pytanie o egzamin PZŁ

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
adrianeklas
sympatyk
Posty: 16
Rejestracja: pn paź 31, 2011 9:40 pm
Lokalizacja: dolnyśląsk

pytanie o egzamin PZŁ

Post autor: adrianeklas »

Witam

Jestem leśnikiem nie poluje, więc staż w kole i robienie za naganiacza mam z głowy. Pozostaje tylko kurs i egzamin aby dostać się do PZŁ. Wszystko niby proste ale czy w związku z tym, że chcę zostać sokolnikiem nie myśliwym ganiającym z bronią, muszę przechodzić szkolenie na broń myśliwską a w związku z tym całe spektrum badań i innych opłat które tanie nie są. ??????????
Awatar użytkownika
Wilq
stażysta
Posty: 199
Rejestracja: pt mar 25, 2011 10:09 pm
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Wilq »

Nie wiem jak u ciebie ale u mnie w kole Prezes powiedział że płacę tylko za egzamin itp, a na broń mogę a nie muszę robić szkolenia.
Awatar użytkownika
Mbartnik
młodszy sokolnik
Posty: 280
Rejestracja: śr sie 27, 2008 9:32 pm
Lokalizacja: Wzgórza Strzelińskie
Kontakt:

Post autor: Mbartnik »

Jeśli chcesz uzyskac uprawnienia sokolnicze to musisz niestety zdac również egzamin PZŁ - w tym strzelanie (niezależnie od tego czy będziesz polował z bronią, czy nie).
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

pozwolenia na broń wyrabiać nie musisz ale zeby zdobyć uprawnienia sokolnicze musisz najpierw miec uprawnienia podstawowe zatem szkolenie strzeleckie cie nie ominie i egzamin na strzelnicy również. Wilq. od kiedy to prezes koła decyduje o tym ze mozesz nie przystępowac do egzaminu strzeleckiego? :) zadzwon do zarządu okręgowego to ci szybko rozwieją wątpliwosci. twój prezes najwyraźniej nie ma zielonego pojęcia o czym mówi
Awatar użytkownika
Wilq
stażysta
Posty: 199
Rejestracja: pt mar 25, 2011 10:09 pm
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Wilq »

Więc muszę go odwiedzić i porozmawiać :P
Może był zamyślony i podał mi bledną informacje. Zdarza się
No nic przepraszam za zamęt, a ja sobie naprasuje tą informację.
adrianeklas
sympatyk
Posty: 16
Rejestracja: pn paź 31, 2011 9:40 pm
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post autor: adrianeklas »

Czy w związku z tym,że nie muszę wyrabiać pozwolenia na broń muszę robić badania psychotechniczne aby posługiwać się bronią zarówno na kursie jak i na egzaminie.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

badania psychologiczne to już część wyrabiania pozwolenia na broń które wyrabiasz po uzyskaniu uprawnien podstawowych. Jęzeli z bronią polować nie zamierzasz to badań robić też nie musisz. korzystanie z broni na kursie podczas treningów strzeleckich i egzaminu strzeleckiego badań nie wymaga. Jedyny wymóg jest taki że osoba która użycza Ci swojej broni (najczęściej Twój wprowadzający) jest z Tobą jako opiekun za kazdym razem i odpowiada za Ciebie.
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Zrób sobie ,,wszystkie '' uprawnienia -tak na wszelki wypadek -jak tylko z Tobie znanych przyczyn masz opory przed tym /pomijam aspekt finansowy/ to wiedz iż polowanie z ptakiem nie jest tak łatwym ,ani skutecznym sposobem polowania w porównaniu z bronią !
ps;
Optymizm nowicjuszy chcący polować z ptakiem zawsze mnie zadziwia .
dariadaria
stażysta
Posty: 114
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 6:20 pm
Lokalizacja: pomorze

