"Telemetria" GPS

Tutaj można umieszczać uwagi na temat tłumaczeń oraz sprzętu dostępnego w sklepiku na stronie oraz ogłoszenia dotyczące kupna / sprzedaży akcesorii sokolniczych
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

"Telemetria" GPS

Post autor: jarek »

Chciałbym zaprezentować, coś, na co chyba wszyscy czekaliśmy. I nareszcie jest! "Telemetria" GPS!!!
Sokół ucieka? Żaden problem - teraz może sam wysłać do sokolnika swoją pozycję GPS za pomocą SMS-a!

Jak to działa? Dziecinnie łatwo. Odbiornik GPS GTS-100 mocujemy na "plecaku" tak jak klasyczny nadajnik radiowy. Urządzenie to wyposażone jest w precyzyjny odbiornik GPS oraz kartę SIM (taką jak telefonie komórkowym) a także opcjonalnie w kartę pamięci microSD. Odbiornik odczytuje pozycję sokoła i przesyła ją na ustalony numer telefonu SMS-em. Wystarczy zadzwonić na numer karty sim w urządzeniu, aby w ciągu minuty otrzymać dokładną pozycję GPS sokoła. Można także ustawić inne rodzaje powiadomień oraz otrzymać dodatkowe informacje. Można otrzymać pozycję sokoła po przebyciu przez niego określonego dystansu, po określonym czasie itp. Pozycja jest także automatycznie przesyłana kiedy stan baterii jest niski. Wystarczy wprowadzić ją do jakiejkolwiek nawigacji i do sokoła poprowadzi nas choćby Hołowczyc :) I już nie przedzieramy się w nieznanym terenie kilometr przez bagna, by na końcu odkryć, że sokół siedzi nad całkiem miłą, asfltową drogą ;)

Sprawdziłem to cudo w terenie - oto kilka uwag praktycznych:
1. Waga tego urządzenia to 40 g. To dużo, jednak z założenia jest to sprzęt do lokalizowania polujących sokołów. 40 gramów na plecach sokoła o masie 800 g to dla niego 5% ciężaru. Założenie lannerowi o wadze 400 g RT+ który waży 3% jego masy wydaje się powszechne. Dodatkowo najczęściej jest to montaż na nogę. Co odczujecie bardziej - 3% masy na nodze, czy 5% w plecaku? Mój ważący 720 g hybryd radzi sobie z tym nieźle, początki oczywiście tudne, bo ten uparciuch nie lubi nowości :)
2. Dokładność. Przesyłane dane są dokładniejsze, niż może obsłużyć nawigacja w moim telefonie. Przy testach w lesie okazało się jednak, że zależnie od wyłapywanych satelitów, przesyłane dane nie są identyczne, co generuje błąd. Jednak jest to błąd rzędu +/-5 metrów w lesie, na wysokości metra nad ziemią. Podobny błąd ma także klasyczna telemetria...
3. Bateria. Działa wg producenta 96 godzin. Rzeczywiście tak wychodzi, ale jest to wystarczające. Nawet jeśli sokół odleci daleko, na noc usiądzie. W ciągu nocy można dojechać wystaczająco daleko, ewentualnie podesłać pozycję GPS koledze który mieszka bliżej. Oczywiście jest to akumulator - istnieje możliwość ładowania z sieci, poprzez ładowarkę samochodową oraz port USB.
4. Zasięg komórki. Trzeba dobrze dobrać sieć jakiej karty się użyje. Najlepiej wybrać taką, która ma najlepszy zasięg. Testowałem w miejscach o słabym zasięgu - u mnie w domu :) - odbiera sygnał lepiej niż komórka. Dodatkowo trzeba pamiętać, że sokół najczęściej siada wysoko, a tam jest lepszy zasięg. Poza tym, kiedy urządzenie znajdzie się w zasięgu, wyśle sms-a tak jak zwykła komórka - coś typu "numer z którym próbowałeś się skontaktować jest już w zasięgu".
5. Jeśli masz w telefonie nawigację i mapy Google Map, GTS-100 może wysłać link do konkretnej pozycji, tak, że klikając w niego otwiera się od razu trasa dojazdu do sokoła.

