hodowla

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

hodowla

Post autor: TB »

Witam
Jest to oj pierwszy post na tym forum..wiec jeszcze raz wszstkich goraco witam..

Mam kilka, powtarzających sie pytan:

- Jakie są minimalne wymiary woliery dla jastrzębia Harrisa(nie wg. prawa, lecz zasad moralnych)

- wiem, ze jezeli kogos stac na utrzymanie i na zapis do zakonu to stac na ptaka, ale mnie poprostu ciekawi, Ile kosztuje np. jastrząb Harris, raróg górski czy sokół wędrowny?Po prostu mnie to ciekawi, a nikt nei chce nic powiedzieć!

- troche czytałem, i doszedłem do wniosku, ze trzymając ptaka drapieznego, nie objetego ochroną w polsce to nie trzeba zgłaszac tego do ministerstwa ani zapisywać sie do zakonu ani zdawać egzaminu(jezeli sie nie poluje) (tylko do starosty zgłosić)? Wiem, zeby zostac dobrym sokolnikiem trzeba zdac egzamin itp....jak to ktos powiedział, bo przeciez Harris to jak papuzka falista...
Dobrze mysle?

Pozdrawiam

Ps. troszkę wyrozumiałość, w koncu jestem tylko czlowiekiem :roll:
Awatar użytkownika
Mbartnik
młodszy sokolnik
Posty: 280
Rejestracja: śr sie 27, 2008 9:32 pm
Lokalizacja: Wzgórza Strzelińskie
Kontakt:

Re: hodowla

Post autor: Mbartnik »

TB pisze:...Mam kilka, powtarzających sie pytan:
...

Ps. troszkę wyrozumiałość, w koncu jestem tylko czlowiekiem :roll:
Na powtarzające się niezbyt mądre pytania nie oczekuj nowych "oryginalnych" odpowiedzi.
A wydaje mi się, że mylisz Zakon z Gniazdem - to dwie różne organizacje.
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

Post autor: TB »

ale mogłbym otrzymac odpowiedz, np. sokół kosztuje X, ale młody 4/5x, a samica 6/5x itp...
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

W internecie jest od groma info na temat cen sokolow, wez pod uwage ze w Polsce hodowla nie jest prowadzona na jakas mega skale, liczne ptaki sprowadzane sa z zagranicy a tam w skomercjalizowanym swiecie kwestia ceny nie jest jakims tabu, poza tym N razy bylo tutaj mowion ze to koszt psa rodowodowego, mniej wiecej wiec obraz sytuacji masz.
Awatar użytkownika
Mbartnik
młodszy sokolnik
Posty: 280
Rejestracja: śr sie 27, 2008 9:32 pm
Lokalizacja: Wzgórza Strzelińskie
Kontakt:

Post autor: Mbartnik »

TB pisze:ale mogłbym otrzymac odpowiedz, np. sokół kosztuje X, ale młody 4/5x, a samica 6/5x itp...
Pewno mógłbyś, ale nie od ludzi z tego forum.
W dobrym tonie tego forum jest unikanie tego typu tematów. Motywy wprowadzenia tej zasady administrator już nie raz tłumaczył, więc nie widzę potrzeby powielania tego tematu.
kazach
stażysta
Posty: 139
Rejestracja: ndz lis 18, 2007 1:46 pm

Post autor: kazach »

TB pisze:ale mogłbym otrzymac odpowiedz, np. sokół kosztuje X, ale młody 4/5x, a samica 6/5x itp...
wiec sokół kosztuje tyle co ......................................................................................................................potrzeba :lol:
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: hodowla

Post autor: garbus2 »

TB pisze:Witam
Jest to oj pierwszy post na tym forum..wiec jeszcze raz wszstkich goraco witam..