Post autor: dariadaria »

wygląda to tak że zapisujesz się na kurs opłacasz go (u mnie odbywał się w dwóch turach) we wrześniu strzelecki w lutym (ferie-13 dni) teoretyczny. W czerwcu egzaminy: test, ustny i strzelecki (strzelecki - pierwsze podejście do każdej z konkurencji w ramach opłaty kursu, drugie już za dopłatą). Po zdanych egzaminach idziesz do sądu okręgowego po zaświadczenie o niekaralności, a następnie komplet dokumentów na członka niezrzeszonego składasz do okręgowego pzł. W tym samym czasie możesz złożyć podanie o staż w Gnieździe sokolników (wcześniej wyciągając zaświadczenie z pzł o pozytywnie zdanych egzaminach) ..ale z tego co wiem żeby polować z ptakiem nie jest to wymóg .. Na pewno musisz przejść szkolenie sokolnicze a później zdać egzamin sokolniczy (co do tej końcówki to nie jestem pewna - ktoś starszy może potwierdzi) :)

Prawo Łowieckie rozdział 8 art. 42. 2.
wymagane jest "(...) 3) zezwolenie ministra właściwego do spr. środowiska na łowienie zwierzyny przy użyciu ptaka łowczego, jeżeli wykonuje polowanie przy pomocy ptaków łowczych"
w ust. 7. mowa jest o tym jakie warunki należy spełnić do uzyskania uprawnień ..
Ostatnio zmieniony czw lis 03, 2011 9:11 am przez dariadaria, łącznie zmieniany 1 raz.
dariadaria
stażysta
Posty: 114
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 6:20 pm
Lokalizacja: pomorze

Post autor: dariadaria »

a to jest już druga kwestia Panie Waldku ;) jak ktoś jest wytrwały i wie czego chce to i finanse się znajdą ..
adrianeklas
sympatyk
Posty: 16
Rejestracja: pn paź 31, 2011 9:40 pm
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post autor: adrianeklas »

Jeżeli chodzi o opory przed bronią :mrgreen: Posiadam broń służbową i wiem ile te wszystkie badania kosztują a nie chcę robić czegoś nie potrzebnie. Dziękuję za pomoc.
W poniedziałek wybieram się do łowczego koła (kolega z firmy) i pogadam z nim o wprowadzeniu do koła.

p.s. mam nadzieje że wątroba wytrzyma :mrgreen:
dariadaria
stażysta
Posty: 114
Rejestracja: ndz mar 28, 2010 6:20 pm
Lokalizacja: pomorze

Post autor: dariadaria »

hah strażnik leśny ? :roll: ..z tego co obiło mi się o uszy to 2x tych samych badań już się nie przechodzi w takim wypadku ale proponowałabym się dowiedzieć więcej w Zarządzie Okręgowym PZŁ
adrianeklas
sympatyk
Posty: 16
Rejestracja: pn paź 31, 2011 9:40 pm
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post autor: adrianeklas »

Badania są praktycznie identyczne tylko kwitek końcowy się różni no i kwota znacząco rośnie przy pozwoleniu na broń myśliwską. Ale zadzwonię do ZO PZŁ i się dowiem na 100%

A na marginesie to kilka miesięcy temu zlikwidowałem pułapkę na jastrzębie gdyż któremuś z domorosłych gołębiarzy strasznie drapol przeszkadzał :evil: . Zdjęcia nie zamieszczę :wink:

Dzieki za pomoc
adrianeklas
sympatyk
Posty: 16
Rejestracja: pn paź 31, 2011 9:40 pm
Lokalizacja: dolnyśląsk

Post autor: adrianeklas »

Dowiedziałem się w zarządzie, że badań nie trzeba robić na cały kurs i na egzamin. Dopiero w czasie ubiegania się o wydanie decyzji administracyjnej do zakupu i używania broni do celów myśliwskich.
Mając farta życiowego :mrgreen: dostałem się na kurs do PZŁ, który właśnie jest organizowany. egzamin za 1,5 miesiąca. :wink:
kj111po
sympatyk
Posty: 23
Rejestracja: sob wrz 18, 2010 7:16 pm

Post autor: kj111po »

ja staż już skończyłem , czekam na egzamin a potem sokolniczy słyszałem że badania psychologiczne są ciężkie jest tu sokolnik który poluje z bronią
ODPOWIEDZ