Proszę o rade

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
pleyson99
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: sob lut 06, 2010 6:12 pm
Lokalizacja: wolsztyn

Proszę o rade

Post autor: pleyson99 »

Biorąc pod uwagę że jestem nowy na tym forum chciałbym się przedstawić mama na imię Adrian i pochodzę z Wolsztyna w woj. Wielkopolskim.Sztuką polowania z ptakami czyli sokolnictwem interesuje się od 12 roku życia najpierw była to fascynacja ptakami drapieżnymi ich siłom i zwinnością, a nadzień dzisiejszy fascynacja ta przerodziła się w skrupulatne dążenie do pogłębiania swojej wiedzy na ten temat.Dlatego też obecnie jestem w Technikum Leśnym w Rogozińcu w pierwszej klasie, opiekowałem się tam myszołowem a obecnie mam samice pustułki. Więc bardzo proszę starszych kolegów bardziej doświadczonych o rade i pomoc w zakresie utrzymywania ptaka w dobrej kondycji łowieckiej,jak zarówno w aspektach prawnych czyli kiedy mógłbym zacząć zdawać egzaminy i jakie są kryteria przetrzymywania ptaka np. jak zdobyć zgodę ministra.Z góry dziękuje za odpowiedzi i mam nadzieje że nawiąże dobry kontakt z kolegami.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

egzamin i pozwolenie z MŚ:

1) zostajesz mysliwym (staz i egzamin łowiecki)
2) konczysz kurs sokolniczy w czempiniu
3) zdajesz egzamin sokolniczy
4) wystepujesz o zgode na polowanie z ptakami drapieznymi MŚ

zeby bylo jasne zgody MŚ na trzymanie ptaka z citesem (ewentualnei harrisa ze swiadectwem) nie potrzebujesz. Bylo to tu omawiane i jest opisane w dziale FAQ na stronie. Podobniez kilka porad masz na stronie gniazda sokolnikow.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

A ponad to, skoro jesteś
pleyson99 pisze:w Technikum Leśnym w Rogozińcu w pierwszej klasie, opiekowałem się tam myszołowem a obecnie mam samice pustułki.
to myślę, że dowiesz się więcej od kolegów z sokolarni, pod warunkiem, że macie tam jakąś sokolarnię, bo nie orientuję się, jak to tam wygląda. Powinieneś być na bieżąco :wink:
pleyson99
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: sob lut 06, 2010 6:12 pm
Lokalizacja: wolsztyn

Post autor: pleyson99 »

Tak u nas na w sokolarni można dowiedzieć się dużo ale również o takie rzeczy pytam się na forum ponieważ czasami wychodzą pewne nieścisłości w informacjach.Dziękuje bardzo za info jeszcze mam jeden problem a chodzi tu o praktyki u sokolnika wiem że w szkole mam kontakt z ptakami ale nic nie zastąpi rad doświadczonego myśliwego.Może ktoś byłby chętny ujawnić mi tajniki sokolnictwa w praktyce? :mrgreen: :mrgreen:
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Więc -co takiego z praktycznego postępowania w dziedzinie sok.byś chciał wiedzieć,tak tylko sie pytam ,bo niebedziemy Ci pisać czy też tłumaczyć tematów na jakich sie znasz . :wink:
pleyson99
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: sob lut 06, 2010 6:12 pm
Lokalizacja: wolsztyn

Post autor: pleyson99 »

chodzi mi w sumie o samo postępowanie z ptakiem bo uważam że mi umykają pewne sprawy i nie do końca będę mógł ułożyć swojego ptaka. Więc proszę o parę rad na temat unoszenia ptak i zmobilizowania go do chętniejszych przylotów na rękawice i następnie przylotów na wabidło . :smile:
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

a.... to trzeba było tak odrazu gadać,wiec jesli jesteś na takim juz etapie i poziom twojej wiedzy tylko sie ograniczył do takich drobnostek bo reszta to rutyna z tego co piszesz -tylko Cie ratuje w tej sytuacji telemetria z nią bedziesz pewniej się czuł -ta porada jest najodpowiedniejsza do post.powyżej :idea: (chyba że P.JASTRZAB ma inny pomysł) :wink:
pleyson99
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: sob lut 06, 2010 6:12 pm
Lokalizacja: wolsztyn

Post autor: pleyson99 »

Telemetria nie jest złą sprawą ale jeśli dobrze się orientuje to też trzeba za nią trochę zapłacić. Jednak chciałem coś sprostować , dla mnie nic nie jest rutyną w układaniu ptaków tylko po prostu czasami mało ważne szczegóły powodują że ptak inaczej reaguje. :wink: Dzięki za rade.
Awatar użytkownika
Jastrząb
młodszy sokolnik
Posty: 303
Rejestracja: śr cze 25, 2008 8:06 pm
Lokalizacja: Północ

Post autor: Jastrząb »

Pamiętajmy ze telemetria to tylko pomoc, przy zle ułozonym ptaku nawet ona nie pomoże ;) Zachęcam do odwiedzenia sklepiku Adama jest tam naprawde duzo porad w postaci ksiązek i filmów dotyczących postępowania z ptakiem, dobrze by tez było jak bys sie rozejrzał po okolicy i znalazł kontakt z jakims sokolnikiem ułatwi Ci to dalsze kroki.
pleyson99
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: sob lut 06, 2010 6:12 pm
Lokalizacja: wolsztyn

Post autor: pleyson99 »

Szukam i mam nadzieje że jakiś kolega da mi szansę na dalsze rozwijanie się. A co do telemetri to wiadomo że to tylko pomoc przydaje się gdy ptak po nieudanym ataku odleci na dalszą odległość czy w czasie treningu coś go spłoszy. Dzięki za pomoc i prosze o kolejne wskazówki.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

w Wolsztynie i okolicy są sokolnicy. i to pierwsza liga :wink:
Nina
stażysta
Posty: 118
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 10:39 pm
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Nina »

A czy opiekunem sokolarni jest nadal P. "Ciapata"? Jeśli tak, to masz najlepsze źródło wiedzy.
skora
stażysta
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 4:56 pm
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: skora »

Byłem w Rogozińcu na Wigilii, przy okazji spotkałem się z kilkoma osobami z sokolarni... :arrow: Dostaliście trochę sprzętu, sporo materiałów do poczytania i moich porad... Jak macie już te materiały to wystarczy sobie poczytać a nie pooglądać... :idea: Przede wszystkim musicie sobie kupić nową wagę, bo bez tego ani rusz... :cool:
ODPOWIEDZ