ustawa o ochronie zwierząt

Tematy ogólne związane z sokolnictwem.
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

ustawa o ochronie zwierząt

Post autor: jarobjj »

założenia nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt i innych ustaw
https://docs.google.com/document/d/1cPE ... bEw3k/edit#
znalazłem punkt
ZAKAZ UTRZYMYWANIA ZWIERZĄT NA UWIĘZI W SPOSÓB STAŁY(chodzi o zwierzęta domowe)
- jedyna forma ograniczenia ruchu - kojec (czy to znaczy ze nie bedzie wolno trzymac drapola przywiązanego do siedziska? drapolek jest zwierzęciem domowym?)
będę wdzięczy jeśli się wypowie ktoś mądry :)
Ostatnio zmieniony wt lut 03, 2015 8:30 am przez jarobjj, łącznie zmieniany 1 raz.
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Post autor: jarobjj »

tutaj cały projekt nowelizacji ustawy

https://docs.google.com/document/d/11j3 ... wSKyc/edit
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Re: ustawa o ochronie zwierząt

Post autor: Pudlak Waldemar »

jarobjj pisze:
ZAKAZ UTRZYMYWANIA ZWIERZĄT NA UWIĘZI W SPOSÓB STAŁY(chodzi o zwierzęta domowe)
- jedyna forma ograniczenia ruchu - kojec (czy to znaczy ze nie bedzie wolno trzymac drapola przywiązanego do siedziska? drapolek jest zwierzęciem domowym?)

Myślę ,że to nas nie dotyczy .Pies ma bardziej ,,przechlapane '' prowadzasz go na smyczy i pod sklepem również go przywiązujesz ,a ustawa była pisana właśnie w odniesieniu o psy stojące na krótkim łańcuchu za komórką przy oborniku przez całe życie ! U przeciętnego sokolnika ptak nie jest przypięty na ,,stałe '' - co dziennie lata i ma swoją wolierę -czy się ktoś nie przyczepi do gości mających ,,sokolarnie '' komercyjne z ptakami przypiętymi na stanowiskach do oglądania przez zwiedzających np. do takich - to nie wiem ...........
https://www.youtube.com/watch?v=jOPPPorfsOg
Ostatnio zmieniony wt lut 03, 2015 12:09 pm przez Pudlak Waldemar, łącznie zmieniany 1 raz.
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Post autor: jarobjj »

heh nie zrozumieliśmy się chodziło mi bardziej o to ze jesli ptak jest poza wolierą to raczej jest przywiązny do siedziska(no faktycznie nie doczytałem , ze to chodzi o stałą uwięź) ale nie ważne bo za chwile nie zostawice na mnie suchej nitki :),
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Poprawiłem swoją wypowiedź .....byłeś szybszy .....w tym może coś być ....
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Re: ustawa o ochronie zwierząt

Post autor: jarobjj »

Pudlak Waldemar pisze:
jarobjj pisze:
czy się ktoś nie przyczepi do gości mających ,,sokolarnie '' komercyjne z ptakami przypiętymi na stanowiskach do oglądania przez zwiedzających np. do takich - to nie wiem ...........
no własnie projekt napewno był pisany z myślą o pieskach i kotkach, ale zwierzę to zwierze nie wazne czy kot, pies, lub ptak zawsze jakis fanatyk sie znajdzie ;)
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Post autor: jarobjj »

