tracker gps projekt

Tutaj można umieszczać uwagi na temat tłumaczeń oraz sprzętu dostępnego w sklepiku na stronie oraz ogłoszenia dotyczące kupna / sprzedaży akcesorii sokolniczych
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

tracker gps projekt

Post autor: Raven_Corvus »

Jestem w trakcie realizacji projektu trackera gps, jak dobrze pujdzie urzadzenie bedzie gotoweza 2-3 miesiace. Krutko urzadzenie gps z karta sim gsm sytem jest zapozyczony z gps oskich trackerow. Polega to na tym, ze zakladamy moje urzadzenie dla ptaka, puszczamy ptak znika i robi sie prblem docelowo ma to wygladac tak i najpewniej wlasnie tak bedzie wygladac, ze w momencie gdy ptak znika i nie schodzi na wabidlo wysylamy smsa z haslem na karte sim w urzadzeniu(nr telefonu) i dostajemy smsa zwrotnego z pozycja w ktorej znajduje sie ptak w danym momencie, w tej chwili albo wprowadzamy dane do komputera i na mapie pokazuje nam gdzie znjaduje sie ptak, albo mapa w dlon i jazda. Teraz kilka faktow, moj nadajnik z wyliczen bedzie wazyl oko. 20g postaram sie go odchudzic jak najbardziej bedzie w ksztalcie leski z 10 cm antenka zasilany bateria 3.7V 75mAh co wystarczy realnie na 36 godzinne nadawanie sygnalu. Zastanawiam sie jeszcze nad mocowaniem ale chyba zdecyduje sie na kips albo podwujny klips rac zej nie na sterowkach a na plecach, mzoe macie jakies ciekawe uwagi, a urzadzenie nie wiem czy nie bedzie za duze ale okaze sie przy testach jego wymiary w mm to 40x30x9 narazie w prototypie sprubuje je jeszcze w miare mozliwosci zmiejszyc i odchudzic. Pisze to wszystko zebyscie jesli mozecie oczywiscie jakies sensowne podpowiedzi by mi sie przydaly. Pozdrawiam Przemek
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

hmm pisałem prace inżynierską o telefonii i łaczności satelitarnej... wiec, nie jesteś w satnie zrobić tego bez technologii smd w takich wymiarach to po pierwsze. Nie wiem czy wiesz ile zajmuje odbiornik GPS z anteną taki co najmniej 12 kanałowy bo jeśli włożysz 4 lub 6 kanałowy zapomnij o zablokowaniu na satelitach np w lesie!! Projekt awykonalny w budżecie poniżej 10 000 zł dla jednej sztuki!! Kolejna sprawa która sieć Cie wpuści do danych swoich BTS'ów ?? od której dostaniesz ID BTS'a ?? z tego co wiem żada Ci nie da... Program lokalizator obecnie pracujący w Policji ma dokładność średnią pow 2 km.. To jest odległość wystarczająca aby udać się tam z odbiornikiem telemetrycznym ale po raz kolejny nadmieniam - nie dostaniesz tych danych o BTS'ie bez podpisywania umów z nadawcami...
NIe to żebym się czepiał ale pzryłóż kartę SIM do np RT+ jest wieksza od niego o 30%.
Poza tym jaki ptak miałbty z tym latać ?? orły ??
Polecam lekturę i zapoznanie się z satelitarną telemetrią zakładaną na polskie błotniaki łąkowe - projektem zajmuje się Dominik Krupiński - nadajnik z odbiornikiem GPS kosztuje ok 2500$ ale sygnał sat masz w obie strony.
tu link do materiału... http://bocian.org.pl/blotniak/telemetria
Acha i jako offtop -jest praca dla osób zainteresowanych błotniakiem ląkowym całkiem dobrze płatna - szczegóły będa w linku powyżej na miesiące wakacyjne.
Pozdrawiam
piotrek
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

