Podstawowe pytania

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
Krzysiek1992
pisklę
Posty: 1
Rejestracja: czw sie 20, 2009 10:45 pm

Podstawowe pytania

Post autor: Krzysiek1992 »

Witam ! Dziś oglądałem sobie film i zaciekawił mnie męszczyzna który mial wlasnego sokoła, którego wypuszczał i przylatywał spowrotem.
I teraz mam takie pytanie :
- Jakie warunki musiałbym spełnić, aby mieć oswojonego ptaka ?
Prosze tutaj o konkretna odpowiedz czyli jakie kursy.

Prosze o przydatne linki ! Dziękuję z góry !

PS nie chodzi mi o to ze mam zachcianke i chce miec drapola tylko po prostu lubie ptaki, to moje hobby i tak jakoś mnie naszlo :)

EDIT Dobra nie pokazujcie jacy to nie jestescie, bo przeciez wiem by miec takiego ptaka to jest potrzebne kilka lat.
Ostatnio zmieniony pt sie 21, 2009 1:45 pm przez Krzysiek1992, łącznie zmieniany 1 raz.
skora
stażysta
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 4:56 pm
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: skora »

Jesteś kolejnąosobą, która zakłada podobny temat... W taki sposób powstają kolejne dublujące się tematy, które niepotrzebnie zaśmiecają forum.
Poszperaj po forum to znajdziesz odpowiedź. Użyj funkcji szukaj i po sprawie.

PS. Zacznij od podstaw a nie odrazu od ptaka, jestem pewny że większość na tym forum cię potępi...

pozdrawiam
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Podstawowe pytania

Post autor: garbus2 »

Krzysiek1992 pisze:Witam ! Dziś oglądałem sobie film i zaciekawił mnie męszczyzna który mial wlasnego sokoła, którego wypuszczał i przylatywał spowrotem.
I teraz mam takie pytanie :
- Jakie warunki musiałbym spełnić, aby mieć oswojonego ptaka ?
Prosze tutaj o konkretna odpowiedz czyli jakie kursy GDZIE KUPIC TAKIEGO PTAKA .

Prosze o przydatne linki ! Dziękuję z góry !

PS nie chodzi mi o to ze mam zachcianke i chce miec drapola tylko po prostu lubie ptaki, to moje hobby i tak jakoś mnie naszlo :)
skoro nie masz zachcianki to moze bys sie najpierw usilowal dowiedziec jak tego sokola karmic, jak leczyc, jak ukladac a nie zaczynal od tylu jak niestety wiekszosc napalencow pytaniem WIELKIMI LIETRAMI. Przyznac ci trzeba ze nieco odbiegasz od standardu bo nie pytasz dodatkowo ZA ILE....
swoją droga "nie mam zachcianki" i "jakoś mnie naszlo" nie za bardzo do siebie pasują....
Awatar użytkownika
Mamut
stażysta
Posty: 127
Rejestracja: ndz gru 21, 2008 10:39 am
Lokalizacja: Toruń

Post autor: Mamut »

Panowie, każdego z nas kiedyś to naszło i nie puszcza do dzisiaj. Nie gaście młodego, puki co zaczyna nie najgorzej.

Jeżeli w tym momencie posypią się na mnie gromy to i tak ich nie odczytam bo spadam na turniej. :razz:
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Gromy? bardziej kubel zimnej wody. Pamietam jak sobie wyobrazalem caly ten zwiazek z sokolem zanim nie dostalem pierwszego polamanca. Nie ma tu miejsca dla fantastow, albo jestes gotow na poswiecenie sporej czesci swojego zycia, albo bedziesz sobie robil jaja. Przy okazji, to zdecydowanie naj mniej pasujace slowo do tego zajecia, ktore na pewnym etapie poprostu staje sie stylem zycia.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Podstawowe pytania

Post autor: garbus2 »

Krzysiek1992 pisze:Witam ! Dziś oglądałem sobie film i zaciekawił mnie męszczyzna który mial wlasnego sokoła, którego wypuszczał i przylatywał spowrotem.
I teraz mam takie pytanie :
- Jakie warunki musiałbym spełnić, aby mieć oswojonego ptaka ?
Prosze tutaj o konkretna odpowiedz czyli jakie kursy.

Prosze o przydatne linki ! Dziękuję z góry !

PS nie chodzi mi o to ze mam zachcianke i chce miec drapola tylko po prostu lubie ptaki, to moje hobby i tak jakoś mnie naszlo :)

EDIT Dobra nie pokazujcie jacy to nie jestescie, bo przeciez wiem by miec takiego ptaka to jest potrzebne kilka lat.
No i od razu sensowniej sie zrobilo choc uszczypliwie mozna by sie nadal z tym nachodzeniem i zachciankami droczyc. Ale do rzeczy:
- kursy w Polsce poki co organizuje Gniazdo Sokolnikow Czempiniu zwykle raz w roku - info jest na tym forum. Ukonczenie takiego kursu nie jest konieczne by legalnie posiadac ptaka ale jest konieczne jesli chcesz z nim polowac bo ukonczenie kursu warunkuje dopuszczenie do egzaminu na uprawnienia sokolnicze (do polowań)
- żeby posiadac ptaka musisz go sobie kupic i miec pojecie jak sie nim zajmowac o czym juz pisalem, miec miejsce gdzie go trzymac i miejsce gdzie mozesz z nim latac no i przede wszystkim MIEĆ NA TO CZAS i być swiadomym ze sąsiad ci go nie nakarmi jak wyjedziesz bo to nie rybki
- jesli nie jesteś mysliwym i nie zamierzasz polowawac a jedynie "polatac" z ptakiem to wolno ci posiadac ptaka o ile kupiles go z legalnego żródła i posiadasz dokumenty to poświadczające (cites lub swiadectwo hodowlane w zaleznosci od gatunku/przeznaczenia). tu uczulam na wybor gatunku bo w takim scenariuszu np jastrzab nie jest zbyt przemyslanym wyborem
- jesli chcesz polowac to oprocz bycia mysliwym musisz ukonczyc kurs sokolniczy (ten opisany wczesniej) i zdac egzamin na uprawnienia sokolnicze a nastepnie uzyskać zezwolenie na polowanie z ptakami od MInistra Środowiska (tez juz kilkakrotnie wałkowano tu ten temat)

EDIT co do tych kilku lat to bym nie przesadzał - wszystko zalezy od chęci. Do tego z wzasadzie napisałem to samo dwa razy w tym samym poscie wiec chyba prosciej tego nie potrafie ujac
ODPOWIEDZ