Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnictwo Dla Początkujących

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Tą sekcję mojej strony postanowiłem utworzyć w wyniku otrzymywania dość częstych zapytań związanych właściwie z tymi samymi tematami. Dlatego zanim ktokolwiek zdecyduje się wysłać maila lub zapytanie wykorzystujące formularz na stronie proszę by zapoznał się z poniższymi odpowiedziami. Jeśli zada pytanie, na które odpowiedź znajduje się poniżej otrzyma nic więcej jak email zwrotny z linkiem do tej strony!

1. Ile kosztuje ptak drapieżny i gdzie go można kupić?

Niestety pytanie numer 1 spośród najczęściej zadawanych. Dlaczego niestety? Ponieważ pokazuje jak bardzo osoba chcąca zostać sokolnikiem mija się z istotą sokolnictwa!
Osoby zastanawiające się „Czy będzie mnie na to stać” mogę uspokoić i odpowiedzieć, że ceny ptaków nie są wygórowane i można je przyrównać do cen rasowych psów. Rozpiętość cenowa jest znaczna i z pewnością każdy znajdzie hodowcę, u którego kupi ptaka dysponując minimalnymi środkami. W gruncie rzeczy nie powinniśmy zadawać sobie pytania „Czy stać mnie na kupno ptaka” tylko „Czy mam dosyć czasu i odpowiednie warunki by ptaka trzymać?”. Nie chodzi tu już nawet o pieniądze ale o co najmniej godzinę czasu dziennie, którą musimy poświęcić naszemu podopiecznemu, który w przeciwieństwie do psów czy kotów sam się sobą nie zajmie. Ponieważ to właśnie jest największy wydatek w sokolnictwie – nasz czas którego nie zastąpimy niczym innym! Dlatego zastanówmy się najpierw dobrze nad naszymi możliwościami, dowiedzmy się jak go układać i się nim zajmować, rozważmy lokalizację woliery (a także jej koszt, który niejednokrotnie przekroczy koszty samego ptaka), a później NA SAMYM KOŃCU szukajmy ptaka!
Koszty utrzymania to właściwie karma, którą w większości przypadków są kurczaki jednodniowe (koguciki) – pytanie skierujmy więc do wylęgarni drobiu. Warto też znaleźć alternatywne rodzaje karmy jak przepiórki, bażanty czy gołębie.
JESZCZE RAZ PROSZĘ NIE PYTAJ GDZIE I ZA ILE KUPIĆ PTAKA JEŚLI NIE MASZ ZIELONEGO POJĘCIA O TYM JAK SIĘ NIM ZAJMOWAĆ I CO SIĘ Z TYM WIĄŻE – to tak jak pytanie gdzie i za ile mogę kupić motor choć nie mam prawa jazdy i pojęcia jak nim jeździć bo rowerem nigdy nie nauczyłem się tego robić. Zacznijmy choćby od przeczytania jednej książki o sokolnictwie to zrozumiemy iż pytanie numer 1 jest ostatnim jakie należy zadać. Jaką książkę przeczytać? Ja zawsze na początek polecam choćby taki zestaw dla początkujących mini .

2. Jak zostać sokolnikiem?

Na pytanie to odpowiedziałem już w dziale „Jak zacząć” i „Początkujący sokolnik” ale dla pewności podsumuję te spostrzeżenie raz jeszcze poniżej:

a) Po pierwsze jeśli chcemy polować z ptakiem konieczna jest przynależność do PZŁ, a więc musimy zostać myśliwym, następnie zdać egzamin sokolniczy (poprzedzony kursem kończącym staż sokolniczy) i na końcu uzyskać uprawnienia do łowienia zwierzyny przy użyciu ptaków łowczych od Ministra Środowiska

b) Jeśli chcemy tylko latać z ptakiem wówczas wystarczy posiadać wiedzę jak go układać i mieć do tego warunki po czym kupić ptaka z legalnej hodowli z odpowiednimi dokumentami i zarejestrować go w starostwie powiatowym oraz dopełnić inne ewentualne formalności.

c) Kiedy już jesteśmy myśliwymi można (ale nie trzeba) zapisać się do „Gniazda sokolników” co pozwoli nam na spotykanie ludzi dzielących tą samą pasję.

Przepisy prawne określające zasady uprawiania sokolnictwa oraz trzymania gatunków chronionych (wszystkie ptaki drapieżne) ciągle się zmieniają dlatego trzeba na bieżąco je śledzić.

3. Jakie dokumenty musi posiadać ptak?

Wymagane dokumenty zależą od gatunku ptaka. Znakomita większość ptaków wymaga żółtego świadectwa CITES zwalniającego z zakazów dotyczących ich komercyjnego wykorzystania. Dzięki takiemu świadectwu na podstawie znowelizowanej w 2008 roku ustawy o ochronie przyrody jedyne co jeszcze trzeba zrobić to zarejestrować ptaka w starostwie powiatowym. Niestety kolejne nowelizacje wprowadziły obowiązek posiadania np zezwolenia na przetrzymywanie w stosunku do gatunków rodzimych niemniej ich uzyskanie nie jest zbyt trudne.
Pewnym wyjątkiem w stosunku do dokumentacji cites są gatunki nierodzime jak np. harris (parabuteo unicintus), który będąc gatunkiem z aneksu B (a nie jak większość ptaków sokolniczych z aneksu A) nie wymaga posiadania świadectwa a jedynie dokumentu potwierdzającego jego legalne pochodzenie. Takim dokumentem w wypadku ptaków wyhodowanych w Polsce może być Świadectwo hodowlane podbite przez Powiatowego Lekarza Weterynarii.

4. Jaki ptak jest najlepszy dla początkującego?

W naszych warunkach początkujący w zasadzie powinien ograniczyć swój wybór do lannera (raroga górskiego) jeśli chce się zajmować sokołami lub harrisa jeśli planuje jastrzębiarstwo. Warto tu zaznaczyć iż w wypadku sokołów telemetria (czyli urządzenie radiolokacyjne pozwalające namierzyć ptaka który zniknął nam z pola widzenia) jest w zasadzie niezbędna. Z kolei przy harrisach warto ją mieć jednak nie jest to niezbędne ponieważ ptaki te nie oddalają się tak bardzo jak sokoły pozostając zwykle w zasięgu naszego wzroku. W wypadku sów lepiej trzymać się większych gatunków które nie są tak delikatne jak małe sowy. Dobrym gatunkiem w wypadku sów będzie np puchacz bengalski.

menu