Apteczka pierwszej pomocy

Koniec z OffTopami - tu moderator bezlitośnie skasuje każdy post nie w temacie

Moderator: JoHn DuMbaR

ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

pularyl nie gorszy i delikatniejszy bo rozcieńczasz jak chcesz !!
ZaP
po fiprexie tylko Bóg pomógł przeżyc mojemu ptakowi w tym roku.. O dziwo nie niszczy tak narządó wewnętrzych kurakom (bażanty ozdobne i kury) jak sokołom
Nina
stażysta
Posty: 118
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 10:39 pm
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Nina »

Ja z kolei pularylu nie polecam, jak się ptak po nim wyczyści, to zwykle wymioty gwarantowane, a w przypadku insektycydu o działaniu kontaktowym spożycie go nawet w niewielkiej ilości może być śmiertelnie niebezpieczne.
A z tą listą weterynarzy to myślę świetny pomysł jest!
Nina
stażysta
Posty: 118
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 10:39 pm
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Nina »

Czy ktoś ma dostęp do Vitahawk? Przesyłka ze stanów wychodzi ponad 70$ a hiszpański dystrybutor liczy sobie 31 euro za opakowanie (normalnie kosztują 20 $). Napiszcie jakich witamin używacie.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

ZaP pisze:acha jeśli chodzi o levamisan - nie wszystkei ptaki po nim wymiotują i dobrym sposobem na pełne wchłonięcie jest podanie pełnej talbeltki ( jedna na 500g wagi ptaka) włożenie jej do głowy kurczaka, zołądek trawiąc nie zwraca zazwyczaj - wymioty następują jak tabletka drażni żołądek bezpośrenio, kolejnym sposobem jest sproszkowanie tabletki i rozpuszczenie jej w minimalnej ilości wody i namoczenie w niej mięsa bądź wstrzyknięcie rozpusczonej w kawalek mięsa - wymioty wtedy nie występują.
ZaP
zarówno levamisol jak i levamisan producent zaleca podawac na czczo a nie w pokarmie. Mało tego, zauważyłem że jak sie poda w mięsie to wymioty są częstsze niż na czczo. w tej chwili mam tabletki Dac Pharmy na pasożyty wew. i podaje prosto do dzioba. nie miałem po nigdy problemu z wymiotami. co do Frontline- nie słyszałem o ani jednym przypadku żeby ptakowi to zaszkodziło a pamiętam że kiedyś jednocześnie potraktowaliśmy tym dwie samice raroga i samczyka wędrownego. środki na bazie pudru trudno zaaplikowac dokładnie. wydaje mi sie na tą chwilę że środek w kroplach na kark o którym pisałem jest najlepszym rozwiązaniem bo nie treba ptaka łapac i stresowac, mozna go zaaplikowac zakapturzonemu ptakowi na berle lub rękawicy i z moich obserwacji na kilku moich ptakach nie stwarza żadnych problemów. a na grube łapy najlepsza jest profilaktyka bo doprowadzenie do nich jest każdorazowo porażką sokolnika.
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

Post autor: jarek »

Kilka uwag moich:
1. Pularyl jest zabroniony przez UE i robi się problem z jego dostaniem. Odpowiednikiem pularylu jest właśnie insectin.
2. Wymioty powodowane przez Levamisan mogą być zbawienne - niektóre ptaki reagują wymiotami już po wyczuciu specyfiku w wolu, dlatego może być stosowany kiedy potrzeba szybko oczyścić wole ptaka - w początkowych chwilach kwaśnego wola.
3. Maść z propolisem czasem działa, a czasem nie. W sklepach sokolniczych w necie (anglia, kraje arabskie) można kupić maść z antybiotykiem na grube łapy właśnie opracowaną przez arabskich weterynarzy. Nie testowałem, ale słyszałem od kolegi, że działa super ;)
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

@hagard - miales po prostu farta, porozmawiaj ze specjalistami co moze sie stac a moze zmienisz zdanie, w sumie kazdy robi jak lubi ale ja nigdy nie zastosuje ani frontline ani fiprex'u na ptakach. Poza tym frontline nie eliminuje piorojadow a tylko wszy, wszoly pchly...
ZaP
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

