Seter irlandzki czerwono bialy

Psy myśliwkie oraz ich wykorzystanie na cele sokolnicze
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

smutne jest zdecydowanie to ze dzisiejsze psy układane są najprostsza-moim zdaniem zgubna metoda-metoda pradowa-najłatwiejsza z możliwych. Kupie teletakt i już załatwione!!!! to takich psow przybywa nam w gnieździe
Animal
stażysta
Posty: 161
Rejestracja: wt maja 26, 2009 6:02 pm

Post autor: Animal »

Mam pytanko a ten dział jest według mnie najbadziej odpowiedni.
Czy jest jakaś różnica w polowaniu z seterem irlandzkim (Rudym) i (Red-White) a jeśli jest to jaka?.
Z góry dzieki :wink: .
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

w polowaniu raczej róznica jest żadna :) ale poczytaj powyższ posty i pomyśl czy naprawde chcesz settera.
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

Nie wiem czy widzieliscie - swietny film-polowanie z takimi psami to prawdziwa przyjemnosc-sami zobaczcie
http://www.youtube.com/watch?v=jFtniknI ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=8wYl505u ... re=related
Awatar użytkownika
repcak1982
pisklę
Posty: 8
Rejestracja: pt maja 07, 2010 4:04 pm
Lokalizacja: nadnoteckie łąki

Post autor: repcak1982 »

widziałem kiedyś setera czerwono-białego na próbach polowych i muszę przyznać że nawet nieźle wypadł, dużym minusem jest ich uroda są to ładne psy przez co wpadają w nieodpowiednie ręce i tracą na tym jako rasa, dlatego ja zainwestowałem w bretona który swoim wyglądem przypomina bardziej podwórkowego kundelka jak paryskiego pudelka :)
Judit
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 8:19 pm

Post autor: Judit »

haggard pisze:wszystko ładnie i pięknie- super eksterier i pochodzenia mnóstwo tytułów z wystaw a gdzie jest choćby jedno zdjęcie z pola? te psy guzik maja wspólnego z użytkowością. zapłacisz majątek i sie okaże że pies nie wystawia. i co wtedy z nim zrobisz?
a proszę bardzo jedno zdjęcie z pola....
Obrazek

i faktycznie guzik ma wspólnego z użytkowością :cool:

a za słowa że nie ma dziś w Polsce hodowli seterów pochodzących z linii użytkowych żadnej z 4 ras to Irlandia w tym momencie śmieje się wam w twarz :mrgreen:

dodatkowo 5cio miesięczna córka tej suki na powyższym zdjęciu była przebojem na tegorocznym szkoleniu z Giuseppe Molinari.

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Obrazek
stójka u 3miesięcznego szczeniaka
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

czy ten pies pochodzi z polskiej hodowli? widzę że nie do końca doczytałaś wątek. w Polsce jest zbyt mało czerwono białych irlandów by wyodrębnić mocną linię użytkową. poprostu znacznie łatwiej w Polsce o dobrą, sprawdzoną użytkowo linię pointera, wyżła niemieckiego gładkiego czy choćby bretona. sam mam anglika z włoskiej lini użytkowej i wydaje mi sie że w kraju gdzie podstawową zwierzyną jest bażant z gęstych krzakach seter nie jest najlepszym rozwiązaniem. jego żywioł to otwarte pole z kuropatwą. niby u pointera również ale te pointery które znam wlezą za bażantem w każde zarośla nawet z jeżynami a seter już sie wacha lub odmawia (wiem z rozmów z kimś kto setery układał że podobno tak z nimi jest). poza tym ten temat założył ktoś kto chce wziąć do układania pierwszego psa podsokolego a moim zdaniem seter wymaga doświadczonego menera ze względu na miękki i delikatny charakter. łatwo takiego psa zepsuć. zwłaszcza w czasach gdy większość ludzi idzie na łatwiznę układając psa po łebkach z użyciem teletaktu. jak napisał Muzyk- wystarczy pojechać na łowy i zobaczyć z czym polują sokolnicy. nie z powodu mody czy trendów. zdecydowały względy praktyczne. i żeby nie było- nie jestem antyseterowy! w końcu sam mam jednego :wink:
Judit
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 8:19 pm

