Wyżły Francuskie

Psy myśliwkie oraz ich wykorzystanie na cele sokolnicze
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Wyżły Francuskie

Post autor: JoHn DuMbaR »

Witam.
Mam do was pytanie odnośnie wyżłów gładkich Francuskich.
Zna ktoś może te psy, polował z nimi, lub choćby słyszał coś o nich?
Psem myśliwskim interesuję się od jakiegoś czasu.
Nie jest to inwestycja na najbliższy okres ale na pewno w jakiejś tam przyszłości.
Oczywiście myśląc o psie patrze w kontekście ewentualnego podsokolego.
Jest wiele ras, podobają mi się fouski i Niemce szorstkowłose ale tych psów pod sokoła nikt na forum nie polecał. Wyżeł niemiecki gładki jest ok, pointery też niczego sobie, niemniej czegoś w nich jak dla mnie brakuje. Biorąc pod uwagę, że prędzej będę psa wykorzystywał pod broń niż ptaka pomyślałem o francuzach. Jest kilka wzorców nieco różniących się od siebie. Psy w typie gładkiego Niemca ale jednak bardziej ''unikalne''.
Jeśli ktoś coś o nich wie to prosiłbym o info.
Pzdr.
Ps tutaj przykład http://pl.euroanimal.eu/images/thumb/a/ ... nejski.jpg
bogdan67
stażysta
Posty: 167
Rejestracja: sob lis 01, 2008 5:48 pm
Lokalizacja: okolice Ostrołęki

Post autor: bogdan67 »

Mam kontakt na wyżełki niemiecke długowłose kolega je bardzo sobie ceni podobno doskonałe do lasu prawdopodobnie unikat jesli chodzi o wyżły.
Ostatnio zmieniony pt lis 21, 2008 4:00 pm przez bogdan67, łącznie zmieniany 1 raz.
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

witam kolego. jeśli pozwolisz to Ci podpowiem.ja mam suczke spaniela (sam nie poluje),ale byłem z myśliwymi nie raz nałowach, suka nie mając roku płoszyła więcej bażantów niż dwa wyżły niemieckie, oczywiście pod broń nie pod sokola, szkoda że zapominamy o tej rasie sa to bardzo dobre psy użytkowe oraz inteligętne. pozdrawiam.
bogdan67
stażysta
Posty: 167
Rejestracja: sob lis 01, 2008 5:48 pm
Lokalizacja: okolice Ostrołęki

Post autor: bogdan67 »

Nie umiem ściągnąć linka ze zdjęciem , w gogle można znależć pjękne psy mam krutkowłosą wyżlice dlatego niewżiołem długowłosego ciekawa dolewka krwi pointera chiszpańskiego i blohunda.
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

jeszcze mogę polecić pięknego gryfona korthalsa jest wszechstronny ma twrdą stujke i doskonały węch nadaje sie pod broń jak i pod sokoła. pozdrawiam.
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Dzięki za info. Bardzo podoba mi się wyżeł francuski w typie pirenejskim. Są to psy delikatniejszej budowy niż standardowe wyżły, nieco też od nich mniejsze. Wizualne perełki. Czytałem sporo o wyżłach, info mam też od ich posiadaczy. Niemców czy Fousek'a nie 3ba nikomu polecać, francuzy są jednak rzadkie a to bardzo interesujące psy. Nie mogę znaleźć jakiegokolwiek info na temat hodowli w Polsce niestety. Typowe płochacze nie do końca mnie interesują ;) choć spaniele to fajne pieski.
Jeden z linków - http://images.google.pl/imgres?imgurl=h ... 7%26sa%3DG
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

rarog1 pisze:jeszcze mogę polecić pięknego gryfona korthalsa jest wszechstronny ma twrdą stujke i doskonały węch nadaje sie pod broń jak i pod sokoła. pozdrawiam.
Gryfona znam tylko z "obrazka". Możesz coś więcej o nim powiedzieć?
Nie widziałem tych psów w akcji. Z szorstkowłosych znam tylko Niemców, widziałem też jedną Czeszkę...kapitalne zwierzeta.
rarog1
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pt wrz 05, 2008 8:35 am

