Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnictwo Dla Początkujących

Wyprawka dla sokolnika

Jak każdy zaczynający swoją szkolną przygodę uczeń musi posiadać wyprawkę w postaci zeszytów, linijek i tony innych rzeczy nie inaczej jest z sokolnictwem. Pamiętajmy, że ptak jest ostatnim elementem tej wyprawki jaki powinniśmy nabyć. Co jest potrzebne wcześniej? Oczywiście pierwsza rzecz to woliera! Potem akcesoria a na końcu dopiero ptak. Wszystko powinno czekać na ptaka a co konkretnie? Myślę, że poniższa lista zobrazuje co powinniśmy posiadać ZANIM pojedziemy odebrać ptaka:

 1. Pęta, gdyż pierwszą rzeczą jaką robimy to pętamy ptaka – składają się na nie szczepki do pęt (robione ze skóry) oraz pęta (plecione lub skórzane) a do ich założenia niezbędny jest zaciskacz oraz oczka (w Polsce najczęściej stosuje się standard 8mm). Wszystkie niezbędne akcesoria z tej grupy dostępne są w sklepiku sokolniczym w dziale pęta, werbliki i przedłużacze.
 2. Waga z siedziskiem – każdego ptaka na początku koniecznie trzeba regularnie ważyć aby opanować umiejętność kontroli kondycji i waga jest do tego niezbędna. Może to być waga elektroniczna wraz ze specjalnym siedziskiem dla ptaka.
 3. Siedzisko dla ptaka – może to być berło, pałąk lub siedzisko typu lizak. Siedziska są niezbędne w początkowym etapie układania ptaka a także podczas wyjazdów z ptakiem. Kilka różnych można znaleźć w dziale siedziska.
 4. Skrzynia transportowa – umożliwia transport ptaka a zarazem zabezpiecza tapicerkę samochodu przed „upiększeniem” odchodami – również dostępne w dziale siedziska.
 5. Werblik, przedłużacz i dłużec – wszystkie niezbędne podczas układania jak i w wypadku przedłużacza oraz werblika na późniejszych etapach. Dostępne w dziale pęta, werbliki i przedłużacze.
 6. Rękawica sokolnicza – dobrana do gatunku długością oraz wytrzymałością. Dobrze by dodatkowo posiadała przypinkę. Kilka modeli do wyboru dostępnych w dziale rękawice sokolnicze.
 7. Wabidło – dobrane do gatunku pod kątem ciężaru i wielkości. Do wyboru w dziale wabidła.
 8. Torba lub kamizelka sokolnicza – przecież gdzieś to wszystko trzeba nosić, a gdzie można wybrać choćby spośród tego co dostępne w dziale kamizelki i torby.
 9. Dzwoneczki – bardzo szybko docenicie rolę dobrych dzwoneczków sokolniczych które pozwolą zlokalizować ptaka w koronie drzewa. Wybór kształtu, koloru i wielkości do dokonania w dziale dzwoneczki sokolnicze.
 10. Karnal – przydaje się głównie w wypadku sokołów choć są sokolnicy, którzy kapturzą też jastrzębie. Karnal musi być dopasowany wielkością do płci i gatunku ptaka – dział karnale.
 11. Kuweta – dobra i duża kuweta to komfort kąpieli i bezpieczeństwo dla ptaka, w szczególności w gorące letnie dni. Do wyboru w dziale kuwety.
 12. Telemetria – na pewno warto ją mieć przy sokołach i w wypadku polujących ptaków. Przy ptaku do latania nie jest niezbędna. Jest wiele systemów i producentów, a wybór nie jest łatwy. Jednym z wiodących dostawców systemów telemetrycznych (w tym analogowych i GPS) jest Marshall Radio Telemetry.
 13. Pamiętajmy też o najważniejszej rzeczy jaka jest absolutnie konieczna do sokolnictwa – wiedzy i cierpliwości 🙂 Wiedzę można zdobyć z książek, filmów lub na kursie sokolniczym. Cierpliwość trzeba poćwiczyć samemu 🙂

 

Przykładowy zestaw potrzebnych akcesoriów sokolniczych

Najnowsze komentarze

  Popularne wpisy

  MENU