WWW.SOKOLNICTWO.PL Strona Główna WWW.SOKOLNICTWO.PL
Forum Dyskusyjne na tematy sokolnicze

FAQFAQ  SzukajSzukaj  Mapa GoogleMapa Google  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  AlbumAlbum  DownloadDownload
sklep sokolniczy

Poprzedni temat «» Następny temat
Zachowania godowe puchaczy
Autor Wiadomość
haggard 
sokolnik
haggard

Wysłany: Nie Gru 25, 2011 4:27 pm   Zachowania godowe puchaczy

mam pytanko do ludzi którzy hodują sowy bo ja puki co wiem o tym niewiele- czy zachowanie samca puchacza syberyjskiego polegające na lekkim opuszczeniu skrzydeł, zadarciu ogona jak strzyżyk i intensywne pohukiwanie do samicy to zachowania godowe? dodam ze zaczeło sie kilka dni temu a wczesniej nie odzywały sie wcale. Może pytanie znawcom wyda sie głupie ale sowy to dla mnie wciąż świeży temat i niewiele wiem na ten temat

ZaP 
sokolnik
www.drapole.pl

Wysłany: Nie Gru 25, 2011 4:50 pm   

tak. juz świerkowy domek im rób. puchacz enawet na poczatku lutego potrafią jaja złożyc.
moje już też się odzywają

haggard 
sokolnik
haggard

Wysłany: Nie Gru 25, 2011 6:00 pm   

Zap mozesz wrzucic zdjęcie owego świerkowego domku? byłbym wdzięczny

ZaP 
sokolnik
www.drapole.pl

Wysłany: Nie Gru 25, 2011 7:32 pm   

nie wiem jaka masz woliere. u mnie w jednej puchacze skladają jaja na polce a 2ga para ma w nosie wszystko i kopie dołek w ziemi.
płyta OSB 25 mm obita gontem bitumicznym oparta o sciane woliery pod kątem 45 stopni (wiliera cała z siatki bez zadaszeń i bez pełnych ścian - z tyłu i z boków rosną świerki.
pod płytą żeby podniesć poziom (zabezp przed podtopieniem i wyziębieniem jaj ukłądasz gałęzie świetkowe (samica i tak je porozciąga jak bedzie chciała)) . Od frontu układam gałęzie opierając o płytę tak żeby wejście do "wykrotu" było tylko z tyłu. samica już w połowie stycznia zaczyna tam przesiadywać a jak jest lekka zima na początku lutego już są jaja.
Samice w razie nieudanego lęgu powtarzają go ale nie później niz do 20 marca.
ZaP

haggard 
sokolnik
haggard

Wysłany: Pon Gru 26, 2011 6:19 pm   

woliera podobna do tej którą opisujesz. 8m wysoka, 8m szeroka i ok 15m długosci z zadaszoną i osłonięta od wiatru półką. myslę żeby półkę cześciowo odgrodzic od frontu scianką i zostawic wejscie o szer. około metra. Powstała by budka. nie mam zdjecia tej woliery ale ma dwie sciany boczne pełne a reszta siatka. wklejam zdjęcie sąsiedniej z bielikiem

woliera.jpg
Plik ściągnięto 368 raz(y) 110,78 KB

Stachu 
sokolnik

Wysłany: Czw Lip 11, 2013 1:49 pm   

Pytanie pewnie głupawe (i temat też), ale czy w środku miasta może założyć gniazdo puchacz? Poniżej link do artykułu i urywek o tym mówiący.

http://wiadomosci.onet.pl...-wiadomosc.html

Cytat:
A co z ewentualnymi protestami, np. ekologów? Ostatnio w budynku miał się zagnieździć puchacz. - Ekolodzy już się nie zgadzają, zapowiedzieli protest.

