Latanie bez pęt.

Koniec z OffTopami - tu moderator bezlitośnie skasuje każdy post nie w temacie

Moderator: JoHn DuMbaR

JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Latanie bez pęt.

Post autor: JoHn DuMbaR »

Naszlo mnie cos dzisiaj zeby zalozyc nowy temat.
Duzo czytam o roznych nowinkach jak i sprawdzonych ponadczasowych rozwiazaniach.
To wszystko zainspirowalo mnie do pokazania wam kilku fotek ''pęt polowych''.
Uzywane sa one przez tych wszystkich, ktorzy wola by ptak nie mial na sobie nic poza szczepkami, ewentualnie permanentnymi petami do latania (z cienkiej skory).
Bardzo interesujaco wyglada prosty patent stosowany w Afryce, glownie w RPA.
Polega on na tym, ze ptak nie ma 2 osobnych pet, lecz zamiast tego jedne wykonane z dluzszego odcinka linki. Peto nie jest przywiazywane do werblika, lecz swobodnie przewleczone przez oczko. Z jednej strony jest ono tradycyjnie zawiazane i przypalony z drugiej wiaze sie wezel osemkowy, ktory rozwiazuje sie przed puszczeniem ptaka. Najwieksza jego zaleta jest identyczne naprezenie / naciag linki uzyskiwane dzieki temu ze peto jest w 1 kawalku i swobodnie sie przesuwa. Peta te nie maja tez oczywiscie tendencji do skrecania.
Jeden z uzytkownikow IFF bardzo sobie chwali to rozwiazanie, uzywajac go na okraglo.
Jedyna wada jak latwo sie domyslec to mozliwosc rozwiazania wezla. W zwiazku z tym to metoda tylko dla spokojnych, nieskubiacych ptakow.

Obecnie w modzie sa tak zwane bullet jesses. Bardzo popularne miedzy innymi na Wyspach. Wielka ich zaleta to latwosc zakladania jak i szybki demontaz. sa tez stosunkowo bezpieczne. Niewiele jest ptakow, ktore sa w stanie rozpracowac ten system i sie uwolnic.

Wspominam tu o nich nie bez przyczyny. Z tego co wiem probuje sie polaczyc zalety systemu Afrykanskiego z systemem ''kulowym'' (bullet).
Ma on do minimum ograniczyc wady wezla (rozplatywanie przez ptaki / utrudniony demontaz przed puszczeniem ptaka) zastepujac go ''kula'' z metalu lub drewna, przy jednoczesnym zachowaniu zalet bezplataniowego systemu swobodnie przesuwanej linki.
Załączniki
System RPA stosowany do codziennego uzytku.
System RPA stosowany do codziennego uzytku.
RPA
RPA
System ''kulowy'' jak widac...
System ''kulowy'' jak widac...
peta typu bullet
peta typu bullet
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Kolega -Arek Jastrząb wie jaszcze jake są fajne,i myśle że nowy model pokazywał mi.PZ.KOL :wink:
irek
młodszy sokolnik
Posty: 370
Rejestracja: sob paź 22, 2005 11:00 pm
Lokalizacja: irlandia

Post autor: irek »

John, zapomniałeś dodać że te pęta z RPA były dość mocno krytykowane przez niektórych użytkowników angielskiego forum. Ja bym swojemu ptakowi nigdy takiego czegoś nie założył. Lużna linka na werbliku myślę plącze się bardziej niż stałą długość na węzeł. Węzeł ptak może spokojnie przez noc rozwiązać. Bullet są o niebo lepsze i bezpieczniejsze.
Irek
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Mozliwe Irek mozliwe. Zwroc jednak uwage na to, ze krytykowali glownie Ci, ktorzy sie z tym nigdy nie spotkali. Jestem ciekaw polaczenia obu patentow, tak jak Ciebie sam wezel 8kowy mnie bowiem nie przekonuje. Zamiescilem go bardziej jako ciekawostke.
Co do platania calego zestawu, nie wyrokowalbym tylko na pdostawie zdjecia. Skoro sie sprawdza to znaczy, ze zly byc nie moze.
Osobna kwestia pozostaje czy jest lepszy.

Kaja taki byl zamysl zeby wywolac polemike. Czekam na ten patent Arka.

