Sokolnictwo

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
Rozbrykany
pisklę
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 9:45 pm

Sokolnictwo

Post autor: Rozbrykany »

Witam

Mam pytanie(a). Jestem skłonny pójść do jakiegoś sokolnika na praktyki, lecz najpierw chciał bym się dowiedzieć kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze nie mieszkam w bloku, więc miejsce na wybudowanie [tutaj wstaw sobie fachową nazwę] mam. Jako, że mieszkam na peryferiach miasta blisko mam do łąk i lasów. Gdyby udało mi się rozpocząć przygodę z sokolnictwem wybrał bym oczywiście najbardziej łagodny gatunek [czyli ty wiesz mniej więcej jaki]. Oczywistym jest, że trzeba go codziennie karmić, lecz czy chodzić z nim, "żeby sobie polatał" też trzeba codziennie? A jeżeli tak, to (mniej więcej) ile to trwa? Następna rzecz - czy trzeba mieć silną rękę? Czy to jest niebezpieczne? Chyba tak, mógłby ktoś dać długi wykład na temat niebezpieczeństw? Czy utrzymanie jest drogie/ trudne? Narazie nic mi więcej nie przychodzi do głowy...

Pozdrawiam
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

a skąd jesteś? w końcu ktoś z mądrymi pytaniami
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Owocnego czytania forum :) jest tego tutaj OD GROMA. Wiem od znajomego ze w kilka tygodni da sie cale forum od deski do deski przeczytac, do tego jakies ksiazki od Adama i mozesz z forumowymi ekspertami rozmawiac.
Pozdrawiam
Rozbrykany
pisklę
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 9:45 pm

Post autor: Rozbrykany »

W takim razie jutro biorę się za czytanie, a tymczasem napiszę, że jestem ze Sławkowa (są tu jacyś sokolnicy z tego forum?) i zadam jedno pytanie. Czy to, że jestem bardzo młody (dopiero 16lat) oznacza, że narazie mam tylko czytać, a poczekać z tym jeszcze jakiś czas muszę? Czy w tym wieku też można się tym zajmować?

Pozdrawiam : )
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Sokolnictwo

Post autor: garbus2 »

Rozbrykany pisze:Witam

Mam pytanie(a). Jestem skłonny pójść do jakiegoś sokolnika na praktyki, lecz najpierw chciał bym się dowiedzieć kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze nie mieszkam w bloku, więc miejsce na wybudowanie [tutaj wstaw sobie fachową nazwę] mam. Jako, że mieszkam na peryferiach miasta blisko mam do łąk i lasów. Gdyby udało mi się rozpocząć przygodę z sokolnictwem wybrał bym oczywiście najbardziej łagodny gatunek [czyli ty wiesz mniej więcej jaki]. Oczywistym jest, że trzeba go codziennie karmić, lecz czy chodzić z nim, "żeby sobie polatał" też trzeba codziennie? A jeżeli tak, to (mniej więcej) ile to trwa? Następna rzecz - czy trzeba mieć silną rękę? Czy to jest niebezpieczne? Chyba tak, mógłby ktoś dać długi wykład na temat niebezpieczeństw? Czy utrzymanie jest drogie/ trudne? Narazie nic mi więcej nie przychodzi do głowy...

Pozdrawiam
1. sprawdz znaczenie słowa woliera np w słowniczku na stronie
2. kilka razy wspominano ze dla poczatkujacych tudziez lataczy w zasadzie sa dwa gatunki do wyboru
3. codziennie nie choc byloby to idealne
4. ile dziennie trwa "latanie" zalezy od ciebie i ptaka
5. silna reka - jesli nie planujesz orła to nie
6. jesli nie bedziesz mial agresywnego imprinta lub skakal za ptakiem w nurt rzeki bo akurat tam zlapal kaczke (jesli zamierzasz polowac) to nie jest niebezpieczne
7. dla ludzi niebezpieczenstw w zasadzie nie ma - gorzej z ptakiem ktory na takowe jest narazony przy kazdym puszczeniu
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Rozbrykany pisze:W takim razie jutro biorę się za czytanie, a tymczasem napiszę, że jestem ze Sławkowa (są tu jacyś sokolnicy z tego forum?) i zadam jedno pytanie. Czy to, że jestem bardzo młody (dopiero 16lat) oznacza, że narazie mam tylko czytać, a poczekać z tym jeszcze jakiś czas muszę? Czy w tym wieku też można się tym zajmować?

Pozdrawiam : )
mozna ale pamietaj ze ptak to obowiazek na kilka-kilkanascie lat i nie jest to pies ktorym sie ktos bez podstawowej wiedzy o sokolnictwie moze zajac pod twoja nieobecnosc
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

6. jesli nie bedziesz mial agresywnego imprinta lub skakal za ptakiem w nurt rzeki bo akurat tam zlapal kaczke (jesli zamierzasz polowac) to nie jest niebezpieczne

masz na mysli przypadek/dki znad Wisly z wedrownym?:)
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

nie ale jesli byly to tylko potwierdza co napisalem:)
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Byly niestety sloneczny patrol nie dal rady
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Taaa….wdrukowany ptak z sokolnika ,, ARABA’’ robi - nie chcesz mieć grzywki przeczesanej to turban załóż :mrgreen:
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Ej to moj numer:)
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

A mówiłem że szybko się uczę! :razz:
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

JoHn DuMbaR pisze:Byly niestety sloneczny patrol nie dal rady
faktycznie przypomnialem sobie bylo cos takiego yle ze ta samica wedrownego nie wyszla z tego niestety :(
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

garbus2 pisze:
JoHn DuMbaR pisze:Byly niestety sloneczny patrol nie dal rady
faktycznie przypomnialem sobie bylo cos takiego yle ze ta samica wedrownego nie wyszla z tego niestety :(
Wiadomość dla początkujących-Tak to jest jak się ptaki bez akwalungu nad wodą puszcza! :lol:
Rozbrykany
pisklę
Posty: 11
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 9:45 pm

Post autor: Rozbrykany »

szukam, szukam, ale w FAQ nic ciekawego nie ma (są problemy typu nie mogę się zalogować - a to nie jest mi potrzebne), a we wszelkich tematach które znalazłem jest napisane, że to wiele razy zostało omówione, że X, że Y, nie ma żadnych treści z których dowiedział bym się czegoś nowego. Czy może mi ktoś wskazać jakiś konkretny temat? W sklepiku są różne filmy i książki - co jest najbardziej polecane, z czego się najwięcej dowiem?
Mam jeszcze takie pytanie, tzn. w jednym temacie znalazłem taką wypowiedź:
garbus2 pisze:najpierw zastanow sie czy chcesz isc w kierunku "jastrzebi" czy "sokolów"
Pytanie, na które ja ani "me", ani "be"

Pozdrawiam : )
ODPOWIEDZ