemczech, na Słowacji, w Czechach, na Ukrainie, na Białorusi, Na Litwie, w Szwecji i w Rosji.