Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnicze podsumowanie 2018 roku

Już za chwilę nadejdzie nowy rok 2019 – co przyniesie tego nikt do końca nie wie ale z pewnością wypada podsumować mijający rok 2018. Jakie wydarzenia mamy za sobą?
Z pewnością na początek trzeba wspomnieć, że choć rok zaczynał się dość optymistycznie to późniejsze zmiany polityczne (wymiana ministra środowiska, nasilenie polimeryzacji politycznej mediów) nie przysporzyły łatwiejszego życia sokolnikom. Mowa tu oczywiście na początek o zmianach w ustawie prawo łowieckie, w której pewne zapisy w zasadzie zlegitymizowały istniejące od dłuższego czasu trendy. Do tego zamieszanie wokół prac nad ustawą rozpoczęło otwartą kampanię oszczerstw przeciwko łowiectwu co niestety również uderzyło w sokolnictwo, którym bez większych uzgodnień ze środowiskiem nieporadnie usiłowano ratować „polski model łowiectwa”. Szczęśliwie w kontekście prawnym były to jedyne niekorzystne zmiany w tym roku dotykające sokolnictwa choć przed nami prace nad dużo bardziej niebezpieczną ustawą o ochronie zwierząt której nieprzemyślane zapisy mogą praktycznie uniemożliwić popularyzację sokolnictwa. Konsekwencją zmian politycznych były również zmiany w samym PZŁ z powołaniem nowego łowczego krajowego, wymianą na stanowiskach łowczych okręgowych oraz ZG PZŁ jak i Naczelnej Rady Łowieckiej. Co przyniosą zmiany ciężko jednoznacznie określić ponieważ zdarzyły się niedawno.
Z pozytywnych rzeczy jakie można wymienić to choćby fakt, że sokolnictwo robi się coraz popularniejsze. Podjęto prace nad powołaniem co najmniej jednej kolejnej organizacji sokolniczej, a największa polska organizacja „Gniazdo Sokolników” urosła o kilkunastu nowych sokolników oraz kandydatów. Jubileuszowe 45 łowy z sokołami zgromadziły wielu gości z terenu kraju i rekordową ilość sokolników z zagranicy.
Cieszy również fakt że pojawiają się nowe osoby na kolejnych stałych punktach wydarzeń sokolniczych i tak oprócz konferencji poświęconej tematyce sokolniczej organizowanej przez AVES na SGGW coraz więcej osób uczestniczy w konkursie latawcowym organizowany przez Gniazdo Sokolników.
Przed sokolnikami na pewno kolejny rok, w którym trzeba będzie mocno starać się o przetrwanie i popularyzację naszej pasji, która z pewnością będzie celem ataków wszelkiej maści „miłośników” zwierząt nie rozumiejących zasad działania przyrody i nie posiadających wiedzy na temat ptaków drapieżnych ani sów. Dlatego życzę wszystkim związanym z sokolnictwem wytrwałości – niezależnie od tego czy to wytrwałość w drodze do pierwszego ptaka czy, zdania egzaminu na uprawnienia sokolnicze czy sukcesów w hodowli. Chwal Ćwik na cały rok 2019!

Najnowsze komentarze

    Popularne wpisy

    MENU