Jak zacząć czyli jak zostać sokolnikiem ? | Sokolnictwo dla początkujących

Jak zacząć czyli jak zostać sokolnikiem ?

Jak zostać sokolnikiem? Początki jak wszędzie bywają najtrudniejsze. Sokolnictwo jest na tyle specyficznym zajęciem, że już od najwcześniejszych etapów naszego doświadczenia trzeba poświęcić ptakowi całą uwagę. Najdrobniejsze potknięcia lub pomyłki na początku, w przyszłości mogą spowodować ogromne problemy. Dlatego stwierdzenie, iż "sokolnictwo jest sztuką popełniania najmniejszej ilości błędów" jest bardzo trafne. Powinniśmy być świadomi, że potrzeba nam dużej ilości czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na układanie skrzydlatego podopiecznego. Ptak codziennie wymaga około 2 godzin naszego czasu - wielkość ta uzależniona jest od gatunku oraz stanu w jakim podopieczny się znajduje (aktywnie poluje, biernie siedzi w wolierze). Bez wątpienia nie możemy trzymać go w domu, konieczne jest wybudowanie specjalnego pomieszczenia do przetrzymywania ptaka (woliery). Ptaka łowczego również trzeba kupić, ponieważ w Polsce prawo dopuszcza sokolniczenie jedynie z ptakami pochodzącymi z hodowli zamkniętej. Nasz drapieżnik nie będzie pożywiał się resztkami ze stołu, musimy zapewnić mu odpowiedniej jakości świeże mięso. Na końcu muszę jeszcze zaznaczyć, że w świetle polskiego prawa, aby być polującym sokolnikiem trzeba wcześniej zostać myśliwym. Jeśli z kolei chce się jedynie "latać" z ptakiem bez wykonywania polowania wówczas konieczne jest jedynie posiadanie legalnego ptaka (tzn z hodowli zamkniętej z odpowiednimi dokumentami i oznakowaniem obrączką) oraz zarejestrowanie go w Starostwie Powiatowym - nie jest wymagana przynależność do żadnej organizacji ani dodatkowe zezwolenia.
W świetle obecnie obowiązującego prawa zarówno sokolnicy polujący jak i osoby jedynie latające z ptakami nie mają obowiązku zrzeszania się w żadnych organizacjach niemniej warto to przemyśleć i zastanowić się nad zapisaniem się do takowych organizacji ze względu na wsparcie i kontakty jakie możemy tam uzyskać - w końcu spotkamy tam ludzi dzielących tą samą pasję.

Niezależnie od tego czy chcemy polować z ptakiem, czy tylko z nim latać musimy sobie zdawać sprawę jak dużą odpowiedzialność bierzemy na siebie. Należy dobrze się zastanowić czy mamy czas, chęci, warunki i pieniądze, aby zająć się sokolnictwem. Pamiętajmy, że w momencie kiedy kupujemy sobie raroga, sokoła wędrownego, harrisa, lannera czy jastrzębia stajemy się za niego odpowiedzialni, a tym samym odpowiadamy za obraz polskiego sokolnictwa.

Jeżeli jesteśmy gotowi spełnić wszystkie powyższe oczekiwania, wówczas najlepiej zacząć od zdobycia podstaw choćby z książek (większość literatury na ten temat można znaleźć w sklepiku), potem znajdźmy jakiegoś sokolnika w okolicy (tu pomocne może być forum na tej stronie lub wspomniane wcześniej organizacje) u którego nabierzemy praktyki lub rozważmy uczestnictwo w kursie (np jednodniowym kursie sokolniczym), kolejny krok to wystawienie woliery a na końcu kupno ptaka.

Obecnie istnieje w Polsce jedna organizacja sokolnicza, która z pewnością pomoże w stawianiu pierwszych kroków. Skontaktować można się z Zarządem "GNIAZDA SOKOLNIKÓW" pod adresami:

Zarząd Krajowego Klubu Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych "Gniazdo Sokolników"

Stacja Badawcza PZŁ
ul. Sokolnicza 12
62-055 Czempiń
tel. 061-282-65-63
http://www.gniazdosokolnikow.pl

Polski Związek Łowiecki - Zarząd Główny

Krajowy Klub Sokolników i Ochrony Ptaków Drapieżnych "Gniazdo Sokolników"
ul. Nowy Świat 35
00-029 Warszawa