Żywienie wędrownego

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
kamara
pisklę
Posty: 7
Rejestracja: pn lis 05, 2007 11:01 pm
Lokalizacja: Wadowice

Żywienie wędrownego

Post autor: kamara »

Moje pytanie odnośnie poprawienia kondycji skrzydlatego przyjaciela poprzez dobór optymalnej diety. Jak wiadomo sokół ten powinien przyjmować 100g mięsa dziennie. Dlatego chcę się od Was dowiedzieć jakie Wy dawki pokarmu dajecie i co to konkretnie za mięso jest?? W jaki sposób wzbogacacie mięso o potrzebne dla sokoła i innych ptaków witaminy?? Czy stosujecie dokarmianie żywym pokarmem w wolierze, czy wręcz przeciwnie?? Co robicie z nie zajedzonym posiłkiem?? P.S. czy ma ktoś karnala i rękawicy "po przejściach i za grosze" moga być stare i bardzo wysłużone zwłaszcza rękawica (z widocznymi śladami urzytkowania), gdyż chcę nabyć takie na prezent młodemu kuzynowi w celach tylko ozdobnych, więc nie będę mu kupował nowego sprzętu.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Żywienie wędrownego

Post autor: garbus2 »

kamara pisze: Jak wiadomo sokół ten powinien przyjmować 100g mięsa dziennie.
A skąd to twierdzenie? To ile ptak zje dziennie mięsa zalezy od wielu czynników i na pewno nie da się tego ująć w takie stwierdzenie jak powyżej....
kamara
pisklę
Posty: 7
Rejestracja: pn lis 05, 2007 11:01 pm
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: kamara »

Trochę czytałem o tych ptakach, a taka konkretną normę żywieniową wyczytałem u kuzyna, który prenumerował "Encyklopedię zwierząt od A do Z". Wiadomo, że jest w tym dużo prawdy. Gdyby to była jednoznaczna odpowiedz wyczerpująca temat to nie pytałbym jak Wy żywicie ptaki.
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Nie odbierz mnie zle ale w jakim celu potrzebna jest ci ta wiedza :?:
W zwiazku z tym co pisales wyzej wnioskuje ze jestes kapletnie zielony.
To tak jak bys pytal sie z czego jest zrobione paliwo rakietowe bo w encyklopedii pisalo ze rakieta pali 100 litrow na sekunde.

Prawdy w tym ze sokol musi zjadac 100g miesa dziennie jest tyle co w audycjach radia maryja :) czyli zero.
ketiw
żółtodziób
Posty: 34
Rejestracja: pt mar 16, 2007 6:11 pm
Lokalizacja: Ruda Śląska

Post autor: ketiw »

A tak w ogóle to masz uprawnienia na posiadanie tego wspaniałego ptaka:?: Bo jeśli nie to nie masz czego szukac. I radzę Ci nie pisz czegoś w stylu: "to co mam zrobic żeby zostac sokolnikiem". Na tej stronie masz wszystko dokładnie opisane. Poczytaj to i jeszcze raz zastanów się czy na pewno chcesz byc sokolnikiem. Pamiętaj, że dobrze by było żebyś wiedziała jak się opiekowac takim ptakiem- to nie tylko kwestia żywienia jak zapewnie wiesz.

P.S. Jeżeli jesteś już sokolnikiem to przepraszam :oops:.
P.S.2 Oczywiście nie chcę nikogo zniechęcac (sam jeszcze dążę do zostania sokolnikiem).
kamara
pisklę
Posty: 7
Rejestracja: pn lis 05, 2007 11:01 pm
Lokalizacja: Wadowice

Post autor: kamara »