Post autor: rarog1 »

osobiści też niewidziałem gryfona w akcji, ale swego czasu interesowałem się tą rasą dużo czytalem. to co wyrużnia tego psa to doskonaly węch w górnym i dolnym wietrze oraz twarda stujka(jak u pointera) to tak ogulnie. w Polsce, ztego co szukałem jest tylko kilka sztuk. nie spotkalem szczeniaków na sprzedaż. więcej informacji znajdziesz w internecie lub w literaturze łowieckiej.pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

A dla mnie gladki niemiec najbardziej sie podoba i juz na wiosne sprawie sobie suke, z tymi psami nie ma problemu, ze geny sa jakies "dziwne" w sensie poluja od dziada pradziada i maja to zakodowane, a z niektorych psow mysliwskich robi sie jakies dziwne wystawowe niewiadomo co, malo to ma wspulnego z polowaniem... Ja tam jestem z gladkim niemcem i raczej zdania nie zmienie, moze dlatego, ze na codzien mam przyklad fajnej suni mojego znajomego...
pozdrawiam
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Wyżły Francuskie nie są popularne tak jak pointery niemieckie, nie znaczy to ze sa gorsze, wrecz przeciwnie. Ja do domu chcialbym psa srednich rozmiarow. suka pirenejska jest w sam raz.
Pzdr.
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

tu się muszę nie zgodzic-wydaje mi sie ze o popularności ras mysliwskich-szczegolnie w rekach myśliwych decyduja wybitne walory uzytkowe rasy. Z tego co wiem to najbardziej popularnymi wyżłami w świecie są seter angielski i wyzeł niemiecki krótkowłosy. Nie wydaje mi się ze rozdrabnianie się o te pare centymetrow w kłebie nie ma wiekszego sensu-pies to inwestycja na lata-jezeli jeszcze myśli się o psie wszechstronnym to nalezy wybierac wsród najbardziej sprawdzonych ras. W Czechach odbywa sie najbardziej prestizowy konkurs wyżłow w Europie-memoriał Karla Podhajskiego-konkurs wszechstronny, czyli pies jest sprawdzany w suchym polu, w wodzie i w lesie. Nalezy dodac jeszcze ze w tym konkursie pies moze wystartowac tylko raz w zyciu. W zdecydowaniej wiekszosci zwyciezcami konkursu zostają wyżły niemieckie krotkowłose, szorstkie niemieckie, fouski i pointery. Jezeli chodzi o płec to prawie zawsze wygrywają psy.
Pisanie o wyżłach francuskich i ich wybitnych walorach jest chyba nie na miejscu-miałem nawet problem zeby znaleźc zdjecia tej rasy-chyba ze jedyna rzeczą o jakie się marzy wybierając psa jest tylko jego unikalności
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Lubię wyzwania, o memoriale wiem, właśnie w związku z wynikami uzyskiwanymi na nim zainteresowałem się fouskiem. Francuzy podobają mi się z wyglądu, nie przeczę, niedawno okazało się również, że gość na Podkarpaciu miał jednego, wziąłem go jednak za wyżla niemieckiego, już wiem, że to był Francuz. Ja nie potrzebuję atlety do wszystkiego, po to przecież jest tyle typów psów myśliwskich żeby każdy znalazł coś dla siebie. Z pewnością mój pierwszy pies nie byłby królem kniei. Czytałem o nich trochę, patriotyzm Francuzów jest wielki, nie sądzę jednak by tylko w związku z tym trzymali oni te wyżły. Opinie na forach oraz zamieszczone zdjęcia mn. z USA i Kanady nie mogą być przecież wyciągnięte z kapelusza.
Twoja teza co do popularności ras najlepszych jest prawdopodobna, niemniej...
Pzdr.
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

szukajcie a znajdziecie-znalazłem stronke o polskiej hodowli wyżłow francuskich http://www.braque-d-auvergne.pl/polski.htm Zabieram sie do lektury
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Znam tą stronkę, z tego co mi wiadomo już ich nie hodują . Poza tym ten pies w typie pointera ( kiedyś były z nimi mieszane) to nie do końca to co mnie interesuje ;)
Pozdrawiam i dzięki za zainteresowanie.
ODPOWIEDZ