ponoc juz cos takiego funkcjonuje i jest jako system na etapie testow (u Niemcow chyba). W nadajnik wbudowany jest odbiornik GPS ktore jak wiadomo obecnie sa juz dostatecznie male, a sam nadajnik na zasadzie radiowej nadaje co jakis czas wspolrzedne jakie zczyta z odbiornika GPS. Odbiornik telemetryczny (radiowy) po odebraniu sygnalu wyswietla te wspolrzedne na mapie. Wada jest oczywiscie nadal zasieg radia ale otrzymujemy dokladny punkt gdzie jest ptak.
NIe ma tu technologii GSM o ktorej pisze autor watku co prawdopodobnie pozwala na jeszcze wieksza miniaturyzacje. Ale idea fana malutki telefon komorkowy na ptaku - tu mozna nawet na zasadzie lokalizacji gsm znalezc miejsce z pewna dokladnoscia za pomoca wspomnianych smsow. Wedlug mnie do osiagniecia i to nawet niskim budzetem dzieki ominieciu lacznosci sat w obie strony - bo to jest glowny powod wysokiego kosztu.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Zap znapewno znasz sie na tym lepiej jednak ja wykonam taki nadajnik i go przetestuje, narazie nie bede mowil na bazie jakiego urzadzenia bedzie to funkcjonowac jest to 4 zakresowy gsm/gprs z chipem sirf 3 a wymmiary pisalem bedzie to ok 40x30x9 ksztalt leski, urzadzenie jest zaprogramowane wiec programowanie mi odpada chce je mocowac na plecach miedzy skrzydlami ksztal leski, nie potrzebne tu jest ID bts z tego wzgledu, ze nadajni odbiera pozycje i wysyla smsa jak zwykly tel gsm przetwarza info z gps na sms, aha nadajnik bedzie 20 kanalowy, najbardziej martwi mnei wymiar ale postram go sie zmniejszyc jak najbardziej, zobacze co z tego wyjdzie.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Zap mogl bys podac konkretny link do tej pracy bo nie moge znalesc.
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

znow podkreslam, ze to na orla - a Ty jak widze chcesz samochodowy moduł wykorzystać.
Praca jest :) tutaj http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=3722
jest tez oferta na badania radiotelemetryczne - http://forum.bocian.org.pl/viewtopic.php?t=3723
Pozdrawiam
piotrek
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Gdyby to byl nieco inny termin i moj rejon to sam chetnie bym wzial udzial.
Poszukam czegos u siebie.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Powiedzmy, ze bardziej modul osobisty, jesli okarze sie za duzy, bede wtedy robil na wlasnej plytce.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

w kazdym razie fajnie że ktoś sie tym interesuje i coś próbuje zrobić w tym kierunku. przemas trzymam kciuki :) jak ci sie uda to zbijesz fortunę i zostaniesz sokolniczym Billem Gatesem :wink:
lagger
młodszy sokolnik
Posty: 242
Rejestracja: wt lut 26, 2008 10:44 am

Post autor: lagger »

Pomysł jak najbardziej dobry, gratuluje zapału. Martwi mnie tylko krutki czas nadawania sygnału, 36 h może być za krutkim. Zależy jak precyzyjna będzie lokalizacja podana przez nadajnik.No ale w połączeniu z nadajnikiem radiowym byłby to niezły tandem. Gdy ptak wylatuje z zasięgu radiówki, będzie go mozna orientacyjnie zlokalizować gps-em, no a potem znów antena w dłoń. Powodzenia.
mazovian
pisklę
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 10, 2009 12:44 pm

Post autor: mazovian »

jak rozumiem czas zleży od rodzaju baterii, więc można 75mAh zastąpić "większą" baterią (tak?)
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Generalnie można z tym, że gabaryty takiej wiekszej bateri wykluczaja ja calkowicie, jesli ktos znajdzie baterie 1050 badz wieksza o gabarytach 38x36x06 o wadze 14g to badz mniejszej z pewnoscia by mi sie to przydalo.
mazovian
pisklę
Posty: 13
Rejestracja: wt lut 10, 2009 12:44 pm

Post autor: mazovian »

szczerze to nie wiem gdzie takie rzeczy dostać ale może w jakimś sklepie modelarskim coś takiego będzie?
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Trzymam kciuki, moze byc cos ciekawego.
Co do wagi, to 20 gram spokojnie uniesie wieksza samica wedrownego i kazda samica hybryda bez wplywu na efekty w polowaniu z krazenia.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Wiec Panowie zaczynam prawdopodobnie za 2, 3 tygodine czekam na podzespoly, dodam ze nadajnik bedzie mozna naladowac z sieci jak zwykly tel czy chociaz by gniazdo zapalniczki w samochodzie, bede na biezaco informowal o postepach jak i prubach ktore odbeda sie u mnie w miesci, ptaki sa wiec pruby tez beda :D nie dziekuje zeby nie zapeszyc, zastanawiam sie tylko czy mocowanie robic na klipsy tu pytanie czy mozna zrobic 2 klipy do jednego urzadzenia na sasiadujacych piorach czy lepiej zamowic tzw szelki?
ODPOWIEDZ