Koszt tego urządzenia to około 1000 zł (zależnie od kursu funta).

Aktualnie jestem na etapie tłumaczenia instrukcji obsługi i tworzenia polskiej listy poleceń dla urządzenia, jednak i bez tego jego konfiguracja jest na prawdę bardzo prosta.

Jeśli macie pytania lub wątpliwości, dzwońcie: 603062985

W najbliższym czasie będę kompletował zamówienie, już w Polskiej wersji językowej.

Chwal Ćwik!

Jarek

Obrazek
Ostatnio zmieniony czw cze 21, 2012 4:41 pm przez jarek, łącznie zmieniany 1 raz.
AdamGóra
żółtodziób
Posty: 33
Rejestracja: sob sty 31, 2009 8:38 pm
Lokalizacja: Nowy Sącz

Post autor: AdamGóra »

Ostatnio zmieniony pt cze 22, 2012 10:02 am przez AdamGóra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

Post autor: jarek »

Niby tak, ale ta cena nie obejmuje "plecaka" (+10 funtów). Dolicz przelew, przesyłkę i podobnie wyjdzie.
Awatar użytkownika
mirek
młodszy sokolnik
Posty: 359
Rejestracja: sob lut 14, 2009 9:28 pm
Lokalizacja: Szydłowiec

Post autor: mirek »

i jak się to sprawuję ?
testowaliście to już na ptaku ?
nie chowając tego po krzakach :)
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

Post autor: jarek »

Koszt to około 1000 zł, zależy od kursu funta, bo to z GB. Na ptaku testowałem, początkowo dziwnie się zachowywał, ale przyzwyczaił się. Zmiana zachowania jest spowodowana raczej samym trackpackiem niż tym co na nim jest. Dodatkowym problemem było to, że mój sokół traktował test nadajnika przed puszczeniem jako sygnał, że będzie latał. Jak tylko usłyszał "pikanie" telemetrii to już nie mógł się doczekać latania. GPS nie wydaje dźwięku, ale sokół już przyzwyczaił się do latania bez tego "startera" ;)
irek
młodszy sokolnik
Posty: 370
Rejestracja: sob paź 22, 2005 11:00 pm
Lokalizacja: irlandia

Post autor: irek »

Na brytyjskim forum bylo co nieco na ten temat. Mozna to kupic za male pieniadze u producenta w azji. Jest to zrobione jako nadajnik do psiej obrozy. Poszukajcie linkow na forum. Generalnie nie zostawili tam na tym suchej nitki. Sa inne, lepsze opcje. I wiele tansze. Pozdrawiam. Irek
Awatar użytkownika
mirek
młodszy sokolnik
Posty: 359
Rejestracja: sob lut 14, 2009 9:28 pm
Lokalizacja: Szydłowiec

Post autor: mirek »

irku przedstaw jak możesz jakieś ciekawe opcję
nie bardzo miałem czas poszukać czegoś
praga
stażysta
Posty: 147
Rejestracja: czw sty 28, 2010 8:43 pm
Lokalizacja: wa-wa

Post autor: praga »

jakos niewidac innej opci, opis jest o sokole,logo jest z sokolem. wiec niewiem co z ta obroza.
dariadaria
stażysta
Posty: 114
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 6:20 pm
Lokalizacja: pomorze

Post autor: dariadaria »

http://www.abctresury.pl/lokalizator-gp ... 76fb798745
tak to wygląda u psów (urządzenie chyba troszkę większe) .. zasada działania ta sama jak u ptaków..
http://pilnujauta.pl/u/p3188_JPDOG_Mini ... a_kota.php
to jest chyba najbardziej zbliżone wielkością ..
osobiście o niczym mniejszym nie słyszałam
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

tu jest wątek o tym na IFF:

http://www.falconryforum.co.uk/showthread.php?t=118388

faktycznie suchej nitki na tym nie zostawili. Począwszy od tego ze jest to system dedykowany dla psów a na cenach z Chin i jakości przypisanej do tegoż kraju skończywszy. Osobiście nie testowałem więc ciężko mi ocenić niemniej główny problem to że działać to będzie jedynie w wypadku zasięgu komórki a z tym bywa różnie.

