Tresura Kruka, do latania(?). Mozliwe?

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
Callar
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 10:24 am
Lokalizacja: Iława

Tresura Kruka, do latania(?). Mozliwe?

Post autor: Callar »

Zamazylo mi sie wytresowac Kruka tak, aby np. latal za mna gdy biegam, czy siadal na reku na zyczenie (bez sztuczki z miesem). Moge poswiecic duzo czasu ale nie wiem, od czego zaczac, czy jest cos takiego wogule mozliwe i czy mozna jakos zdobyc kruka, takiego nie z dziczy :) Moglby wypowiedziec sie na ten temat ktos, kto cos o nim wie? Dziekuje z gory, pozdrawiam.
borki
początkujący
Posty: 88
Rejestracja: czw mar 03, 2005 8:56 am
Lokalizacja: Bełchatów

Post autor: borki »

Ułożenie kruka jest możliwe bez jakichś większych problemów. Natomiast legalne nabycie to może być spory problem - nie słyszałem o takiej możliwości.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

1) W Polsce nie slyszalem o hodowli kruków więc trzeba poszukać za granicą np w UK tam mają hodowle wszystkiego
2) "sztuczka z mięsem" to nie jest sztuczka ale po prostu nagroda dla ptaka za poprawnie wykonane ćwiczenie i w przeciwieństwie do psów ptaki w większości wypadków nie będą robiły czegokolwiek "na polecenie" - są minimalistami i zimna kalkulacja nie pozwoli na "gratisowy" przylot bo po co tracić energię.... (Zreszta psy na początku szkolenia również dostają nagrody). Więc przylot bez owej "sztuczki" jak to nazwano nie jest raczej możliwey - choć są pewne szanse w wypadku gdy kruk byłby uwarunkowany na człowieka
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Przemysl to dobrze :) Polecam raczej duza gadajaca papuge.

Ucza sie szybko, ale to nie koniec. Ze wzgledu na ich inteligencje wymagaja rowniez wychowania. W innym wypadku skonczy sie to teroryzowaniem calej okolicy, atakowaniem ludzi i zabijaniem zwierzat gospodarczych sasiada.

Ogolnie nie polecam, chyba ze jestes na emeryturze i mieszkasz na kapletnym odludziu.
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

Post autor: jarek »

Porozmawiaj z Renatą albo Sławkiem Sielickimi - oni mieli we Włocławku kruka... Niestety więcej z nim problemów niż przyjemności. Dziobał np. dzieci sąsiadów, a te nie pozostając mu dłużne rzucały w niego kamieniami. Bardzo inteligentne ptaszyska, za bardzo...
Callar
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 10:24 am
Lokalizacja: Iława

zaskoczony :)

Post autor: Callar »

Łooo! Nie spodziewalem sie odpowiedzi... a juz na pewno nie tak licznych odpowiedzi :D Dziekuje wszystkim, teraz wiem juz na czym stoje. Skoro kruk wymaga wychowania, to chyba bylbym gotow sie poswiecic... Jednak jezeli komus mialaby stac sie krzywda( w moim sasiedztwie mieszka sporo dzieciakow, kilka nawet takich malych, bardzo malych ). Jestescie obeznani, wiecie co mowicie. Porozmawiam jeszcze z w/w osobami i zdecyduje. Dziekuje bardzo i zapraszam do dalszego rozwiniecia tego tematu :D Bardzo mnie to interesuje.

A tak sobie pomyslalem... moze Kruk jako pierwszy ptak, to zbyt wielkie wyzwanie? sam nie wiem... ale moje fundusze sa bardzo ograniczone, co do miejsca, na pewno by sie znalazlo :)
Ostatnio zmieniony wt kwie 04, 2006 10:13 pm przez Callar, łącznie zmieniany 1 raz.
Callar
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 10:24 am
Lokalizacja: Iława

kolejna prosba

Post autor: Callar »

Czy moglby ktos zaprosic Pania Renate i Pana Slawka Sielickiego na ten temat? Bo przejzalem uzytkownikow forum i nie widzialem ich... nie znalazlem takze tematu ich autorstwa. Bede bardzo wdzieczny :)
Callar
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 10:24 am
Lokalizacja: Iława

Nowe wiadomosci

Post autor: Callar »

Udalo mi sie dowiedziec, ze Kruki sa sprzedawane w czechach...sprzedawane w sklepach zoologicznych. Jednak brzmi to podejzanie... moga byc one z nielegalnych lowow - tylko moje zdanie.
Poza tym wiele osob odradza akurat tego ptaka twierdzac, ze nie bedzie sie on na pewno czul dobrze w "niewoli".
Sam jeszcze wiem zbyt malo o sokolnictwie, zeby wyrobic sobie wlasne zdanie, poza tym nie mam zadnego doswiadczenia. Co jest tu prawda a co nie?
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Wszystko zalezy od sposobu wychowania. Jesli ptak sie uwarunkuje to moze przejawiac agresje do ludzi, a z pewnoscia nie bedzie czul do nich respektu wiec generalnie mocno bym odradzal uwarunkowanego ptaka. Jesli chodzi zas o ptaka nie uwarunkowanego to niewykluczone ze w Czechach mozna je kupic - podstawa legalnosci jest obraczka oraz dokument CITES do tej obraczki. Niemniej jednak sposob ukladania bedzie podobny jak w wypadku sokoła czy jastrzebia. Radziłbym wiec zapoznać się dokładaniej z tym tematem, a bedziesz w stanie okreslic czego sie spodziwac.
Callar
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 10:24 am
Lokalizacja: Iława

Podziekowania.

Post autor: Callar »

W prawdzie nie do konca zrozumialem ostatniego posta ale mysle, ze to kwestja czasu. Bardzo dziekuje wszystkim, ktorzy sie tu udzielali. Teraz tylko pozostaje mi dowiedziec sie jak naj wiecej o sokolnictwie i inwestowac w zabawe. Pozdrawiam serdecznie!

PS> Mam jeszcze takie pytanko... jakie ksiazki, czy filmy mi doradzacie? Bo wybor jest spory a na pewno nie wszystko jest mi potrzebne... przypominam, ze nie chce uzywac ptaka do polowan. Pytam o konkretne filmy lub ksizaki z powodu ograniczen finansowych :)
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Doradzam w takim razie training birds of prey Jemimy
Callar
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 10:24 am
Lokalizacja: Iława

Post autor: Callar »

Klaniam sie.
Awatar użytkownika
valdi99
młodszy sokolnik
Posty: 208
Rejestracja: sob lut 05, 2005 7:50 am
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: valdi99 »

Kruk jest... hmmm... fantastycznym ptakiem i diabelsko inteligentnym, ale naprawdę b. kłopotliwym! Wiem co mówię, bo miałem takowego i... nie polecam. Niby daje się ułożyć, ale i tak to on będzie rządzić opiekunem...
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

da sie - warunek imprint najlepiej wykarmiony juz od 5-10 dnia zycia
ZaP
Tomasz Szok
początkujący
Posty: 85
Rejestracja: pn lip 16, 2007 6:09 pm

Post autor: Tomasz Szok »

Kruk to profesor wśród ptaków. Cholernie inteligentny. W złym dla nas tego słowa znaczeniu. Każdy trening to intelektualna potyczka. Odradzam. Tylko dla zawodowców. Nie żebym ich nie lubiał. Wręcz przeciwnie. Fascynują mnie. Ale conieco miałem z nimi do czynienia.
ODPOWIEDZ