Strona 1 z 2

Latanie bez pęt.

: sob sty 09, 2010 12:39 am
autor: JoHn DuMbaR
Naszlo mnie cos dzisiaj zeby zalozyc nowy temat.
Duzo czytam o roznych nowinkach jak i sprawdzonych ponadczasowych rozwiazaniach.
To wszystko zainspirowalo mnie do pokazania wam kilku fotek ''pęt polowych''.
Uzywane sa one przez tych wszystkich, ktorzy wola by ptak nie mial na sobie nic poza szczepkami, ewentualnie permanentnymi petami do latania (z cienkiej skory).
Bardzo interesujaco wyglada prosty patent stosowany w Afryce, glownie w RPA.
Polega on na tym, ze ptak nie ma 2 osobnych pet, lecz zamiast tego jedne wykonane z dluzszego odcinka linki. Peto nie jest przywiazywane do werblika, lecz swobodnie przewleczone przez oczko. Z jednej strony jest ono tradycyjnie zawiazane i przypalony z drugiej wiaze sie wezel osemkowy, ktory rozwiazuje sie przed puszczeniem ptaka. Najwieksza jego zaleta jest identyczne naprezenie / naciag linki uzyskiwane dzieki temu ze peto jest w 1 kawalku i swobodnie sie przesuwa. Peta te nie maja tez oczywiscie tendencji do skrecania.
Jeden z uzytkownikow IFF bardzo sobie chwali to rozwiazanie, uzywajac go na okraglo.
Jedyna wada jak latwo sie domyslec to mozliwosc rozwiazania wezla. W zwiazku z tym to metoda tylko dla spokojnych, nieskubiacych ptakow.

Obecnie w modzie sa tak zwane bullet jesses. Bardzo popularne miedzy innymi na Wyspach. Wielka ich zaleta to latwosc zakladania jak i szybki demontaz. sa tez stosunkowo bezpieczne. Niewiele jest ptakow, ktore sa w stanie rozpracowac ten system i sie uwolnic.

Wspominam tu o nich nie bez przyczyny. Z tego co wiem probuje sie polaczyc zalety systemu Afrykanskiego z systemem ''kulowym'' (bullet).
Ma on do minimum ograniczyc wady wezla (rozplatywanie przez ptaki / utrudniony demontaz przed puszczeniem ptaka) zastepujac go ''kula'' z metalu lub drewna, przy jednoczesnym zachowaniu zalet bezplataniowego systemu swobodnie przesuwanej linki.

: sob sty 09, 2010 1:55 pm
autor: kaja
Kolega -Arek Jastrząb wie jaszcze jake są fajne,i myśle że nowy model pokazywał mi.PZ.KOL :wink:

: sob sty 09, 2010 2:00 pm
autor: irek
John, zapomniałeś dodać że te pęta z RPA były dość mocno krytykowane przez niektórych użytkowników angielskiego forum. Ja bym swojemu ptakowi nigdy takiego czegoś nie założył. Lużna linka na werbliku myślę plącze się bardziej niż stałą długość na węzeł. Węzeł ptak może spokojnie przez noc rozwiązać. Bullet są o niebo lepsze i bezpieczniejsze.
Irek

: sob sty 09, 2010 2:57 pm
autor: JoHn DuMbaR
Mozliwe Irek mozliwe. Zwroc jednak uwage na to, ze krytykowali glownie Ci, ktorzy sie z tym nigdy nie spotkali. Jestem ciekaw polaczenia obu patentow, tak jak Ciebie sam wezel 8kowy mnie bowiem nie przekonuje. Zamiescilem go bardziej jako ciekawostke.
Co do platania calego zestawu, nie wyrokowalbym tylko na pdostawie zdjecia. Skoro sie sprawdza to znaczy, ze zly byc nie moze.
Osobna kwestia pozostaje czy jest lepszy.

Kaja taki byl zamysl zeby wywolac polemike. Czekam na ten patent Arka.

