woliera

Tematy ogólne związane z ptakami drapieżnymi
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

woliera

Post autor: rarog1 »

mam takie pytanko.
każdy sokolnik i każda książka mówi inaczej. więc prosze o rade.
zrobiłem woliere o wymiarach wysokość 2,5m fron i tył 3m boki po 2m.tyl jest jednolit zrobiony z palet. front ma drzwi pełne otwierane do środka. reszta woliery jest obłożona siatką. dach częściowo pokryty siatką. podłoże wysypane grubym grysem. czy przynajmniej jeden bok i część frontu musi być calkowicie zabudowana?? czy to wystarczy?, czy musze coś zmienić? liczę na wasze podpowiedzi.
pytam, bo na wiosnę (jak dobrze pójdzie) będe mial ptasiora. a jeszcze mam dużo pracy i przygotowań do przyjecia nowego członka rodziny. pozdrawiam
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Czyli tylko czesc dachu i tyl jest zakryta a resza azur ? Podesli fotke bo cos blado to widze.
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

pokrycie dachu wynosi 3/4 reszta siatka,drzwi mają 1m szerokości są pełne i tył jest pełny (niweiem czy dobrze wytłumaczyłem) co do fotki to nie wiem kiedy, bo puzno wracam z pracy i jest ciemno, ale sie postaram.
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

boki muszą być pełne żeby przeciągów nie było - przód może być z siatki a jaki ptak ma tam być ??
ZaP
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

będzie to lanner, czy wymiary woliery są odpowiednie?
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

czy siatka może być od środka? a na zewnątrz płyta? pytam bo boje się że gdy zostawię siatkę od środka to ptak uszkodzi sobie pióra (tak słyszałem od sokolnika)
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

W mojej opinii wymiary sa wystarczajace-ja w swojej wolierze ktora ma wymiary dolne 2,5 na 2,5 m potrafiłem upchnac cztery sokoły-musze jeszcze dodac ze moja woliera jest kompletnie zadaszona, wiec żadnemu nie kapało na głowe. Jezeli zamierzasz trzymac ptaka luzem w osiatkowanej wolierze to naprawde musisz się głeboko zastanowic czy zrobiłes wszystko zeby zabezpieczyc jego lotki i sterowki przed zniszczeniem.
Jutro zrobie zdjecie swojej woliery-zobaczysz jak to wyglada u mnie-mam nadzieje ze inni tez wtraca swoje trzy grosze na temat utrzymania swoich podopiecznych-bedziemy mieli ciekawa dyskusje;
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

nie bardzo rozumiem po co siatka od środka? nie bardzo rozumiem-płyta plus siatka razem? w jakim celu
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Siatka generalnie jest beznadziejna, pionowe prety (naprzyklad drewniane), sa o niebo lepsze.

Boki powinny byc pelne, bo zima przewieje ci ptaka do kosci i skonczy sie odmrozeniami. Zreszta zaden ptak nie lubi przeciagow, w szczegolnosci mlody.

Rozmiar jest w porzadku. Osobiscie nienawidze dachow 3/4, pelne sa duzo lepsze, ale to juz raczej osobiste predyspozycje i kwestia doswiadczenia.
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

tercel pisze:Jezeli zamierzasz trzymac ptaka luzem w osiatkowanej wolierze to naprawde musisz się głeboko zastanowic czy zrobiłes wszystko zeby zabezpieczyc jego lotki i sterowki przed zniszczeniem.
dlatego pytam, czy jak płyta będzie na zewnątrz, to siatka może zostać od środka, czy mam ją zlikwidować.pozdrawiam
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

tercel pisze:nie bardzo rozumiem po co siatka od środka? nie bardzo rozumiem-płyta plus siatka razem? w jakim celu
ponieważ siatka już tam jest!. (rozumiem że mam ją zdemontować)
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

czyli robisz adaptacje jakiegos innego pomieszczenia-stad ta siatka? jezeli nie bedziesz mogł ptaszka puscic luzem to siatka bym się nie przejmował-przedłuzacz zawsze bedzie trzymał go zdala od siatki, a takie osiatkowane woliery sa bardzo słoneczne. Fajnie by było gdybys zamiescił zdjecie-bo teraz to tak sobie gdybamy?
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

jutro po południu postaram się zrobić jakąś fotkę. co do ptaka to chciał bym żeby w wolierze był luzem.
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

jeszcze jedno.
woliera jest ustawiona frontem na zachód, a jak wiadomo wiatry wiejące w skali roku wieją około 3 do 1, 3dni z zachodu, a 1dzień ze wschodu. czyli zimą i tak ptaka wypizdzi, nawet jak boki będą pełne. czy mam racje???
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

jeśli frontem na zachód to fatalnie... zwłaszcza dla lannera. będzie siedział w wiatrołapie bez możliwości ukrycia sę przed wiatrem. rozwiązaniem byłaby jakaś ścianka z siedziskiem za nią na którym ptak mógłby sie schować ale to wiąże sie z trzymaniem ptaka luzem a co z tym idzie druciana siatka odpada w którymkolwiek miejscu i konieczna będzie dobudowa przedsionka który zapobiegni przpadkowej ucieczce ptaka
ODPOWIEDZ