Pudlak Waldemar pisze:Poprawiłem swoją wypowiedź .....
Dzięki :)
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

ustawy o ochronie zwierzat sa niestety jednymi z najgorzej i najmniej precyzyjnie pisanych i nawet w obecnie obowiazujacej mozna znalezc takie niescislosci ktore zinterpretowane w odpowiedni sposob moga w zasadzie mowic o zakazie uprawiania sokolnictwa... Do tego nie ma zbyt dobrej przeciwwagi dla działających z powołania ludzi postrzegających dobro zwierząt przez pryzmat biednego kotka, pieska. Problemy zaczynają się już kiedy chodzi o zrozumienie potrzeb innych zwierzat typu nawet koń vide ostatnie akcje gorale kontra obroncy koni ktorzy wolą meleksy a konie skoncza w rzeźni... Co gorsza nie jest to tylko problem Polski ale ogolnoeuropejski vide zakaz trzymania sow do celow sokolniczych w Austrii itp...
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Post autor: jarobjj »

w tym projekcie jest zapis
" zabronione jest wykorzystywanie w celach widowiskowych zwierząt dzikich lub należących do gatunków zwierząt dzikich, urodzonych w niewoli"
czy to znaczy że nie będzie już pokazów sokolniczych?
Awatar użytkownika
Alexandra
stażysta
Posty: 101
Rejestracja: sob maja 15, 2010 7:48 pm
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Alexandra »

jarobjj pisze:w tym projekcie jest zapis
" zabronione jest wykorzystywanie w celach widowiskowych zwierząt dzikich lub należących do gatunków zwierząt dzikich, urodzonych w niewoli"
czy to znaczy że nie będzie już pokazów sokolniczych?
To jest raczej pisane z myślą o cyrkach, ale pokazy sokolnicze można pod to podciągnąć też.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Alexandra pisze:
jarobjj pisze:w tym projekcie jest zapis
" zabronione jest wykorzystywanie w celach widowiskowych zwierząt dzikich lub należących do gatunków zwierząt dzikich, urodzonych w niewoli"
czy to znaczy że nie będzie już pokazów sokolniczych?
To jest raczej pisane z myślą o cyrkach, ale pokazy sokolnicze można pod to podciągnąć też.
jesli przejdzie dokladnie w takim kształcie to niestety do tego sie sprowadzi bo mozna to interpretowac w ten sposob. Podobny zapis jest w obecnej ustawie zreszta.
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Post autor: jarobjj »

to jest projekt który ponoć od ponad roku już leży w sejmie, tylko teraz "obrońcy zwierząt" chcą to nagłosnic bo sie boją, że jeśli nie przejdzie to za tej kadencji to moze to utknąć znowu na pare lat, no i mam nadzieje, że nie przejdzie to w takiej formie jak teraz, nie ma sie co na razie martwić za wczesnie (chyba)
zac
żółtodziób
Posty: 33
Rejestracja: pt mar 15, 2013 11:51 am
Lokalizacja: dębica

Post autor: zac »

podłączę się pod temat.Kolega z angli dostal pozwolenie na odłow 3 jastrzębi.Jak już wyrobi citesy to jednego ja będę bral.I mam pytanie czy nie będzie problemu z granicami,z przejściem.
Doker
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: pt sty 30, 2015 10:47 am
Lokalizacja: Północ

Post autor: Doker »

Kolego Zac, jastrząb z Anglii? Kupiłem tam samicę. Totalna porażka! Teraz mam jastrzębia z polskiej hodowli. Rewelacja. Znam kilka nieciekawych przypadków jastrzębi z Anglii.
Jeden nawet zszedł do Krainy Wiecznych Łowów zanim nauczył się latać.
A z tym odłowem to chyba ściema. Ptak z CITES musi mieć przecież obrączkę bezszwową! Poza tym dzikich jastrzębi na wyspach jest niewiele, bo te które uciekną sokolnikom bardzo prędko przybierają na wadze od ołowiu game keeperów. W Polsce mamy kilka naprawdę dobrych hodowli. No i porównaj ceny.
Mateusz Świtek
sympatyk
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 04, 2013 7:44 pm
Lokalizacja: Jastrzębia

Post autor: Mateusz Świtek »

z Anglii jakie przejscie? wg prawa jak kiedyś czytałem CITES upoważnia do obrotu po całej Wspólnocie EU i nie potrzebna jest zgoda na wwóz do kraju.. info bodajże na str MŚ
ODPOWIEDZ