Jeśli chodzi o czytanie tego forum to może jeszcze 2 tematów nie czytałem.. Co do wyciągania wniosków na mój temat to proszę, ale nie w tym temacie. Proszę Was koledzy.. jeżeli chcecie w każdym temacie na kogoś naskakiwać i sugerować, że nie powinien być sokolnikiem to wyjdę Wam na przeciw i zrobię Wam osobny temat "anty sokolnik" gdzie będziecie mogli dowolnie się licytować kto nim powinien być, a kto nie [z tego forum sokolniczego. Kolejna sprawa.. tak krytykujecie mnie za to że szperam po wiedzy książkowej .. to powiedzcie gdzie mam znaleść wiedzę na ten temat skoro na forum sokolich fachowców nikt jeszcze nie udzielił mi odpowiedzi, która w pełni mnie ubogaci. P.S. jeżeli jest na tym forum jakiś szanowany admin, to proszę abyś pilnował ludzi z forum i tego co piszą, albo nie piszą na temat w danych tematach. Całe to zamieszanie to tylko nastawia anty każdego nowego forumowicza .. nie tylko do sokolnictwa.
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Moim zdaniem nie ma 'antynastawienia', raczej jest dystans i rezerwa bo tak, samo forum jak i tematyka ktorej jest poswiecone jest bardzo powazna a nastawienie wiekszosci 'nowych' jest mowiac oglednie nieprofesjonalne. Ja osobiscie sie nie spotkalem z negatywnym nastawieniem ze strony kogokolwiek.
Pozdrawiam.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

kamara pisze:Jeśli chodzi o czytanie tego forum to może jeszcze 2 tematów nie czytałem.. Co do wyciągania wniosków na mój temat to proszę, ale nie w tym temacie. Proszę Was koledzy.. jeżeli chcecie w każdym temacie na kogoś naskakiwać i sugerować, że nie powinien być sokolnikiem to wyjdę Wam na przeciw i zrobię Wam osobny temat "anty sokolnik" gdzie będziecie mogli dowolnie się licytować kto nim powinien być, a kto nie [z tego forum sokolniczego. Kolejna sprawa.. tak krytykujecie mnie za to że szperam po wiedzy książkowej .. to powiedzcie gdzie mam znaleść wiedzę na ten temat skoro na forum sokolich fachowców nikt jeszcze nie udzielił mi odpowiedzi, która w pełni mnie ubogaci. P.S. jeżeli jest na tym forum jakiś szanowany admin, to proszę abyś pilnował ludzi z forum i tego co piszą, albo nie piszą na temat w danych tematach. Całe to zamieszanie to tylko nastawia anty każdego nowego forumowicza .. nie tylko do sokolnictwa.
1. milo ze czytasz i to sie chwali
2. nikt tu na nikogo nie naskakuje tylko stwierdza fakty: jesli w jakiejs ksiazce napisano ze sokol wedrowny je dziennie 100g miesa to jest to bzdura (choc w pewnych sytuacjach i prawdziwa) ale zaden szanujacy sie autor nie napisalby czego takiego bo nie da sie opisac w jednym zdaniu zywienia jakiegokolwiek ptaka - polecam ksiązeczke na temat zywienia "Raptor Nutrition"
3. co najmniej dwie osoby odpowiedzialy ci juz ze to co napisales swiadczy co najmniej o niezrozumieniu tematu
4. admin jest i nie bedzie sie zajmowal przenoszeniem postow pomiedzy tematami - tego pilnuja sami uzytkownicy
5. gdyby nowi uzytkownicy nie wychodzili z zalozenia "kupie se sokola i bedzie fajnie" zamiast np "co powinienem wiedziec zanim kupie sokola" swiat bylby piekny i nikogo nie trzebaby krytykowac
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Znowu to samo nowa osoba i cos jej nie pasuje, ale nie dziwie sie, chodz teraz zaczynam rozumiec dlaczego wszyscy sie tak zachowuja jak sie zachowuja w stosunku do nowych.


:arrow: 1.Rada - Zanim zadasz pytanie na tym forum upewniej sie czy nie padla juz gdzies na nie odpowiedz!
:arrow: 2.Rada - Nielicz na to, ze uzyskasz odpowiedz jesli nie wykarzesz sie cierpliwoscia i poniekad sobie na nia zasluzysz
:arrow: 3.Rada - Jesli uwarzasz, ze wiesz wszystko po przeczytaniu przewodnika o ptakach drapieznych to jestes w grubym bledzie!
:arrow: 4.Rada - Pamietaj o szacunku do starszych sokolnikow i tych z większym bagazem doswiadczen
:arrow: 5.Rada - Ostatnie i najwazniesze, nie zrazaj sie a badz wytrwaly, pamietaj ze nie chodzi o Ciebie a o ptaki, ktorymi chcesz sie zajmowac, o nie i o ich dobro.


