Webcam! LINKI

Tematy ogólne związane z ptakami drapieżnymi
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Heh ten rzekomy buteoides byl brazowy czy w doroslym upierzeniu?
Z kilku niezaleznych zrodel wiem ze nie ma bata by buteoides trafial do Polski a juz na pewno nie regularnie. O krzyzowaniu w ogole nie moze byc mowy bo te ptaki w stosunku do gentilisa w innym okresie zakladaja gniazda i rozpoczynaja cykl rozrodczy. Buteoides okazjonalnie krzyzuje sie z schvedovi w rejonach "URALU" w calej Rosji nie odnotowuje sie przypadkow krzyzowania z gentilisem. W rejonie Europy srodkowo-wschodniej tylko obrzeza polnocno- wschodniej Finlandii zasiedla ''zwyczajna'' ciemna forma buteoides. W pozostalych rejonach sa gentilisy, choc czesto roznia sie nieco od siebie.
Pzdr.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Na bank buteoides, ptak w doroslym upierzeniu, zreszta to potwierdzil stary sokolnik, co juz nie jednego buteoidesa widzial, piora nie byly szare tylko takie jak popiul jasny.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Jak bedzie spreparowany to zrobie zdjecie i wysle.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Co do calkowitego wykluczenia mieszania ptakow, no nie byl bym taki pewien Michal, ja dowiedzialem sie duzo ciekawych rzeczy i to takich, ktore sa udokumentowane, a w co nikt by nie uwierzyl! np. jedna woliera, 2 samice jastrzebia jeden samiec, jedna dluga pulka, i obie samice siedza i wysiaduja, co Ty na to? 3 ptaki w jednej wolierze!, mowisz, ze rozne porey legowe a co Ty na to, ze znane sa przypadki kiedy np samica jastrzebia w I piorze siedzi na jajach? albo z IFF hybrydy gos/sparrow? i to juz sie kluja! 3 zalazone jaja, oczywiscie inseminacja! ale okres rozny, wielkosc jaja rozna, dlugos wysiadywania tez. swiat ptakow nie jest taki prosty i logiczny jak my sobie myslimy, ogladalem stary niemiecki film o ptakach drapieznych, i scena leci samica myszolowa do gniazda tam pustulki, komentarz, ze tak sie zdaza, ze podbieraja a tu ona co niesie mysz i karmi pustulki, pustulkiw roznym wieku, poznosila z zamiarem zezarcia a obudzily sie matczyne uczucia i co karmila chyba z 7 sztuk, od takich co jeszcze w puchu po takie co juz piora dociagaja! tak, ze nie skreslal bym mieszania sie but z genet, a migruja ptaki zwlaszcza mlode, ktore nie moga sobie znalesc rewiru.
chwal cwik
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Hybryda gos/spar, to troche inna historia.
Kazdy wie, ze jastrzab ma wczesniej legi jak krogulec. Chociaz czasem sie zdarza, ze pozny leg jastrzebi pokrywa sie czasowo z wczesnym krogulca. Sa to jednak wyjatki potwierdzajace regule.

A zeby hybryda gos/spar sie udala to trzeba krogulczyce wczesniej naswietlac i przyspieszyc jej wiosne. Wtedy mozna manipulowac wydzielaniem sie hormonow i zsynchronizowac gotowosc samicy z okresem aktywnosci seksualnej samca.

Nie kazdemu udaje sie wstrzelic, a przypuszczam, ze w anglii wiele osob probuje. Szukajac alternatywy dla coopera czy czarno-bialego. Tam rynek chetnie i szybko lyka kazda nowosc.
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Przyklady ktore podales nie obrazuja jednak aktu rozrodu w warunkach naturalnych, to ze sokolnicy potrafia pobawic sie w Boga to jedno, natura to juz zupelnie cos innego. Co do samic w pierwszym piorze to wcale nie jest nic nadzwyczajnego i przytrafia sie jastrzebiom i krogulcom. Wedrowne tez potrafia zaskczyc w tym wzgledzie choc znacznie rzadziej.
Wiem tylko tyle, ze sokolnicy i ornitolodzy rosyjscy nie znaja przypadkow hybrydyzacji gentilis buteoides.
Ryzykownym jest wiec stwierdzenie, ze te ptaki moga sie mnozyc naturalnie. Hybryd tzw. Russian/Finnsih wcale nie brakuje i nic w tym dziwnego...bo to ludzki wytwor. Hybrydy orlow tez jakis czas temu zaczeto tworzyc z zamrozonego nasienia...Jak dla mnie to tylko kwestia techniki.
Co do koloru to wcale nie wydaje mi sie to do konca miarodajne ;). Gentilis potrafi byc bardzo roznorodny a co do buteoidesa to spotyka sie ptaki od ciemnego gentilisa (Eurpoejska czesc Rosji) az po zupelnie biale...w centralnej Sybieria. Tak biale jak najbielsze albidusy ktore zreszta biale sa w niewielkim procencie, wieszkosc to jednak bardzo jasne szaraki ;)
Pzdr.
lagger
młodszy sokolnik
Posty: 242
Rejestracja: wt lut 26, 2008 10:44 am