Post autor: Judit »

Ta suka pochodzi z polskiej hodowli jednak jak się nie zna na czerwono-białych i się nie studiowało rodowodu to się nic nie wie. A najłatwiej powiedzieć że nie ma ona nic wspólnego z użytkowością.
Suka na powyższym zdjęciu pochodzi z najlepszych (nie waham się tego napisać ponieważ nie z jednym zagranicznym hodowcą na ten temat rozmawiałam) użytkowych linii - mieszanki seterów irlandzkich czerwono-białych i rudych. Jej ojciec ma FT, jego przodkowie także, zresztą cała ta linia to psy pracujące - użytki z Irlandii/Anglii. Rushfield, Lougherne, Craigrua to trzy najsławniejsze hodowle użytkowych psów z UK.
Od strony matki są polujące psy z belgii skojarzone z Lougherne oraz użytkowymi rudymi irlandami z holandii, z linii Von Royal i Moanruad.
A więc tak, to linia użytkowa.

A co do tego czy seter nadaje się na psa podsokolego to nie mogę się wypowiedzieć bo za dużo na ten temat nie wiem.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

moja opnia wynikała z faktu iż tych psów nie widywało sie wogóle w polu ani na FT chyba że bardzo sporadycznie. czasem jakiś przewinął sie na wystawie ale raczej ekterierowy wygłaskany goguś. dlatego gdy ktoś pyta o tego psa na początek to mu odradziłem bo wiedziałem że ciężko bedzie w Polsce nabyć odpowiedniego psa z użytkowej lini. zwróć uwagę na to że temt założony był półtora roku temu. Jeśli od tego czasu sytuacja sie zmieniła to bardzo dobrze- tylko sie cieszyć. ja jednak potrzebując psa do pracy posłucham rad moich kolegów którzy są doświadczonymi menerami i od lat układają wyżły zarówno angielskie jak i kontynentalne i wybiore pointera lub wyżła niemieckiego gładkowłosego. Gusta, guściki. choć przyznam że praca setera w otwartym polu to piękny widok. pointer pracuje szybko a stójki są czasem zatrzymane z pełnego galopu jakby ktoś psa podciął ale seter pracuje miękko i płynnie a szybkością chodów nie ustepuje pointerowi
irek
młodszy sokolnik
Posty: 370
Rejestracja: sob paź 22, 2005 11:00 pm
Lokalizacja: irlandia

Post autor: irek »

Ja mam sukę czerwonego setera irlandzkiego i muszę powiedzieć, że w każdym polu się sprawdza. Szczególnie na otwartej przestrzeni i w wodzie. Ale nie ma problemu z wejściem w gęste zarośla jerzyn i tarniny. Jej mankamenty to bardzo twarda stójka (nie mogę jej odwołać)- nawet do 40 min, musi przez to nosić obrożę z nadajnikiem, druga sprawa to dalekie chody, nawet powyżej pół kilometra w otwartym polu. Generalnie pies uniwersalny, pod sokoła i jastrzębia, i nie jest delikatny fizycznie, bo nie oszczędzamy się, a nie ma problemu. Inna sprawa to wrażliwość psychiczna, jak ją czasem za mocno zganiłem to było po polowaniu.
pozdrawiam
Irek
Judit
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: ndz lip 18, 2010 8:19 pm