ps. Koledzy sokolnicy moze jednak troche milej do nowych bo kazdy kiedys zaczyna i nie nalezy karac za goracy temperament, ale za slomiany zapal tak! Skad wiec wiecie jesli ktos sie odezwie ktorym nastawieniem sie kieruje? Wiecej luzu. Chwal Cwik
kamara
pisklę
Posty: 7
Rejestracja: pn lis 05, 2007 11:01 pm
Lokalizacja: Wadowice

Dziękuję

Post autor: kamara »

Dziękuję za posty, jak również przepraszam za zamieszanie. Mam nadzieję, że już odbyłem "chrzest" na tym forum i teraz juz będzie z górki, zarówno mi jak i każdemu nowicjuszowi na tej stronie. Wracając do tematu dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi. Mimo to uściślę je teraz: Czym karmicie ptaki wchodząc do woliery [nie chodzi mi tu o pierwsze dni czy nawet dwa tygodnie gdzie trzeba ptaka potrzymać na głodzie aby przylatywał na rękawice, ale o zwyczajne standardowe żywienie jakie stosujecie w praktyce dnia powszedniego]??
Awatar użytkownika
PAKO
SOKOLNICZY
Posty: 135
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 1:13 pm
Lokalizacja: Koło

Post autor: PAKO »

Karmię gołebiami. Pół gołąbka to takie minimum. Oczywiście wypatroszony.
Zimą daje całego gołebia ptakowi w wolierze.
Awatar użytkownika
PAKO
SOKOLNICZY
Posty: 135
Rejestracja: ndz lip 30, 2006 1:13 pm
Lokalizacja: Koło

Post autor: PAKO »

Jeszcze jedno wygłodzony ptak nie ma chęci ani siły na latanie więc Ci nie przyleci na rekawicę.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

kamara chyba mowi o pierwszych dniach ukladania mlodego ptaka?
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

Trudno, siadłem dzisiaj do komputera i widocznie mam "dyskusyjny" dzień bo i tu się wtrącę. Jestem zwolennikiem poznawania sokolnictwa przez praktykowanie u doświadczonego sokolnika. Nie tylko w sokolnictwie naukę powinno się rozpoczynać od miotły i mycia kuwety. To nie znaczy, że nie należy poszukiwać wiedzy w książkach, filmach czy np. na takich forach. Niestety, często początkujący krytyczne uwagi odbierają jako niechęć do dzielenia się wiedzą lub wywyższanie się. Wiedza teoretyczna jest potrzebna i jest podbudową praktyki ale bez tej praktyki można popełnić wiele błędów kończących się nieszczęściem dla ptaków. Nie wiem o jakim sokole pisze Kamara ale jeśli o wędrownym to włos jeży mi się na głowie z jaką wiedzą rozpoczyna układanie tak trudnego i wrażliwego ptaka. W większości przypadków należy popraktykować parę lat z mniej wymagającymi gatunkami a dopiero po nabyciu odpowiednich umiejętności brać się za sokoła. Pytanie o uprawnienia i legalność ptaka może i jest obcesowe ,ale przy tak stawianych pytaniach chyba dość uzasadnione.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Kolego Kamara! Do chrztu to jeszcze daleka droga, a tym bardziej z górki jeszcze nie masz niestety. Nie chcę tu krytykować Cię w jakikolwiek sposób, ale prawda jest taka, że z taką wiedzą to długa droga przed Tobą i rzeczywiście włos sie jeży na głowie (jak to słusznie zauważył prof.Nnowogrodzki). Jak juz wszyscy zdążyli wtrącić, ilość pokarmu przyjmowanego przez ptaka jest zależna od bardzo wielu czynników i nie ma najmniejszej możliwości, żeby powiedzieć, że na pewno musi zjeść 100 g mięsa. I niestety żadna książka nie zastąpi praktyki, chociaż oczywiście teoria jest jak najbardziej pomocna. Potrzeba pracy z ptakami i doświadczenia. Posluchaj prof. Nowogrodzkiego, a będzie dobrze :mrgreen: . Wiem, co mówię, sam jestem Jego absolwentem.
Chwal Ćwik
ODPOWIEDZ