Post autor: lagger »

Raven_Corvus pisze:Hubercie masz racje, kwestia tego ile polskich jastrzebi to tak naprawde polskie jastrzebie, u mnie np mozna spotakc juz buteoidesy, a ptak mieszaja sie z tym z zagranicy wschodniej, niedawno do znajomego zostala przyniesiona samica buteoidesa piekne duzy ptak, jasna okrywa no cude, tylko jeden maly problem, martwa, podobno znaleziona pod slupami.
Jeżeli ptak zaleciał do nas i próbuje się rozmnażać, jest on naszym, polskim ptakiem. Jeżeli czymś steruje natura, to tak ma to faktycznie wygladać. Z resztą to my ludzie potworzyliśmy sztuczne granice, ptaki mają je gdzieś,a to jak wyglądaja obecnie "polskie" jastrzębię, to długie lata ewolucji, migracji podgatunków itd.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Jeszcze co do tego, ze nie ma bata, ze buteoides do polski zaleci, nom rozmawialem ze znajomym sokolnikiem ode mnie z miasta i mowi, ze sam widzial buteoidesy, i to parenascie razy, a jest to czlowiek z 20 letnim doswiadceniem wiec przypuzczam, ze wie jk wyglada buteoides, a ten martwty, zostal okrelony buteodesem nie przez jednego sokolnika tlko kilku, jak bdzie spreparowany to zrobie zdjecie. Co do nie moznosci rozmnazania tych 2podgatunkow uwarzam, ze nie ma bata zeby sie nie krzyzowaly, mlode ptaki, ktore wyladuja w Polsce nie wracaja a instynkt kaze im szukac partnera, laczyc sie w pary, rozmnazac i twierdz, ze sie rozmnazaja! Nie mam dowodow ale je zdobede. bede mal urlop to sprawdze pare lokalizacji... i tak zeke ja Jarzabek!
Birkut06
młodszy sokolnik
Posty: 404
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 10:11 am

Post autor: Birkut06 »

Raven_Corvus pisze:Nie mam dowodow ale je zdobede. bede mal urlop to sprawdze pare lokalizacji... i tak zeke ja Jarzabek!
Nie wiem jak to zrobisz w czasie tego urlopu, bo młode jastrzębie już z gniazd powylatywały...Ale powodzenia :smile:
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Moze juz i po wylotach ale powinny sie jeszcze trzymac troche ostatnia szansa, wezme aparat i polaze troche.
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Powodzenia, ale szanse na siekniecie dobrej foty jastrzebia masz zadne, a co tu mowic o buteoidesie.

Drzewa sa bardzo zarosniete, a raczej bedzie ci trudno podejsc latajacego juz jastrzebia. Sproboj kiedys na polowaniu zrobic zdjecie to bedziesz wiedzial, ze zrobienie dobrego zdjecia na dzikim jastrzebiu to juz jest naprawde mistrzowska sztuka.
Bez teleobiektywu raczej nie ma sensu nawet probowac.

Buteoidesy zalatuja nawet dosyc daleko na poludnie, ale czy zostaja na okres legowy? Jak przezyja masakre robiona przez hodowcow golebi i mysliwych, to i tak pewnie wroca na polnoc. Nie zapominaj, ze dosyc jasne a.g.g. tez sie trafiaja, szczegolnie mlode osobniki.
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Taka fajna strona pewnego hodowcy z niemiec

http://www.raptorsnest.com/Kuhlmann/index.htm
Awatar użytkownika
Milada
sympatyk
Posty: 29
Rejestracja: pt cze 01, 2012 3:50 am
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Milada »

bolek
stażysta
Posty: 109
Rejestracja: czw mar 12, 2009 6:30 pm
Lokalizacja: Szamocin

Maluch

Post autor: bolek »

Rodzina Bielika Swientuje Narodziny Malucha
hypo
sympatyk
Posty: 29
Rejestracja: pn maja 24, 2010 9:47 pm

Post autor: hypo »

ODPOWIEDZ