Poszukuję sokolnika z okolic Zielonej Góry

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
antar1
początkujący
Posty: 62
Rejestracja: pt lis 14, 2008 12:04 pm
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: antar1 »

Nowogrodzki pisze:Myślę, że nie rozróżniasz zagadnień związanych z posiadaniem uprawnień sokolniczych a członkowstwem w "Gnieździe" .
Są na to duże szanse :) dlatego pytam.
czyli staż sokolniczy słuzy jaoby przyjęciu do Gniazda? i można nijako bez tego polować?
tak to teraz zrozumiałem i troche burzy to porządek stawiania ptaka na pierwszym miejscu. wiedza teoretyczna potwuerdzona egzaminem ma wystarczyć do posiadania ptaka?
mieszane mam potym uczucia... bo wszystkim Wam (sokolnikom) zależy na dobru ptaków, a tu taki myk? kurs egzamin i już - mnie wydaje się, że staz najwięcej wnosi.
W sumie to nie moje zmartwienie. a może i troche moje.
antar1
początkujący
Posty: 62
Rejestracja: pt lis 14, 2008 12:04 pm
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: antar1 »

a co do stażu sokolniczego (min. 1 rok nie dłużej niż 3 lata) to Zarząd Gniazda przydziela Mentora (opiekuna) i przy tym wyborze kieruje sie przede wszystkim jakimi przesłankami?
a jak wygląda staż gdy mam hektar drogi do starszego doświadzceniem kolegi?
antar1
początkujący
Posty: 62
Rejestracja: pt lis 14, 2008 12:04 pm
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: antar1 »

sorki, że nie potrafię zebrać tych pytań w jedną sensowną całośc tylko co chwila jak coś przeczytam to dopisuję jakieś szczątki - nic na to nie moge poradzić :???:
a jak wygląda i ile trwa staż w PZŁ? opinie na ten temat sa dośc powściągliwe ale raczej mało pochlebne! hmm?
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

„czyli staż sokolniczy słuzy jaoby przyjęciu do Gniazda? i można nijako bez tego polować?”Tak właśnie wygląda. Jednak zważ, że rozporządzenie ministra pisali pracownicy ministerstwa a regulamin sokolnicy. Uważasz, że dwa staże, łowiecki i sokolniczy to duże obciążenie. Brak wymogu odbycia stażu nie powinno Cię zniechęcać do praktykowania u doświadczonego sokolnika.
„a co do stażu sokolniczego (min. 1 rok nie dłużej niż 3 lata) to Zarząd Gniazda przydziela Mentora (opiekuna) i przy tym wyborze kieruje sie przede wszystkim jakimi przesłankami?”
Nie odpowiadam za Zarząd ale myślę, że jednym z kryteriów jest odległość. Jednak trzeba pamiętać, że w Polsce sokolników jest niewielu i najbliżej praktykujący sokolnik może mieszkać parę hektarów drogi.
„a jak wygląda i ile trwa staż w PZŁ? opinie na ten temat sa dośc powściągliwe ale raczej mało pochlebne! hmm?”Staż możesz odbywać w kole łowieckim(trzeba zwrócić się do zarządu koła), możesz odbywać staż w ośrodku hodowli zwierzyny (trzeba zwrócić się do okręgowego zarządu PZŁ).
A opinia to rzecz zależna od człowieka-jednym się podobało a innym nie. Jak to zwykle „młody”(np. myśliwy) zwykle ma „przechlapane”.

