Sokolnictwo za granicą | Sokolnictwo dla początkujących

Sokolnictwo za granicą

Począwszy od roku 2008 myślę, że można powiedzieć iż w dziedzinie przepisów regulujących sokolnictwo dogoniliśmy zachodnich sąsiadów. Cieszy fakt iż sokolnictwo w Polsce jest legalne podobnie jak w innych krajach. A sytuacja w innych krajach przedstawia się następująco:

Niemcy

W tym kraju sokolnictwo działa bardzo prężnie. Największym klubem skupiającym niemieckich sokolników jest DFO ("Deutsche Falken Orden"). Inne kluby to ODF (Orden Deutscher Falkoniere) ) i Deutscher Falknerbund. Łącznie skupiają blisko 2000 sokolników.

Wielka Brytania

Tu istnieje kilkanaście klubów sokolniczych. Do głównych można zaliczyć: "British Falconers Club" oraz "Welsh Hawking Club". Duża ilość organizacji sokolniczych wymusiła powstanie jednego "centralnego" przedstawiciela, który prowadzi negocjacje z rządem, w Wielkiej Brytanii jest to "Hawk Board". W sumie szeroko pojmowanym sokolnictwem zajmuje się ponad 10.000 osób co stawia Wielką Brytanie na czele krajów europejskich.

USA

Tu jak zwykle wszystko zrobione jest z amerykańskim rozmachem. Istnieje całe mnóstwo organizacji sokolniczych, które skupiają się w NAFA (North American Falconry Associacion). Sokolnictwo jest tu jak najbardziej propagowanym sportem, choćby ze względu na wspomniany już wcześniej kontakt z przyrodą. Dozwolone jest odławianie ptakó drapieżnych z przyrody a młodzi adepci sokolnictwa muszą przejść przez cały szereg szkoleń łącznie z odłowieniem swojego pierwszego podopiecznego.

Czechy i Słowacja

Tutaj sokolników również jest więcej niż u nas. Na Słowacji wielu sokolników poluje z orłami organizując łowy w górskich terenach swojego kraju. Czesi co roku organizują bardzo popularne międzynarodowe łowy w miejscowości Opocno.

Dania

Trzymanie ptaków drapieżnych w niewoli jest dozwolone jednak zabrania się polowania z nimi. Można także bez problemów wwozić i wywozić takie ptaki poza granice tego kraju.