Budowa Woliery

Tematy ogólne związane z ptakami drapieżnymi
adam zielinski
stażysta
Posty: 143
Rejestracja: czw wrz 01, 2005 10:19 pm
Lokalizacja: Gliwice

Budowa Woliery

Post autor: adam zielinski »

Planuję rozpocząć budowę woliery. Intersują mnie wszelkie rady i doświadczenia; od materiałów, wielkości do lokalizacji w ogródku. Woliera ma być dla dwóch ptaków choć najprawdopodbniej za rok zaczynę od jastrzębia.
Pozdrowienia
Adam
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

wszystko jest w książkach które można tu kupić...
nikt nie wie jaki masz ogródek i jakie fundusze wiec proroków nie ma.
Ja mam woliery hodowlane wielkośći 7m dł 3m szerok ai 2/2,5 wysokości. Dla sów woliery są zdecydowanie mniejsze, zaś dla gołebiarza 2,5 wys, 2 szer 3 głeb. Matreiał do budowy belki 8X8cm na szkielet i płyta osb na ściany - ewentualnie deska al edroższa i bardziej pracochłonna chociaż ładniejsza. Dach - u mnie niektóre sowy są zadaszone (oprócz puchacza) w 100% jastrzębie zaś i sokoły w 30-40% reszta to siatka.
ZaP
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Budowa Woliery

Post autor: garbus2 »

adam zielinski pisze:Planuję rozpocząć budowę woliery. Intersują mnie wszelkie rady i doświadczenia; od materiałów, wielkości do lokalizacji w ogródku. Woliera ma być dla dwóch ptaków choć najprawdopodbniej za rok zaczynę od jastrzębia.
Pozdrowienia
Adam
co wiecej jest tez caly watek o wolierach....
krystiano186
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 16, 2009 10:03 am

Post autor: krystiano186 »

Gdzie można kupić książkę z projektami woliery?
Ostatnio zmieniony ndz cze 21, 2009 2:55 pm przez krystiano186, łącznie zmieniany 1 raz.
krystiano186
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 16, 2009 10:03 am

Post autor: krystiano186 »

Przykład dobrej woliery dla ptaków:)
Załączniki
woliera.jpg
woliera.jpg (9.13 KiB) Przejrzano 80038 razy
tercel
stażysta
Posty: 170
Rejestracja: pn kwie 28, 2008 8:41 pm
Lokalizacja: słupsk

Post autor: tercel »

Dobra woliera to taka, ktora w zależnosci od sytuacji umożliwia trzymanie ptaka zarowno luzem jak i na uwiezi. W mojej opini szkoda czasu i pieniedzy na budowanie czegos co i tak na dłuższa mete nie jest funkcjonalne. Woliera na zdjeciu chroni jedynie przed zwierzakami-bo jest kompletnie osiatkowana!!! Co z wiatrem-zacinajacym deszczem-palacym słońcem-brakiem spokoju. Napewno jest to dobre rozwiazanie jezeli chodzi o prezentowanie ptakow. Jezeli stac was na stawianie kilku wolier-roznych typow to czemu nie!
krystiano186
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 16, 2009 10:03 am

Post autor: krystiano186 »

Woliera jak dla mnie jest wystarczająca w środku wyłożona jest gałązkami jodłowymi, na ziemi jest wysypana gruba warstwa piasku. Zależy jakie kto ma wymagania i do jakich celów ma służyć woliera. Pozdrawiam i proszę o zdjęcia woliery którą ty proponujesz.
iskra
młodszy sokolnik
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 15, 2006 7:09 pm

Post autor: iskra »

Wystarczająca jeśli chcieć trzymać ptaka "na krótko". Tu się zgodzę chociaż ja takich nie lubię bo tak jak mówił tercel: zero ochrony przed wiatrem, zacinającym deszczem czy nawet wścibskim wzrokiem ludzi... ale co kto lubi.
Jednak nie wyobrażam sobie jak można w takiej wolierze trzymać ptaka na luza.
Połamane pióra o siatkę gwarantowane :neutral:
Michciak
początkujący
Posty: 86
Rejestracja: pn lut 25, 2008 10:16 pm
Lokalizacja: Pruszkow