Dużo sensowniej prezentuje się coś takiego bo chociaż wielkościowo lepsze i do tego ma panele słoneczne:
http://www.cetreria.com/foro/viewtopic. ... 53&t=56319
no i tu:
http://www.cetreria.com/foro/viewtopic. ... &start=120
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

Post autor: jarek »

To rzeczywiście jest mniejsze, ale też opinie ma kiepskie. Problemy z mocowaniem i gdzieś czytałem że antena nie najlepiej radzi sobie z odbiorem sygnału.
Zasięg GSM jak się okazuje nie jest aż takim problemem. Ptak siedzi najczęściej wysoko, gdzie zasięg jest lepszy. Urządzenie można skonfigurować tak, żeby wysyłało pozycję dość często, więc ptak lecąc w końcu trafi na zasięg, a nawet jeśli siedzi w miejscu gdzie zasięgu nie ma, to zawsze mamy jakiś ślad. Nigdy nie twierdziłem, że ten system jest idealny, jakiś mały nadajnik do ogona znacząco pomógłby przy słabym zasięgu GSM.
Ciekawe ile negatywnych opinii wystawiają tym GPS-om ludzie którzy tego nie mieli nawet w ręku, albo tacy, którym zależy na sprzedaży tradycyjnej telemetrii... Z tego co wiem, to dostępne są już odbiorniki GPS dla sokołów wielkości nadajnika Micro, ale niestety, to nie nasze realia finansowe :(
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

ja to bym podsumowal tak ze na plus dla takiego pudelka zapalek jest to ze do "latania" to i moze sie sprawdza, natomiast na ptaka łowczego to się zdecydowanie nie nadaje przynajmniej do czasu az nie bedzie mniejsze. Osobna kwestia to ze dobry ptak łowczy nie oddali się poza zasięg telemetrii radiowej
Kuku1985
stażysta
Posty: 168
Rejestracja: pn cze 25, 2012 12:06 pm
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Kuku1985 »

poza tym to co mnie dziwi to kwestia czasu odbioru wiadomosci- jasne fajnie ze jest taki system jednak patrzac sie na kwestie przemieszczania sie ptaka to juz chyba moze tym momencie szwankowac:/
Awatar użytkownika
jarek
młodszy sokolnik
Posty: 230
Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
Lokalizacja: Podebłocie
Kontakt:

Post autor: jarek »

Kuku1985 pisze:to co mnie dziwi to kwestia czasu odbioru wiadomosci
Co masz na myśli? To kiedy urządzenie wysyła wiadomość możesz sam ustawić, nawet co minutę jeśli potrzebujesz. Generalnie najprostsze jest zadzwonić na numer odbiornika GPS i wtedy on wyśle Ci pozycję w danej chwili. Można też zdalnie przeprogramować urządzenie sms-em, np. kiedy ptak ucieka ustawiamy żeby urządzenie wysyłało sms z pozycją co 5 (10, 15 czy ile trzeba) minut. Albo żeby wysyłało pozycję po przebyciu przez ptaka określonej odległości, czyli np co 100 metrów :)
Kuku1985
stażysta
Posty: 168
Rejestracja: pn cze 25, 2012 12:06 pm
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Kuku1985 »

aha w takim razie ok myslalem ze ten czas jest o wiele dluzszy i dlatego wydawalo mi sie to troche niepraktyczne
ODPOWIEDZ