Chce zostac sokolnikiem.. potrzebuje pomocy

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
Paulina
sympatyk
Posty: 15
Rejestracja: wt gru 29, 2009 7:19 pm

Chce zostac sokolnikiem.. potrzebuje pomocy

Post autor: Paulina »

Witam !
Chce zostać sokolnikiem, mam pełną teczkę papierów na ten temat ale szczerze mówiac nic z nich nie rozumiem.
Morze ktoś z was powie mi jak zacząć ?
Grzegorz
stażysta
Posty: 188
Rejestracja: śr lis 18, 2009 8:54 pm
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

witam
koleżanko albo masz dziwne informacje w tej teczce że nie możesz zrozumieć albo przeczytaj jeszcze raz powoli ze zrozumieniem. Ja też jestem początkującym który poznawał literatury dotyczące drapoli ale teraz Ucze się od sokolnika i dzięki niemu dowiaduje się wiecej niz literatura i taka wiedza przekazywana przez osobe doświadczona lepiej jest przyswajalna dla mnie dla Ciebie pewnie też tak będzie wiec poszukaj jakiegos miłego sokolnika z okolic i tam się ucz . A co najważniejsze jak tu już na forum piszą bo taki tematy juz są tu wałkowane kilkakrotnie od czego zacząc ,,Zastanów się czy napewno bedziesz chciałą się tym zajmować " drapole to nie kury i z nich jak sie znudza rosołu nie zrobisz . A i co najważniejsze podobno Kursy sokolnicze są fajne wiec warto tam sie udać w nowym roku i od tego tez zaczynać . Ja jako początkujący napewno się wybiore w tym roku. pozdrawiam
Paulina
sympatyk
Posty: 15
Rejestracja: wt gru 29, 2009 7:19 pm

Post autor: Paulina »

Hmm pewna osoba z forum już dała mi trochę wskazówek wiec pójdę ich śladem...
A na kursy z przyjemnością bym się wybrała jak tylko dowiem się co gdzie i jak..
Pozdrawiam :)
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

to moze zacznijmy od tego co to za papiery w tej teczce?
Paulina
sympatyk
Posty: 15
Rejestracja: wt gru 29, 2009 7:19 pm

Post autor: Paulina »

W teczce było przede wszystkim to iż gdybym chciała zostać sokolnikiem musiała bym być w PZŁ . A ja przecież nie chce polować.. wiec słyszałam ze wcale nie muszę iść na kursy ( i ta cała resztę ) by się tam dostać.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

czyli chcesz sobie sprawic ptaka drapieznego zeby z nim "tylko latac" - niedawno w strefie moderowanej byl o tym temat - polecam przeczytac:)
co do pytania to owszem - zeby miec ptaka drapieznego do latania to poza
1) wiedza jak go utrzymac
2) miejscem gdzie go bedziesz trzymac i z nim latac
3) zrodlem swiezego miesa w okolicy (przepiorki, kurczaki jednodniowe itp w zaleznosci od gatunku)
4) samym ptakiem (dokumentacja do niego i rejestracja w starostiwe)

nic wiecej nie potrzebujesz - nie muszisz nalezec do PZŁ ani do Gniazda. Ciekawi mnie co masz w tej teczce co by pokrywało temat nr 1?
Paulina
sympatyk
Posty: 15
Rejestracja: wt gru 29, 2009 7:19 pm

Post autor: Paulina »

Czyli tak :

1) Wiedza z czasem przyjdzie ( szybko się uczę )

2) Miejsce jest mieszkał by zemną w spaniałej leśniczówce ( Zielony dwór )

3) Miejsce do latania to łąki i lasy

4) A co do ptaka marzy mi się pustułka
Paulina
sympatyk
Posty: 15
Rejestracja: wt gru 29, 2009 7:19 pm

Post autor: Paulina »

No i dowiedziałam się przed chwila ze pustułka to nie najlepszy ptak na początek ze się tak wyrażę.
Awatar użytkownika
Berik
początkujący
Posty: 85
Rejestracja: pn gru 21, 2009 5:38 pm
Lokalizacja: Dębki