Uzywałem wielu srodków na piorojady-najbardziej przypadł mi do gustu - Natural sprey-przedewszystkim jest bardzo łatwy w stosowaniu-bo proszki trzeba niestety wcierac w piora-oczywiscie trzeba ptaka złapac! wydaje się rowniez srodkiem bezpiecznym-stosowalismy go i stosujemy-mysle tu rowniez o kolegach - na wielu ptakach be zzadnych skutkow ubocznych. Nigdy nie miałem rowniez przekonania do srodkow w proszku-bo jak je domowym sposobem zmierzyc-w koncu wszystko rozbija się o mg-wydaje mi sie ze duzo łatwiej jest stosowac srodki w płynie albo w tabletkach. Szczegolnie te ostatnie sa o tyle bezpieczne ze zawsze podane jest na ile masy ciała nalezy je podac. Tabletki łatwo sie dziela na czesci. W płynie tez nie ma problemu-wystrczy zaciagnac odpowiednia dawke w ml przy pomocy strzykawki Srodki rozpuszczalne w wodzie-szczegolnie te sprzedawane w duzym opakowaniu nastreczaja wiele problemow przy dozowaniu-w koncu szczypta szczypcie nie rowna!
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

http://www.duivenweb.nl/pl/component/vi ... gory_id=45
zajżyjcie tu. ja wypróbowałem juz kilka specyfików tej firmy i nie mam zastrzeżen. co ciekawe mają maść na grube łapy. przedewszystkim mają linię preparatów stworzonych właśnie dla ptaków drapieżnych i sów
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

link-o naprawde bardzo dobrym i skutecznym srodku dezynfekcyjnym jakim jestt Virkon
http://www.darewit.pl/sklep/index.php?p ... dozownicze
Awatar użytkownika
Mbartnik
młodszy sokolnik
Posty: 280
Rejestracja: śr sie 27, 2008 9:32 pm
Lokalizacja: Wzgórza Strzelińskie
Kontakt:

Post autor: Mbartnik »

Ostatnio odkryłem na powrót SZARE MYDŁO. Na namaczania działa rewelacyjnie.
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Nie widzialem lepszego srodka na piorojady niz Frontline ten na psy. Duzy rozpylacz ma szeroki strumien, larwy padaja po sekundzie i wychodza na piora martwe, po paru sekundach ptak jest bez badziewia. Zadnych wymiotow, uzywalem na mocno zarobaczonym rehabilitancie myszaka w malym pudle i w wysokim stezeniu jest nie toksyczny.
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

Dołączył: 01 Lut 2005
Posty: 638
Skąd: Południe

Wysłany: Dzisiaj 15:10
Nie widzialem lepszego srodka na piorojady niz Frontline ten na psy. Duzy rozpylacz ma szeroki strumien, larwy padaja po sekundzie i wychodza na piora martwe, po paru sekundach ptak jest bez badziewia. Zadnych wymiotow, uzywalem na mocno zarobaczonym rehabilitancie myszaka w malym pudle i w wysokim stezeniu jest nie toksyczny.
witam
pytanko jest następujące czy ptak podczas czyszczenia piór nie nabawił się skutków ubocznych
Nina
stażysta
Posty: 118
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 10:39 pm
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Nina »

Frontline podobnie jak inne środki o działaniu systemicznym (Fiprex, natural spray) podaje się na skórę ptaka, a nie na pióra. Przypadkowo zaaplikowany na pióra środek nie jest toksyczny, gdyż jego działanie polega na wnikaniu do organizmu chronionego zwierzaka, a nie na kontaktowym "mordowaniu" wszelkich żyjątek, które się z tym zetkną. Czyszczenie piór jest niebezpieczne przy środkach typu pularyl i zwykle kończy się wymiotami.
Maryna
sympatyk
Posty: 24
Rejestracja: czw mar 17, 2005 2:44 pm
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Maryna »

Miało być o zestawie ratujacym zycie a tu mamy obszerny wykład nie tylko z pierwszej pomocy ale ogolnie o pielęgnacji ptasiorów. Zabrakło mi w zestawie polowym tylko siatki usztywniajacej, na psa urok, nie chce nawet wymawiac tego słowa.
Wszystkie posty z tego tematu wypada oprawić w ramki :)
lagger
młodszy sokolnik
Posty: 242
Rejestracja: wt lut 26, 2008 10:44 am

Post autor: lagger »

Maryna pisze:Miało być o zestawie ratujacym zycie a tu mamy obszerny wykład nie tylko z pierwszej pomocy ale ogolnie o pielęgnacji ptasiorów. Zabrakło mi w zestawie polowym tylko siatki usztywniajacej, na psa urok, nie chce nawet wymawiac tego słowa.
Wszystkie posty z tego tematu wypada oprawić w ramki :)
???
ODPOWIEDZ