Post autor: Judit »

haggard - Rozumiem. Zwróć też uwagę na to ile ich w ogóle jest, tu w Polsce. Te rasy które wymieniasz są popularne, znajdziesz od groma hodowli, szczeniąt z rodowodem jak i bez. Do wyboru do koloru. A te, nie dziwota że widywane są sporadycznie w polu, FT czy na wystawach skoro ich jest w ogóle mało. A dużo osób nie wie w ogóle o ich istnieniu.
Co do wygłaskanych gogusiów to wybacz ale jak ma wyglądać pies na wystawie? Wystawa to pokaz piękności, chodzi o prezentacje psa. Więc nie wyjdzie się z psem który szczotki nie widział, całym umorusanym w bóg wie czym. Pies w polu oceniany jest za swoją pracę, natomiast na wystawie za wygląd.
I zdarzyć się może że psa pracującego, polującego oczerniasz że jest tylko eksterierowym gogusiem. Nie mówię że tak jest bo może i nie. Ale chcąc coś osiągnąć na wystawie nie wyciągniesz brudnego burka z budy.
I rozumiem też twój wybór co do psa do pracy. Jeden woli pracować z seterem inny z pointerem itd... każdy dobiera psa pod swój teren i zwierzynę i to ile czasu może poświęcić na szkolenie psa.
A i co do zawieszania się w krzakach... suka ze zdjęcia świetnie sprawdza się w suchym polu i jest genialna w wodzie, natomiast faktycznie w bardzo gęstych krzakach już nie zadziała, zwiesza się i wraca. Natomiast pies nie. Pies jest większy od suki, masywniejszy, idzie i po krzakach bez problemu tak samo jak po suchym czy podmokniętym terenie. Dodatkowo one nie mają dalekich chodów, raczej trzymają się blisko.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

akurat goguś o którym mówię nie był użytkowy bo zagadaliśmy właściciela. pewnie przyjdzie czas (a moze sądząc po zdjeciach juz przyszedł) że bedzie można w Polsce nabyć dobrego red white z użytkowej linii.Jak już wspomniałem to temat sprzed półtora roku. Irek mieszkając w Irlandii ma ich do wyboru, do koloru. u nas to wciąż niełatwa sprawa. i absolutnie sie z Irkiem zgodzę co do psychiki. bardzo łatwo je zahukać. seter bywa naprawdę krnąbrny i poczas okładania pola potrafi wpaść w taki amok pracy że nie reaguje na zadne komendy. ale jeśli puszcza ci nerwy i go skarcisz za ostro to strach nie pozwoli już mu na swobodna pracę.
a stójka lepsza bardzo twarda niż za słaba :wink: w ostateczności możesz dojść do psa i samemu wypłoszyc zwierzynę a do tego masz duzo czasu na wyjście sokoła na pozycję i wybranie odpowiedniego momentu do wyrwania zwierzyny.
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Jednak oplaca sie zakladac tematy bez pokrycia, lata mijaja i wszystko sie zmienia, dzieki Judit
gość
sympatyk
Posty: 27
Rejestracja: czw kwie 17, 2008 1:20 pm

Post autor: gość »

haggard Święte słowa.
Nic się nie zmieniło. W ubiegłym roku ŻADEN czerwono biały w Polsce nie startował w ŻADNYM konkursie . Więc ilość dyplomów użytkowości zdobytych przez tą rasę w kraju wynosi 0. Zainteresowani mogą o tym przeczytać w "Roczniku Klubu wyżłów" Klub
Co do tego ,że wyżeł wystawia jak mówią Włosi " łaski nie robi, to wyżeł" .
Judit życzę Tobie serdecznie żeby z tego szczenięcia wyrosła dobra suka użytkowa.Żebyś kiedykolwiek doświadczyła przyjemności polowania z dobrze ułożonym psem , zdobyła ze swoimi psami dyplomy użytkowości i mogła się nimi pochwalić na forum .
austringer
sympatyk
Posty: 25
Rejestracja: czw lip 10, 2008 11:03 am
Lokalizacja: Płock
Kontakt:

Post autor: austringer »

Tak mi się jakoś wydaje, że dyplom z FT nawet i pierwszego stopnia wcale nie dowodzi o wszechstronności wyżła. Wskazuje tylko, że pies został przyuczony do pracy w suchym polu i to też nie do końca bo przecież nie sprawdza się aportu.
ODPOWIEDZ