Post autor: Michciak »

iskra pisze:Połamane pióra o siatkę gwarantowane
Zalezy jaki ptak :wink:
Flaber666
pisklę
Posty: 7
Rejestracja: wt cze 16, 2009 9:54 am
Lokalizacja: Janik

Post autor: Flaber666 »

pustułka
iskra
młodszy sokolnik
Posty: 259
Rejestracja: czw cze 15, 2006 7:09 pm

Post autor: iskra »

No tak... ale tu też się powołam na kolegę tercela
tercel pisze:Jezeli stac was na stawianie kilku wolier-roznych typow to czemu nie!
Nie można postawić jednej uniwersalnej woliery do której możemy wsadzić różne ptaki?
A nie budujemy wolierę dla jednego i jak nie daj boże przyjdzie nam wymienić ptaka na innego to trzeba będzie wolierę do niego przebudowywać :mrgreen:


PS.. no patrzcie... widać że współczesne społeczeństwo kompleksów pozbawione na małe ptaszki się przerzuca :twisted:
Co chwila ktoś chce pustułki... Może by faktycznie do biedronki wstawić na promocje :twisted:
Ostatnio zmieniony wt cze 16, 2009 8:33 pm przez iskra, łącznie zmieniany 1 raz.
Michciak
początkujący
Posty: 86
Rejestracja: pn lut 25, 2008 10:16 pm
Lokalizacja: Pruszkow

Post autor: Michciak »

Flaber666 pisze:pustułka
No i jaki charakter ptaka :wink:
krystiano186
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: wt cze 16, 2009 10:03 am

Post autor: krystiano186 »

Hmm... Narazie jeszcze nie mamy ptaków, ale z całą pewnością uważam że woliera jest uniwersalna dla różnych rodzaji ptaków. Ośrodki rehabilitacyjne ptaków też posiadają identyczny wzór i są wszechstronne.
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

szok, Panowie i Panie teraz jak widze powinniśmy się uczyć stawiac woliery - wg mni eto woliera dla bażantó ozdobnych a nie dla ptaków drapieżnych.
Co do siatki i połamanych pior nie zgodzę się wcale - u mnie zarówwno niektóre sowy jak i sokoły mają ścianę przednią z siatki i są luzem w wolierach - i wspomniane tu pustułki i lannery - ptak spokojny i nie rozbija sie o siatkę.
Jeśli już chciałeś zrobić w połowie zadaszoną to dach trzeba było dac w połowie długości ale na całej szerokości.. a tak ZONK :P poza tym co najmniej 3 sciany powinny być osłonięte jesli nie całkowićie to albo siatką zacianiającą gęstą z zewnątrz albo matą wiklinową - nie wieje wtedy a ptak widzi co się dzieję.
ZaP co woliery ma różniste
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

krystiano186 pisze:Hmm... Narazie jeszcze nie mamy ptaków, ale z całą pewnością uważam że woliera jest uniwersalna dla różnych rodzaji ptaków. Ośrodki rehabilitacyjne ptaków też posiadają identyczny wzór i są wszechstronne.
wybacz ale powiem bez ogródek- zdjecie woliery które wkleiłeś jest najlepszym dowodem Twojej niewiedzy i braku doświadczenia. i teraz idziesz w zaparte twierdząc że wieloletnie dośwadczenie wypowaiadających sie tu osób- zarówno sokolników jak i hodowców jest gó...o warte bo ty wiesz lepiej. powiedz mi w jakim ośrodku rehabilitacji sa identyczne woliery? bo moim zdaniem to chyba najmniej sprzyjająca rehabilitacji woliera. bardziej przypomina wybiegi w mini zoo gdzie ptaszki mają wyc widoczne ku uciesze gawiedzi... wybacz ale za mało jeszcze wiesz by wypowiadać sie tonem mentora i pouczać ludzi którzy siedzą w temacie niewiele mniej lat niz ty masz...
ODPOWIEDZ