Mam kilka, powtarzających sie pytan:
to po co je zadajesz skoro odpowiedzi na nie juz padaly wiele razy??
TB pisze: - Jakie są minimalne wymiary woliery dla jastrzębia Harrisa(nie wg. prawa, lecz zasad moralnych)
ja uwazam ze 3x3m to cos co jest wystarczajace dla wiekszosci ptakow (pomijajac orly...) a przepisy prawne wielkosci wolier u nas nie reguluja
TB pisze: - wiem, ze jezeli kogos stac na utrzymanie i na zapis do zakonu to stac na ptaka, ale mnie poprostu ciekawi, Ile kosztuje np. jastrząb Harris, raróg górski czy sokół wędrowny?Po prostu mnie to ciekawi, a nikt nei chce nic powiedzieć!
to nie jest temat tabu ale zle pytanie na poczatek - po co ci wiedziec ile pieniedzy stracisz w wyniku swojej niewiedzy i ignorancji przy okazji powodujac cierpienie zwierzecia?
TB pisze: - troche czytałem, i doszedłem do wniosku, ze trzymając ptaka drapieznego, nie objetego ochroną w polsce to nie trzeba zgłaszac tego do ministerstwa ani zapisywać sie do zakonu ani zdawać egzaminu(jezeli sie nie poluje) (tylko do starosty zgłosić)? Wiem, zeby zostac dobrym sokolnikiem trzeba zdac egzamin itp....jak to ktos powiedział, bo przeciez Harris to jak papuzka falista...
Dobrze mysle?
zle myslisz. Nie ma na swiecie gatunku ptaka drapieznego ktory by nie byl w jakims stopniu objety ochrona (przynajmniej w krajach uznajacych konwencje waszyngtonska). Nawet harris podlega ograniczeniom (fakt ze minimalnym) ale zeby bylo jasne:
- zeby posidac ptaka drapieznego nie musisz sie nigdzie zapisywac ani posiadac zadnych extra zezwolen - musisz miec po prostu ptaka z odpowiednimi dokumentami ktore potwiedza jego legalnosc i w wypadku naszego kraju zarejestrowac go w urzedzie powiatowym na podstawie tych dokumentow
- zeby legalnie polowac w Polsce musisz być członkiem PZŁ i posiadać dodatkowe uprawnienia sokolnicze od MInistra (wydawane na podstawie egzaminu) i rowniez nie musisz wstepowac do Gniazda ani do Zakonu
TB pisze: Ps. troszkę wyrozumiałość, w koncu jestem tylko czlowiekiem :roll:
niestety jak wiekszosc poczatkujacych zaczynasz od najmniej istotnej strony sokolnictwa czyli kasy bo w przeciwienstwie do trzymania rybek to ptaka drapieznego ci sasiadka nie nakarmi. Życze wytrwałości bo zapewne na 30 osob piszacych pierwszego posta ostaje sie na koniec 1 lub 2...
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 1:00 am przez garbus2, łącznie zmieniany 1 raz.
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

Post autor: TB »

czyli zaspokoiłes moj "głód" na razie na ten temat;) ale z ceną juz sie zorientowałem..
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Tylko tak z rozwaga, najpierw wiedza, warunki, sprzet a potem ptak. Pod slowem wiedza nie kryje sie przewertowanie tlumaczen, bo sokolnictwo to taka dziedzina gdzie bez praktyki nie ogarniesz zbyt wiele, a nawet jesli ci sie tak wydaje to twoje watpliwosci rozwieje ptak, bynajmniej nie skrzydlami. Brzmi bez sensu jesli nie dodam jednego waznego elementu, ta podstawowa praktyke tradycyjnie, logicznie i najlepiej odbyc u doswiadczonego sokolnika, poszukaj znajdziesz kogos w miare blisko, a nawet jak kawalek dalej to i tak przeciez nie bedziesz nikomu siedzial na glowie 24/7 :wink: No i zobaczysz czy masz sile na tak absorbujace czynnosci.

I w gwoli wyjasnienia, zaden "formalny" egzamin z nikogo nie zrobi dobrego sokolnika :) to nie uczelnia, nie ty reprezentujesz siebie tylko pierzasty morderca na twojej rece i to jak poluje. One sa bardzo szczere, choc czase miewaja zly dzien.
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

Post autor: TB »

wiem, ale najpierw wszystko musze przemysleć, nie kupie ptaka bez zdobycia doswiadzczenia u sokolnika...
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Miod na moje uszy :cool: , erm... oczy :D
W takim razie powodzenia.
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

Post autor: TB »

wytłumaczcie mi 1 rzecz(na razie). Dlaczego ktos kupuje ptaka 2-3 piora skoro najlepiej, zeby ptak był młody, zeby mozna by go wychować i przyzwyczaić do siebie!?
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Niepotrzebnie zasmiecasz glowe nieistotnymi rzeczami, powodow moze byc kilka, chociaz by cele hodowlane.
Avalon
pisklę
Posty: 13
Rejestracja: ndz paź 31, 2010 7:40 pm
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Avalon »

A co wówczas,kiedy ktoś kupuje parę np. rarogów, dochowuje się potomstwa, ale nie jest zarejestrowany jako "hodowca"(o ile to możliwe, że złożą jaka).pozdrawiam :wink:
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Avalon pisze:A co wówczas,kiedy ktoś kupuje parę np. rarogów, dochowuje się potomstwa, ale nie jest zarejestrowany jako "hodowca"(o ile to możliwe, że złożą jaka).pozdrawiam :wink:
wowczas zaczynaja sie problemy bo citesu nie dostaniesz na ptaki ktore nie maja poswiadczen powiatowego wetrerynarza
ODPOWIEDZ