Pudlak Waldemar 
sokolnik
Drapole

Wysłany: Czw Lip 11, 2013 10:10 pm   

To jakieś brednie /Autora: Piotra Ogórka / Gość pewnie myśli ,że wrona to żona gawrona :mrgreen:
Raczej stawiał bym na płomykówki -gdyż puszczyki również nie chętnie zasiedlają budynki .

mazursky 
sympatyk

Wysłany: Sob Sie 10, 2013 8:11 pm   

puchacz moze zalozyc gniazdo w centrum miasta na budynku tyle, prawdopodobienstwo jest male, a tym bardziej w polskiej populacji ale z tego co mi wiadomo wkracza do coraz bardziej zurbanizowanych terenow i nie jest tak plochliwy jakby sie wydawalo, albo byl kiedys. Wic kto wie moze to i puchacz tam rzeczywiscie byl;)

Co innego w Skandynawii, w Helsinkach byl taki przypadek w 2011, w tej galeri widac kilka zdjec gniazda i ptakow w centrum:
http://www.lintukuva.fi/lajikuvat/bubbub/

Z koleji Göteborgu gniazduje z powodzeniem na stadionie Ullevi
http://kungsfiskaren.blog.../02/berguv.html
http://www.gp.se/nyheter/...-berguv-pa-vift

W Helsinkach odnotowano od 2005 roku 5 par gniazdujacych w centrum miasta.
Zywia sie licznymi golebiami, krolikami i innymi kregowcami.

W Polsce pojdzki, plomykowki gniazdujace obserwowalem w blokowiskach.
Jesli chodzi o puszczyki to kiedys widzialem mlode puszczyki w styczniu, lutym wiec domniemalem ze gniazda musialy byc zlokalizowane rowniez w budynkach, skoro w tak dziwnym okresie opuszczaly gniazdo.
Ostatnio zmieniony przez mazursky Nie Sie 11, 2013 11:51 am, w całości zmieniany 1 raz  

Pudlak Waldemar 
sokolnik
Drapole

Wysłany: Sob Sie 10, 2013 9:14 pm   

No proszę .....wniosek nasuwa się jeden -przez następne dziesięciolecia gatunki zwierząt do tej pory eksterminowane ,tępione , czy wydawało by się iż do życia jest im potrzebny spokój i ,,dzicz'' - wkraczają w środowisko zmienione przez człowieka. Nie gnębione przez przysłowiowego ,,chłopa - co to żywemu nie przepuści '' wykorzystują to zmienione środowisko do życia i rozmnażania .Sam widziałem jak bocian czarny spacerował w płytkiej rzeczce i to w centrum małego miasteczka - Krogulce niekiedy gniazdują w dużych aglomeracjach miejskich - kto wie może moje przekonanie ,że puchacze w Polsce trzymają się leśnych ostępów jest błędne ????

mazursky 
sympatyk

Wysłany: Nie Sie 11, 2013 7:40 am   

http://www.youtube.com/watch?v=Q_ad8Iu7AJI tu filmik z 2007. Ten osobnik wyjatkowo malo plochliwy i przerwal chwilowo wazny mecz :) na arenie w Helsinkach.
Ostatnio zmieniony przez mazursky Nie Sie 11, 2013 11:52 am, w całości zmieniany 1 raz  

Pudlak Waldemar 
sokolnik
Drapole

Wysłany: Nie Sie 11, 2013 10:27 am   

To mi wygląda na wdrukowanego puchacza którego ktoś zgubił - jak by jeszcze miał szczepki na nogach i było by wszystko jasne .....Może się jednak nie myliłem ...te ptaki w miastach to uciekinierzy ... :wink:

mazursky 
sympatyk

Wysłany: Nie Sie 11, 2013 12:03 pm   

W Finlandii sokolnictwo jest zakazane. Wg tamtejszych ornitologow ptak, ktory wyladawal na stadionie tzw Bubi to prawdopodobnie ten, ktory wlasnie w roku 2011 wyprowadzil mlode na budynku centrum handlowego.
Dostepnosc duzej ilosci krolikow w parkach np Sztokholmie i Helsinkach to podobno jedna przyczyn zasiedlania skandynawskich miast przez puchacze.
Dwa filmiki z maluchami w roli glownej :) :

http://www.youtube.com/wa...d&v=qZhd4rAbnDA
http://www.youtube.com/watch?v=y9q00XqZEIs

Odpowiedz do tematu