hodowla sów

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
malmax
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 05, 2011 11:30 am
Lokalizacja: lubelskie

hodowla sów

Post autor: malmax »

Witam moje pytanie odnosi się do znawców tematu ponieważ sam jestem zielony w hodowli ptaków typy sowy, sokoły itp. ale jak to w życiu bywa każdy na początku o tym nic nie wiedział;)

A przechodząc do rzeczy mój post wiąże się z tym iż zajmuję się pól profesjonalną hodowlą pewnego rodzaju drobiu, gdzie znajomy niedawno sprowadził mi z Holandii inkubator pochodzący właśnie z hodowli sów. I tu moje pytanie czy w Polsce ktoś się tym zajmuje, chciał bym zapytać czy u nas w naszym kraju tego typu rynek jest już wystarczająco rozwinięty aby w ogóle myśleć o tego typu hodowli? Wydaje mi się ze nawet jeśli indywidualnych odbiorców było by mało to przecież chyba hodowla takich ptaków dla potrzeb środowiskowych i dalsza odsprzedaż do lasów, puszczy itp. mogła by być opłacalna, wydaje mi się iż z uwagi na postęp cywilizacyjny jest co raz mniej tych ptaków w naszym kraju więc ministerstwo ochrony środowiska mogło by być zainteresowane takimi ptakami... Co to tym myślicie jako osoby z branży? Ja oczywiście na daną chwilę jestem zielony w tym temacie ale przecież do wszystkiego są książki a znajomości pewnego typu już mam u producenta z Holandii które mógł bym rozszerzyć. Oczywiście jestem również miłośnikiem zwierząt i nie chodzi mi tu o hodowlę ze tylko kasa i kasa się liczy, ale jeśli na swoim zamiłowaniu można dodatkowo zarobić to czemu nie, z czegoś żyć trzeba...

Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju wskazówki;)
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Kolego w Polsce takie hodowle juz istnieja, nie tak dawno byla nawet na ten temat dyskusja.
Nie zrozum mnie zle ale na tym forum nikt nie popiera komercyjnego obracania ptakami drapieznymi. Jak ktos ma kaprys niech sobie kupi papuge. Na zachodzie zdobycie ptaka zalezy wlasciwie wylacznie od zasobnosci portwela. W efekcie setki jak nie tysiace ptakow trafiaja w rece osob zupelnie nieprzygotowanych na takie wyzwanie. Najgorsze w tym wszystkm jest to, ze wiekszosc tych napalencow nie probuje nawet tej wiedzy zdobywac.
Gdybys troche poczytal archiwum wiedzialbys o czym mowie. Nie ma tygodnia zeby ktos nie napisal " gdzie i za ile moge kupic''. Mysle ze nei tedy droga.
Odnosnie hodowli sow i ich reintrodukcji jedyne co mozan powiedziec to to ze faktycznie w temacie jestes zielony :). Ministerstwo zainteresowane taka dzialanoscia na pewno nie bedzie a ptaki przeznaczone do reintrodukcji hodowane sa w odpowiednich osrodkach w specjalnych warunkach i okreslonymi metodami.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

kasa kasa.... jestem zażenowany. coraz wiecej ludzi garnie sie do sokolnictwa i ptakow wlasnie dla pieniedzy. rozwieje twoje wątpliwosci- rynek jest bardzo niewielki i niszowy. nie da sie na tym kasy zrobic. to co zarobisz to zaledwie rekompensata za trud i pracę włożoną a hodowlę. lepiej wyjdziesz jeśli zalozysz kurnik. hodowla ptakow drapieżnych i sow to nie taka prosta sprawa i wymaga duzej wiedzy i doswiadczenia. problemow jest wiele poczynając od woliery a koncząc na dostępie do karmy w postaci gryzoni. tu nie ma karmidla i worka paszy. do potrzeb środowiskowych też ptakow nie sprzedasz bo w polsce nie prowadzi sie programow introdukcji żadnych sow.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: hodowla sów

Post autor: garbus2 »

malmax pisze: Wydaje mi się ze nawet jeśli indywidualnych odbiorców było by mało to przecież chyba hodowla takich ptaków dla potrzeb środowiskowych i dalsza odsprzedaż do lasów, puszczy itp. mogła by być opłacalna, wydaje mi się iż z uwagi na postęp cywilizacyjny jest co raz mniej tych ptaków w naszym kraju więc ministerstwo ochrony środowiska mogło by być zainteresowane takimi ptakami... Co to tym myślicie jako osoby z branży? Ja oczywiście na daną chwilę jestem zielony w tym temacie ale przecież do wszystkiego są książki a znajomości pewnego typu już mam u producenta z Holandii które mógł bym rozszerzyć. Oczywiście jestem również miłośnikiem zwierząt i nie chodzi mi tu o hodowlę ze tylko kasa i kasa się liczy, ale jeśli na swoim zamiłowaniu można dodatkowo zarobić to czemu nie, z czegoś żyć trzeba...

Z góry dziękuję za wszelkiego rodzaju wskazówki;)
W polskim prawie istnieje zakaz wypuszczania na wolność zwierząt wyhodowanych w niewoli. Piszesz ze wyhodowane ptaki chcialbys na taki cel przeznaczac wiec mija sie to z celem. Z tego co mi wiadomo Ministerstwo Środowiska (nie ma ministerstwa ochrony środowiska) nie ma zadnego programu reintrodukcji/restytucji jakiegokolwiek gatunku sowy
Mam nadzieje ze nie nalezysz do ludzi ktorzy sprzedaja to co hoduja byle po to by sprzedac a przynajmniej oddajac zwierze w rece drugiej osoby maja przekonanie ze trafia w rece osoby która ma chociaż podstawy wiedzy o ich utrzymaniu
malmax
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: sob mar 05, 2011 11:30 am
Lokalizacja: lubelskie

Post autor: malmax »

Dziękuję za informacje, oczywiście ze nie należę do osób które w hodowli zwierząt widzią tylko pieniążki tak jak napisałem zajmuję sie juz pewnego rodzaju hodowlą z której oczywiście mam dochód finansowy ale właśnie to poniekąd jest moim utrzymaniem a nie firma przynosząc milionowe zyski. Jak rozumiem są nikłe szanse na powodzenia mojego zamysłu tworzącego ten post ale jak najbardziej dziękuję Wam za zainteresowanie i poświecenie swojego czasu na uwagi dla mnie:) pozdrawiam.
ODPOWIEDZ