Poczytaj trochę przepisów PZŁ to może znajdziesz trochę więcej odpowiedzi.
antar1
początkujący
Posty: 62
Rejestracja: pt lis 14, 2008 12:04 pm
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: antar1 »

Nowogrodzki pisze:Uważasz, że dwa staże, łowiecki i sokolniczy to duże obciążenie
trudno mi powiedzieć. jako typowy urzędas siedzący w pracy do 15-tej niby mam troche wolnego czasu popołudniu, ale jezeli odległośc będzie duża, to jest to jakis problem. ponadto uważam, że te dwa staże to dwie różne historie -mam nadzieję!!! :)
Nowogrodzki pisze:Jak to zwykle „młody”(np. myśliwy) zwykle ma „przechlapane”.
zachęcające :grin: myslę, że nie jest aż tak źle. z resztą nic co ludzkie nie jest mi obce.
Nowogrodzki pisze:możesz odbywać staż w ośrodku hodowli zwierzyny
to byłoby coś!!! ale z tego co czytałem na stronie PZŁ znowu widze te hektary drogi.
Ale pewnie i tak warto. Dziękuje Panu za pomoc - najlepszego!
skora
stażysta
Posty: 100
Rejestracja: ndz lis 25, 2007 4:56 pm
Lokalizacja: Lubuskie

Post autor: skora »

Witam antar1.
Dawno nie zaglądałem na forum i dopiero teraz odpisuje na twojego posta...

Jak najbardziej masz racje ze we dwóch bedzie raźniej i moze łatwiej... Jeśli chodzi o tereny do polowania to przy odrze jest mnustwo łąk i nieużytków. Ja osobiście jestem za jastrzębiami, spędziłem z tym gatunkiem 4 lata w technikum i nie mam nawet zamiaru przerzucac sie na sokoły bo to jest calkiem inne polowanie.

Pozdrawiam
Chwal Ćwik
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

A ja mam pytanie ogólnie odnośnie poszukiwań sokolników-jak to się dzieje, że większość zainteresowanych jest z południowych części Polski? Bo mało kto pyta o takowych osobników z okolic Koszalina, Szczecina itd. No, zdarzyło sie chyba z 3 razy że ktoś pytał z okolic Gdańska czy cuś. Czyżby północ była jakaś jałowa jeśli chodzi o zainteresowanych sokolnictwem?
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Jest spora roznica miedzy tymi co wlezli na forum, rzucili kilka bezmyslnych pytan i przelozyli cala sprawe na kiedys tam albo doszli do wniosku, ze to nie ptaki z Harrego Pottera, a tymi ktorzy okryli w sobie pasje i zaczeli dzialac. Bo tak naprawde niewielu sokolnikow przybywa i chyba nigdzie w Europie nie ma duzo sokolnikow, nawet w UK, jak by skreslic pozerow, lataczy i skupic sie na ludziach polujacych to odsetek byl by marny.

Na poludniu tez jakos nas nie przybywa, doszlo kilka osob w przeciagu ostatnich 4 lat ale doslownie kilka ( w dolnej granicy kilku :] )
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Nisus pisze:jest spora roznica miedzy tymi co wlezli na forum, rzucili kilka bezmyslnych pytan i przelozyli cala sprawe na kiedys tam
Mam nadzieje Adrian, ze nie pomyslales mn. o mnie piszac te slowa :wink:
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Jasne ze, nie. Aczkolwiek chetnie bym cie widzial z jakims ptakiem, zaczynasz wtedy nowy rozdzial i tak naprawde nie jest trudno zorganizowac miejsce dla ptasiora. Masz duza wiedze, powinno to zaprocentowac :) No i trzeba wzmacniac slaska ekipe :cool:
antar1
początkujący
Posty: 62
Rejestracja: pt lis 14, 2008 12:04 pm
Lokalizacja: Zielona Góra

Post autor: antar1 »

Z tego co widzę Skora to uczyłeś się w Starościnie- tak? Masz kontakt z sokolnikami. chciałbym sie przyjrzec temu tematowi z bliska, chociaż pewne osoby na tym forum mocno już ostudziły mój ZaPał. nie wiem na ile masz czas. z miłą checią przyjrzał bym sie utrzymaniu ptaków, układaniu czy wreszcie polowaniu. jak bedziesz miał chwilę to skrobnij tu czy na prive. A w ogóle to straciłem juz nadzieję, że ten temat nadal Cie interesuje :)
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Stachu jalowy?, a kto z bloku wschodniego oprucz mnie sie wypowiada na forum? Zap to mozna praktycznie do centrum zaliczyc... u mnie to dopiero ugór!
ODPOWIEDZ