Sowy

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
vesta
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: czw paź 01, 2009 2:02 pm

Sowy

Post autor: vesta »

Jestem osobą początkującą w temacie. Jeśli wykażę się w jakimś momencie rażącą ignorancją, to proszę o wybaczenie.

Od jakiegoś czasu marzę o zakupieniu sowy. Dość trudno znaleźć informacje na temat utrzymywania takiego ptaka. Czy konieczny byłby kurs sokolniczy? Jak wygląda kwestia ich wypuszczania (mieszkam w okolicy, gdzie żyją inne ptaki drapieżne - w tym również sowy), a także jaki gatunek byłby w miarę najprostszy do ułożenia?
vesta
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: czw paź 01, 2009 2:02 pm

Post autor: vesta »

Acha, i jeszcze chciałabym prosić o polecenie jakiejś literatury w temacie i gdzie można ją zdobyć...
sowek96
żółtodziób
Posty: 34
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:03 am
Lokalizacja: Z Polski

Post autor: sowek96 »

Na stronie www.sokolnictwo.pl jest sklepik sokolniczy.Znajduje się tam kilka ciekawych książek(do zakupienia).W nich możesz się dużo dowiedziec.
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

sowa to nie jest dobry pomysl dla poczatkujacego.
Mozesz kupic sowe i zbudowac jej piekna woliere ale bedzieszmial tylko ptaka do popatrzenia bo nie wierze, ze uda Ci sie ja ulozyc.
Zapytasz dlaczego a to dlatego, zeby z jakąkolwiek sową latac trzeba ją wdrukowac i o ile w przypadku plomykowki to wychowanie od 10-12 dnia zycia to jak bys chcial puchacza to juz max 2gi dzien zycia...
ZaP
vesta
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: czw paź 01, 2009 2:02 pm

Post autor: vesta »

dobrze, a jeśliby wziąć ptaka od doświadczonego hodowcy, już w miarę ułożonego, to czy jest możliwe aby się przyzwyczaił do nowego właściciela?
jeżeli nie - jaki ptak byłby stosunkowo najprostszy na początek? Raczej nie zamierzam zajmować się polowaniami, chyba że już nie mógłby bez tego żyć ;]
Jestem z Wrocławia i jeśli w pobliżu jest ktoś skłonny pokazać mi na czym mniej więcej polega praca sokolnika, to byłabym niezmiernie wdzięczna :)
żółtodziób
sympatyk
Posty: 24
Rejestracja: wt wrz 15, 2009 7:06 am
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Post autor: żółtodziób »

ZaP pisze:bedzieszmial tylko ptaka do popatrzenia bo nie wierze, ze uda Ci sie ja ulozyc.
Więcej wiary w ludzi
vesta
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: czw paź 01, 2009 2:02 pm

Post autor: vesta »

Powiem szczerze, że przywiązałam sie już do myśli o sowie i jeśli tylko taka możliwość istnieje, to na pewno wolałabym przygarnąć którąś z nich. Jestem gotowa przyswoić w szybkim czasie stosunkowo dużo wiedzy ;]
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

@zoltodziob- jaki miales kontakt z sowami ze tak piszesz i sie dziwisz ?
sprboj ulozyc dzika plomykowke do latania - zycze powodzenia...
ZaP
Awatar użytkownika
Mbartnik
młodszy sokolnik
Posty: 280
Rejestracja: śr sie 27, 2008 9:32 pm
Lokalizacja: Wzgórza Strzelińskie
Kontakt:

Post autor: Mbartnik »

Ogólnie wiadomo, że jak sowa to imprint.
Muszę się zgodzić z powyższym, że sowa to niezbyt dobry podopieczny na początek. Na początek polecam zobaczyć jak dużo uwagi potrzeba poświęcić dla pupila.
Jeśli jesteś otwarta na wiedzę to kup parę książek od Adama i je przestudiuj, jak już przyswoisz teorię (choćby po łebkach) daj znać - zobaczysz chociażby u mnie jak to wygląda w praktyce i w razie czego - albo ja, albo moja żona jesteśmy we Wrocławiu przez sporą częśc roku, a "latamy" w kierunku Kotliny Kłodzkiej.
Powodzenia.

Ps. NIe upieraj się przy tej sowie. Poczytaj też forum - każdy temat to niespodzianka i wielka niewiadoma - sporo można wyczytać "między wierszami".
Margon
stażysta
Posty: 121
Rejestracja: czw mar 05, 2009 3:06 am
Lokalizacja: Poznań/Szczecin

Post autor: Margon »

Fajny artukoł dotyczący hodowli sów jest w czasopiśmie "Woliera". W aktualnym oraz poprzednim numerze jest artykol Teraz chyba o puszczykach. Gazeta dość droga ale można w empiku przeczytać przynajmniej ja tak zrobiłem :grin:
Awatar użytkownika
Raven_Corvus
sokolnik
Posty: 747
Rejestracja: ndz paź 15, 2006 5:15 pm
Lokalizacja: Białystok

Post autor: Raven_Corvus »

Znam osobe ktora ulozyla puchacza co prawda samca ale to byl rechabilitant, i ptak latal i wystapil nawet w filmie, nie mam jeszcze wiekszego doczynienia z sowami poza Zapowymi plomykowkami ktore tylko widzialem i naprawde reaguja na glos, nom i jedna pujdzka odratowana :], fajna sprawa, osobiscie wizja posiadania puchacza bardzo mi odpowiada i moze kiedys, ale napewno nie szybko... Ktos spyta a w jakim celu, a no np na kruliki :] i wystarczy.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

polecam na początek lekturę Jemimy Parry Jones (dostepna w sklepiku). jest tam dział o układaniu sów. myślę że po przeczytaniu pewne rzeczy Ci się wyklarują. układana sowa to niestety tylko imprint czyli ptak wychowany od pisklęcia a wychowanie takiego malucha to delikatna sprawa i wymaga sporej wiedzy, niestety ułożonych ptaków raczej sie nie sprzedaje a jeśli juz gdzies jest chetny na sprzedaż to należy sie zastanawiac czy ptak nie jest schrzaniony bo dobrych ptaków na ogól sie nie sprzedaje. pocieszę Cię że akurat sowy spokojnie można trzymać bez konieczności polowania ale wiedzę dotyczącą układania i latania warto mieć bo szkoda by było zeby ptaka skazywac na nudną wolierową egzystencję w zamknięciu. Życzę powodzenia i konsekwencji :wink:
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

a jak juz wychowasz takiego malucha co wazy po zabraniu od rodzicow ok 20g i tak wygląda - Obrazek
to po 4 miesiącach możesz si ecieszyć takim widokiem :)

Obrazek

Pozdrawiam
ZaP
vesta
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: czw paź 01, 2009 2:02 pm

Post autor: vesta »

Co do zdjęć - istne cudo ;D
Spróbuję trochę poczytać, przejdę się do empiku... może jeśli starczy mi wytrwałości, to za parę lat będę w stanie zająć się jedną.
Dziękuję za zaproszenie od Mbartnika, jak się wyposażę w odpowiednią wiedzę, to mam nadzieję skorzystać ;]
A jakim ptakiem wg. was najlepiej się zainteresować na początek ?
vesta
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: czw paź 01, 2009 2:02 pm

Post autor: vesta »

co do ostatniego pytania - nevermind, już znalazłam wątek
ODPOWIEDZ