Michał

Ps plaunje zrobic sobie obie wersje tak dla wlasnego widzimisie i przetestowac :)

: sob sty 09, 2010 3:25 pm
autor: kaja
No to odrazu Ci smiało powiem że te nowe co Jastrz..ma bardzo skuteczne pod wieloma względami np.wytrzymałe łatwe w zakładaniu ,padwójne szczepki dwustronne,no i plus że sciaggasz kiedy chcesz np.na noc bez żadnych kombinacji,mi się widzą osobiscie nawet na latanie ciagam ,aby ptak sie czół konfortowo .

: sob sty 09, 2010 4:07 pm
autor: JoHn DuMbaR
Na pw zadano mi pytanie na czym polega trick z bullet.
Zdjecie powinno wyjasnic latwosc montazu

: sob sty 09, 2010 4:34 pm
autor: Stachu
Oryginalne rozwiązanie. Zastanawiam sietylko, czy nie ma ryzyka, że rzeczony "bullet" zostanie przypadkowo wypchnięty przez ptaka przez oczko? Lub samoistnie wypadnie? Bo poza tym to wygląda dobrze. A jak wygląda kwestia zakładania, tzn ile czasu zajmuje trafienie tym metalem w oczko, zwłaszcza jeśli ptak tuż po locie jest jeszcze trochę podekscytowany i kręci się?

: sob sty 09, 2010 5:07 pm
autor: kaja
Szybciej się zaklada,niż sciaga ,składasz na wprost i przewlwkasz ,używane są podczas wyjscia podwujnie przewleczone te co nazdjęciu ,i do latania te ze zdjęcia wywlekasz i masz ptaka gotowego do puszczenia go na petach do latania. :wink:

: sob sty 09, 2010 5:49 pm
autor: irek
A tak przy okazji to robię na sprzedaż takie pęta" bullet"( zestaw z werblikiem i pędcą), ale zastanawiam się jak je po polsku nazwać, bo nazwa nie bardzo mi się podoba. Może zawleczkowe, lub expresowe? Są jakieś typy?
Irek

: sob sty 09, 2010 6:27 pm
autor: JoHn DuMbaR
szczerze mowiac sam sie nad tym zastanawialem czy nie ma jakiejs nazwy polskiej na ten patent. Okreslenie angielskie jest bardzo trafne ale po polsku brzmi kiepsko :).
Kaja mysle ze wiem o co ci chodzi. Mam oczywiscie rozne wersje na kompie :) Kilka rozwiazan:

: sob sty 09, 2010 6:58 pm
autor: kaja
Prawie ,wręcz blisko,lecz jeszcze to nie te co Arek ma ,wiem że wszystkie są do siebie podobne lecz nie mogą być take same ,z nacięciem pionowym do przekładania ,jak na moje skromne oko sę dobre i jesli zachowane naciecia sa odpowiednio dostosowane do danych technicznych powiedzmy skóry to niema mozliwosci aby coś pusciło,zerwało sie czy też wyrobiło i dodam jeszcze że akcesoria ze skóry wdzięcznie cieszą zrenice :smile:

: sob sty 09, 2010 7:03 pm
autor: kaja
Ireneusz może by nazwać je łamane

: sob sty 09, 2010 7:13 pm
autor: JoHn DuMbaR
Uwazasz ze szczepki z nacieciem wykonanym pionowo sa lepsze od wariantow z nacieciami poziomym?

dla tych ktorzy nadal nie kapuja - http://www.vimeo.com/1662968

: sob sty 09, 2010 8:50 pm
autor: kuba08111994
JoHn DuMbaR pisze:Na pw zadano mi pytanie na czym polega trick z bullet.
Zdjecie powinno wyjasnic latwosc montazu


Już sam do tego doszedłem :cool: poprostu nie przyglądnołem się dokładnie. Ale wydaje mi sie to dosyc dobre , używa ktoś takich w Polsce? ciekawe jak się sprawdzają.

: sob sty 09, 2010 11:42 pm
autor: Jastrząb
JoHn DuMbaR pisze:dla tych ktorzy nadal nie kapuja - http://www.vimeo.com/1662968
Ciekaw jestem tylko ile ptakow sie juz z tego wypieło.