Z czym to sie je ?Pytania

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
rubicon
pisklę
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 05, 2012 2:04 pm
Lokalizacja: żywiec

Z czym to sie je ?Pytania

Post autor: rubicon »

Witam wszystkich Forumowiczów

Chciałem zasięgnąć wiedzy z zakresu " sokolnictwa " ale najpierw powiem coś o sobie . Mam na imię Wojciech mam 27 lat , w Polsce prowadzę firmę ogrodniczą , hodowlę kotów bengalskich, jednak w tym momencie przebywam za granicą w Niemczech (dorabiam). Od kilku lat interesuje się sokolnictwem i mam kilka pytań związanych z tym tematem ,dużo czasu zajęło mi zebranie się w sobie i przemyślenie tego czy warto się angażować w takie hobby o ile mnożna tak to nazwać , mam świadomość że jest to dodatkowy obowiązek i również obawy ,wątpliwości czy podołam ? .Przeczytałem już kilka tytułów min Modern Falconer czy sokolnictwo Marka Cieślikowskiego
.
Najbardziej martwię się czy podołam czasowo gdyż sporo pracuję , dla ptaka byłbym w stanie dziennie poświęcić około 1,5 do 2 h dziennie czy to wystarczająca ilość czasu ?

Czy dla Ptaka potrzebna będzie duża woliera ? 3 miesiące temu zbudowałem dla moich kociaków nową większą i została mi stara

Czy są jakieś kursy sokolnicze ? jeżeli tak to gdzie takowe się odbywają

Na początek szukam ptaka niezbyt wymagającego Tzn takiego którego ułożenie nie będzie specjalnie trudne , wygląd i gatunek ptaka nie jest dla mnie specjalnie ważne , szukam drapieżcy z którym w miarę łatwo uda mi się wytworzyć więź

Proszę o odpowiedzi i inne cenne wskazówki

Pozdrawiam
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Harrisiarze powitajcie przyszlego ziomala (:
amber12
początkujący
Posty: 63
Rejestracja: czw wrz 01, 2011 11:50 am
Lokalizacja: warszawa

Post autor: amber12 »

Na początek szukam ptaka niezbyt wymagającego Tzn takiego którego ułożenie nie będzie specjalnie trudne , wygląd i gatunek ptaka nie jest dla mnie specjalnie ważne , szukam drapieżcy z którym w miarę łatwo uda mi się wytworzyć więź
Skoro czytał Pan dzieło p. Marka Cieślikowskiego to wyraźnie jako pierwszego ptaka do rozpoczęcia przygody z SOKOLNICTWEM poleca jastrzębia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Awatar użytkownika
Wilq
stażysta
Posty: 199
Rejestracja: pt mar 25, 2011 10:09 pm
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Wilq »

JoHn DuMbaR pisze:Harrisiarze powitajcie przyszlego ziomala (:
haha :D żartowniś :mrgreen:
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

amber12 pisze:
Skoro czytał Pan dzieło p. Marka Cieślikowskiego to wyraźnie jako pierwszego ptaka do rozpoczęcia przygody z SOKOLNICTWEM poleca jastrzębia.
A ile ty ptaków drapieżnych z bliska widziałeś /bo żadnego nigdy nie miałeś /
by doradzać ? :smile:
Konie kują a żaba nogę nadstawia ! :mrgreen:
A wracając do tematu to poczytaj forum i sam się zdecyduj na co będziesz miał czas i umiejętności !
http://sokolnictwo.pl/forum/viewtopic.php?t=1097
rubicon
pisklę
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 05, 2012 2:04 pm
Lokalizacja: żywiec

Post autor: rubicon »

Książka Pana Marka porusza wiele tematów , fakt przedstawia wychowanie i układanie jastrzębia ,informacje dotyczące żywienia ptaków itp ja jednak chciałem zasięgnąć opinii osób które mają do czynienia na co dzień z drapieżcami ,na dobrą sprawę jastrzębia widziałem w życiu może 2 razy , jednego mam wypchanego na strychu " po dziadku " ostatnimi czasy gdzieś przemknął mi przed oczami post w którym z kolei jastrząb był odradzany jako pierwszy drapieżnik , zapytam inaczej jakie były wasze pierwsze ptaki ?
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

90 % ,,starych '' to miało pierwszego który przez przypadek ,,wpadł '' mu w ręce -teraz jest to nie dopuszczalne -ptaka kupuje się od hodowcy LEGALNIE z ,,papierami '' i się go rejestruje-inna forma to proszenie się o kłopoty !
Awatar użytkownika
Wilq
stażysta
Posty: 199
Rejestracja: pt mar 25, 2011 10:09 pm
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Wilq »

Może odwiedź kilka osób, zobaczysz co i jak może ci coś doradzą ;)
amber12
początkujący
Posty: 63
Rejestracja: czw wrz 01, 2011 11:50 am
Lokalizacja: warszawa

Post autor: amber12 »

Pudlak Waldemar pisze:
amber12 pisze:
Skoro czytał Pan dzieło p. Marka Cieślikowskiego to wyraźnie jako pierwszego ptaka do rozpoczęcia przygody z SOKOLNICTWEM poleca jastrzębia.
A ile ty ptaków drapieżnych z bliska widziałeś /bo żadnego nigdy nie miałeś /
by doradzać ? :smile:
Konie kują a żaba nogę nadstawia ! :mrgreen:
A wracając do tematu to poczytaj forum i sam się zdecyduj na co będziesz miał czas i umiejętności !
http://sokolnictwo.pl/forum/viewtopic.php?t=1097
Panie Waldemarze V Kuty na 4 nogi specjalnie powołałem się na tę książkę i nie muszę mieć do tego praktyki by podpierać się literaturą.

