Sokolnictwo z jastrzębiem a warunki

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
Bombel
pisklę
Posty: 1
Rejestracja: pn lis 28, 2016 10:39 pm
Lokalizacja: Poznań

Sokolnictwo z jastrzębiem a warunki

Post autor: Bombel »

Dzień dobry,

na wstępie chciałbym się przywitać i prosić Państwa jako starszych kolegów o radę.

Jestem myśliwym z kilkuletnim stażem.
Od zeszłego roku planuje zajęcie się myślistwem ptaszym.
Posiadam warunki techniczne do przetrzymywana ptaka - 0,5ha ogród pod lasem.

W łowisku mamy bażanta, kaczkę i gołębia.Po zdobyciu uprawnień chciałbym zająć się uwarunkowywaniem jastrzębia, najlepiej samca.

Niestety po zapoznaniu się z kilkoma publikacjami natrafiłem na tezę, że przy uwarunkowanym ptaku z grupy Accipiter powinienem zapewnić mu zbliżoną do naturalnej dawkę polowań aby zachował równowagę " behawioralną", czyli praktycznie codziennie polować w łowisku.

Niestety charakter pracy pozwala mi na wyjście 2 razy w tygodniu w łowisko.
Po powrocie z firmy na przykład w listopadzie i grudniu jest już zwyczajnie ciemno.
Będę miał czas na trening kondycyjny z ptakiem przy lampie czy na inne obowiązki z nim związane, ale nie zapoluje.

Czy przy takich warunkach jak moje jest sens pracy z jastrzębiem ?

Z góry dziękuje za opinię doświadczonych kolegów.


Darz Bór!
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

2x w tygodniu z jastrzebiem to mało chyba że w pozostałe dni poświęci mu się trochę czasu na wskoki i ukracanie wówczas nie będzie dziczał. Z tym codziennym polowaniem to bym nie przesadzał
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: Nostro »

Kolego, 2 razy w tygodniu dacie radę, mam podobną sytuacje i podejmuje rękawice.

Pamiętaj, że sierpień i wrzesień to jeszcze widno do 18-19, nie wiem jak daleko masz łowisko ale jest to okazja do zwiększenia ilości dni polujących.

Ważne abyś poszedł za sugestią Adama i codziennie ćwiczył wskoki oraz wabidło/ bałwanka.

Pamiętaj aby maksymalnie wykorzystać te dwa dni w polu. Przygotuj kilka miejsc w łowisku - sukces przy takiej ilości dni polujących będzie bardzo ważny dla psychiki ptaka.

Powodzenia!
ODPOWIEDZ