Michał

Ps plaunje zrobic sobie obie wersje tak dla wlasnego widzimisie i przetestowac :)
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

No to odrazu Ci smiało powiem że te nowe co Jastrz..ma bardzo skuteczne pod wieloma względami np.wytrzymałe łatwe w zakładaniu ,padwójne szczepki dwustronne,no i plus że sciaggasz kiedy chcesz np.na noc bez żadnych kombinacji,mi się widzą osobiscie nawet na latanie ciagam ,aby ptak sie czół konfortowo .
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Na pw zadano mi pytanie na czym polega trick z bullet.
Zdjecie powinno wyjasnic latwosc montazu
Załączniki
bullet.jpg
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Oryginalne rozwiązanie. Zastanawiam sietylko, czy nie ma ryzyka, że rzeczony "bullet" zostanie przypadkowo wypchnięty przez ptaka przez oczko? Lub samoistnie wypadnie? Bo poza tym to wygląda dobrze. A jak wygląda kwestia zakładania, tzn ile czasu zajmuje trafienie tym metalem w oczko, zwłaszcza jeśli ptak tuż po locie jest jeszcze trochę podekscytowany i kręci się?
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Szybciej się zaklada,niż sciaga ,składasz na wprost i przewlwkasz ,używane są podczas wyjscia podwujnie przewleczone te co nazdjęciu ,i do latania te ze zdjęcia wywlekasz i masz ptaka gotowego do puszczenia go na petach do latania. :wink:
irek
młodszy sokolnik
Posty: 370
Rejestracja: sob paź 22, 2005 11:00 pm
Lokalizacja: irlandia

Post autor: irek »

A tak przy okazji to robię na sprzedaż takie pęta" bullet"( zestaw z werblikiem i pędcą), ale zastanawiam się jak je po polsku nazwać, bo nazwa nie bardzo mi się podoba. Może zawleczkowe, lub expresowe? Są jakieś typy?
Irek
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

szczerze mowiac sam sie nad tym zastanawialem czy nie ma jakiejs nazwy polskiej na ten patent. Okreslenie angielskie jest bardzo trafne ale po polsku brzmi kiepsko :).
Kaja mysle ze wiem o co ci chodzi. Mam oczywiscie rozne wersje na kompie :) Kilka rozwiazan:
Załączniki
cetreria1.jpg
cereria wateva.jpg
lepsza wersja.jpg
fajne latwe szczepki.jpg
falseaylm.5jpg.jpg
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Prawie ,wręcz blisko,lecz jeszcze to nie te co Arek ma ,wiem że wszystkie są do siebie podobne lecz nie mogą być take same ,z nacięciem pionowym do przekładania ,jak na moje skromne oko sę dobre i jesli zachowane naciecia sa odpowiednio dostosowane do danych technicznych powiedzmy skóry to niema mozliwosci aby coś pusciło,zerwało sie czy też wyrobiło i dodam jeszcze że akcesoria ze skóry wdzięcznie cieszą zrenice :smile:
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

Ireneusz może by nazwać je łamane
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Uwazasz ze szczepki z nacieciem wykonanym pionowo sa lepsze od wariantow z nacieciami poziomym?

dla tych ktorzy nadal nie kapuja - http://www.vimeo.com/1662968
Awatar użytkownika
kuba08111994
młodszy sokolnik
Posty: 309
Rejestracja: wt paź 28, 2008 7:05 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: kuba08111994 »

JoHn DuMbaR pisze:Na pw zadano mi pytanie na czym polega trick z bullet.
Zdjecie powinno wyjasnic latwosc montazu


Już sam do tego doszedłem :cool: poprostu nie przyglądnołem się dokładnie. Ale wydaje mi sie to dosyc dobre , używa ktoś takich w Polsce? ciekawe jak się sprawdzają.
Awatar użytkownika
Jastrząb
młodszy sokolnik
Posty: 303
Rejestracja: śr cze 25, 2008 8:06 pm
Lokalizacja: Północ

Post autor: Jastrząb »

JoHn DuMbaR pisze:dla tych ktorzy nadal nie kapuja - http://www.vimeo.com/1662968
Ciekaw jestem tylko ile ptakow sie juz z tego wypieło.
ODPOWIEDZ