Pozdrawiam jego królewską mość!
rubicon
pisklę
Posty: 3
Rejestracja: śr wrz 05, 2012 2:04 pm
Lokalizacja: żywiec

Post autor: rubicon »

Szybko nie mam szans zgadać się z kimś kto ma drapieżcę, do polski wracam dopiero w marcu , może polecicie jakąś inną ciekawą lekturę ? mam jeszcze sporo wolnego czasu do zagospodarowania

PS a jak to jest z puchaczami , sowami ?
Grzegorz
stażysta
Posty: 188
Rejestracja: śr lis 18, 2009 8:54 pm
Lokalizacja: Lubelskie
Kontakt:

Post autor: Grzegorz »

Puchacz bengalski to bardzo fajny ptak na początek natomiast w początkowym etapie potrzebne bedzie więcej czasu do poświęcenie żeby dobrze się wdrukował :wink: Natomiast jest to pierzasty przyjaciel na lata i nie jest jest nudny jak by to niektórzy powiedzieli przez to że lata z rękawicy na rękawice niby, fajne długie dystanse przelatywane to naprawdę super pociecha dla oka i duszy :razz:
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Z czym to sie je ?Pytania

Post autor: garbus2 »

rubicon pisze:, mam świadomość że jest to dodatkowy obowiązek i również obawy ,wątpliwości czy podołam ? .Przeczytałem już kilka tytułów min Modern Falconer czy sokolnictwo Marka Cieślikowskiego
.
Najbardziej martwię się czy podołam czasowo gdyż sporo pracuję , dla ptaka byłbym w stanie dziennie poświęcić około 1,5 do 2 h dziennie czy to wystarczająca ilość czasu ?
wedlug mnie tyle czasu to spokojnie wystarczy oczywiscie dobrze by bylo to w ciagu dnia jak jest jasno bo w zimie po 16.00 nie wiele da sie zrobic nawet z sową :)
rubicon pisze: Czy dla Ptaka potrzebna będzie duża woliera ? 3 miesiące temu zbudowałem dla moich kociaków nową większą i została mi stara
w obu ksiazkach sa rozdzialy o wolierach - do tego co sokolnik to inna wersja woliery. Woliere trzeba przerobic pod wymogi ptaka - nie napisales jakie wymiary ma stara ani jak wyglada wiec nie jestem w stanie powiedziec nic sensownego poza tym ze jesli po kotach to musi tam niezle zalatywac kotem....
rubicon pisze: Czy są jakieś kursy sokolnicze ? jeżeli tak to gdzie takowe się odbywają
są. Raz w roku robiony jest kurs dla sokolnikow w Czempiniu, a oprócz tego nieco częściej pod Krakowem - http://www.sokolnictwo.pl/kurssokolniczy

rubicon pisze: Na początek szukam ptaka niezbyt wymagającego Tzn takiego którego ułożenie nie będzie specjalnie trudne , wygląd i gatunek ptaka nie jest dla mnie specjalnie ważne , szukam drapieżcy z którym w miarę łatwo uda mi się wytworzyć więź
więzi to z żadnym ptakiem nie utworzysz bo takowe się raczej nie przywiązują. Ptaka należy dobrać przede wszystkim do celu jaki się planuje latanie/polowanie (a jeśli polowanie to i uwzględnić typ zwierzyny) oraz warunków terenu w jakim się z ptakiem będzie latać/polować. Oczywiście kwestia gustu i wyglądu też jakąś role odgrywa...
Awatar użytkownika
mirek
młodszy sokolnik
Posty: 359
Rejestracja: sob lut 14, 2009 9:28 pm
Lokalizacja: Szydłowiec

Post autor: mirek »

jak chcesz zacząć tą zabawę to najlepiej jak zrobisz to pod okiem kogoś kto się zna :)
wtedy prowadzony od początku przez sokolnika będziesz mógł wybrać sobie ptaka jakiego będziesz chciał
prawda jest taka że bez przygotowania praktycznego i teoretycznego będzie lipa i szkoda tylko ptaka i twoich pieniędzy
bo ułożyć drapola to jedno a utrzymać go w dobrej kondycji i zdrowiu to drugie
taka mała rada ode mnie
:)
Vega
młodszy sokolnik
Posty: 249
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:24 pm
Lokalizacja: Płock

!o!

Post autor: Vega »

Ot! Dobre słowa..
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

czas którym dysponujesz nie wystarczyłby dla jastrzębia więc pozostaje harris ale sokół tez nie wymaga zbyt wiele bo przy zastosowaniu techniki latawcowej można bardzo solidnie wylatać ptaka w 15 minut licząc z rozkładaniem i zwijaniem latawca
ODPOWIEDZ