Post autor: Berik »

z tego co wiem to pustułka nie nadaje sie ze względu na jej rozmiar oraz niską wagę przez co łatwo zrobić jej krzywdę bo nawet małe zmiany w wadze mogą być dla niej śmiertelne...
ale bierz sie za lekturę i wiedza ci wpłynię do głowy z czasem przynajmniej ja tak robie.sam jestem na etapie czytania tłumaczen ze sklepu adama...
polecam
Awatar użytkownika
Jastrząb
młodszy sokolnik
Posty: 303
Rejestracja: śr cze 25, 2008 8:06 pm
Lokalizacja: Północ

Post autor: Jastrząb »

mozesz poczytac forum co inni sądzą na ten temat. Pustułka na początek ;/ za delikatne ptaki niechcąco zjedziesz pare gram wiecej niz chciałas i masz po ptaku, tu trzeba juz odrobiny doswiadczenia.
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

no i z tą pustułką nie jest tak do końca jak piszecie - moja pustułka lata w wadze od 220-235g latem i 255-275 zimą
Najważniejsza sprawa to zadbanie o malucha zimą jak są mrozy i karmić 2 razy dziennie, latem ciężko skrzywdzić pustułkę jak się ma odrobinę konsekwencji i odpowiedzialności.
ZaP
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Paulina pisze:No i dowiedziałam się przed chwila ze pustułka to nie najlepszy ptak na początek ze się tak wyrażę.
dokladnie - nie jest to dobry ptak na poczatek a w zimie do tego przy ostrych mrozach konieczne jest karminie co najmniej dwa razy dziennie.
Co do tej lesniczowki to mam nadzieje ze wiesz ze potrzebna ci bedzie woliera
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

ZaP pisze:no i z tą pustułką nie jest tak do końca jak piszecie - moja pustułka lata w wadze od 220-235g latem i 255-275 zimą
Najważniejsza sprawa to zadbanie o malucha zimą jak są mrozy i karmić 2 razy dziennie, latem ciężko skrzywdzić pustułkę jak się ma odrobinę konsekwencji i odpowiedzialności.
ZaP
z tym to sie nie zgodze bo nieumiejetne operowanie kondycja sprowadzi sie do zgubienia absolutnie niewylatanej pustulki ktora stanie sie karma dla dzikich drapieznikow a poczatkujacy zamiast zapalenia sie na wiecej straci checi na sokolnictwo...Stanowczo odradzam pustulke na poczatek pomimo ze wydaje sie taka "milusia"
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Paulina pisze:Czyli tak :

1) Wiedza z czasem przyjdzie ( szybko się uczę )

2) Miejsce jest mieszkał by zemną w spaniałej leśniczówce ( Zielony dwór )

3) Miejsce do latania to łąki i lasy

4) A co do ptaka marzy mi się pustułka
1) oby przyszla zanim zajmiesz sie ptakiem
2) jak juz wspomnialem - woliera najpierw i do tego jesli w lesie to dobrze zabezpieczona przed drapieznikami
3) pustulka w lesie lub łace koło lasu = dokarmianie drapieżników
4) o tym juz tez napisalem - lepiej cos wiekszego i jak juz wielokrotnie pisano w naszych warunkach ptak do latania ogranicza wybor do dwoch gatunkow: lanner albo harris
Grzegorz
stażysta
Posty: 188
Rejestracja: śr lis 18, 2009 8:54 pm
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Ja ogólnie jako początkujący napewno od Harrisa zaczne oczywiście nie obejdzie sie bez pomocy sokolnika przy ukłądaniu bo lepiej miec pomoc kogos doświadczonego. Proponuje też i Tobie koleżanko zainteresowac sie HARRISEM jest bardzo ciekawym ptakiem który zaprzyjaznia sie z właścicielem. A co do kursu myśle że napewno Ci nie zaszkodzi jak pojedziesz a wręcz pomoże .
ODPOWIEDZ