Choroby

Koniec z OffTopami - tu moderator bezlitośnie skasuje każdy post nie w temacie

Moderator: JoHn DuMbaR

LEON
żółtodziób
Posty: 40
Rejestracja: pn lis 26, 2007 5:32 pm
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: LEON »

Jeżeli tricho jest wykluczone nie ma potrzeby podawać metronidazolu
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

no to rzeczywiście słabo u Ciebie w okolicy z weterynarzami od ptasich spraw. Zdiagnozował zapalenie wola a podawał lek na kokcydia... dobrze że ptaszek wychodzi na prostą. Trzymam kciuki
maciek sanetra
pisklę
Posty: 9
Rejestracja: pn lis 08, 2010 4:18 pm
Lokalizacja: żywiec

Post autor: maciek sanetra »

Dzisiaj rano:

godz. 07:00 podana jedna oskórowana jednodniówka zjedzona po kilku minutach
godz. 08:00 drugie podejście z jednodniówką zjedzona po kilku minutach.


Kolejne podejście o 17:00 przed wizytą u weterynarza na płukanie wola.
Ptak zrywał się kierunku rękawicy na której była jednodniówa - zjedzona od razu.
Podobnie było za godzinę.
Jutro powinna być pierwsza wyplówka od kilku dni, bo dwa ostatnie kurczaki były w puchu.

Jak na razie płukanie wola i podawanie antybiotyków zostało wstrzymane.
LEON
żółtodziób
Posty: 40
Rejestracja: pn lis 26, 2007 5:32 pm
Lokalizacja: świętokrzyskie

Post autor: LEON »

Dla jasności aby nikt nie pasł na darmo ptaki bez potrzeby lekami zamieszczam podstawowe leki i ich stosowanie dla ptaków są to środki używane przezemnie prosze o ewentualne rozszeżenie mojej apteczki
1 Kokcydioza- Aperteks, 5-10mg/kg podawane przez 2 dni
2 Kapilarioza- Panacur 10% 30-50mg/kg wg usa, 0,5ml/kg wg Kruszewicza zastosować jednorazowo powtórzyć po 2 dniach
3 Trichomonadioza- spartrix 20mg/kg 1 razowo (Metronidazol)
4 Klostrydia Pasterelle Gruba łapa(stan zapalny) - Baytryl 10-15mg/kg w zastrzyku lub do dzioba 4-5 dni
5 Pasterelle- Doksycyklina Wibramicyna- 25mg/kg podawane przez 4 dni
6Gruba łapa- Arcalen,Sulcoseryl, Pana Veyxal maść
7Odrobaczanie- Systamex 0,5ml/kg po 14 dniach podawać drugi raz
8 Pielęgnacja łap- Wazelina biała, Linomag, Balistol
9Leki dezynfekujące- Bernatol, Jodyna
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Tutaj jest to co mogą ,,złapać'' ptaki drapieżne od nie przemrożonych gołębi i za razem sposoby leczenia :
http://www.pzhgpbobolice.yoyo.pl/otherstuff.html
flayer
żółtodziób
Posty: 47
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 9:32 pm
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: flayer »

Witam,
Sprawa wygląda następująco: z niedopatrzenia skarmiłem ptaka gołębiem prawdopodobnie chorym na ornitozę (nie jestem pewien) właśnie jadę po ornifox i chcę go podać na wszelki wypadek. Co wy na to?
bolek
stażysta
Posty: 109
Rejestracja: czw mar 12, 2009 6:30 pm
Lokalizacja: Szamocin

Post autor: bolek »

Jestes przekonany ze ma ornitoze
flayer
żółtodziób
Posty: 47
Rejestracja: śr wrz 28, 2005 9:32 pm
Lokalizacja: Mazowsze

Post autor: flayer »

Szkopuł w tym, że nie. Kiedy gołąb był żywy nie wykazywał żadnych objawów oprócz tego, że w jednym oku miał stan wyglądający jak zapalenie spojówki, więc wpuściłem mu krople, tak jak się robi kiedy uszkodzenie jest mechaniczne (dziobnięcie przez innego ptaka), dopiero po fakcie skojarzyłem, że to mogła być ornitoza. Stąd pytanie o profilaktyczne podanie drapolowi leku: podać czy nie podawać tylko obserwować...
Może inaczej sformuję. Kiedy jest podejrzenie, że ptak zjadł chore mięso, należy podać lekarstwo czy uważnie obserwować stan zdrowia?
Mam nadzieję, że jest to jednak dziobnięcie bo gołąb nie był osowiały ani osłabiony.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

leków nie nalezy podawac profilaktycznie, leki podaje sie wtedy kiedy sa potrzebne a nie "na wszelki wypadek"
masz
początkujący
Posty: 60
Rejestracja: pt sie 29, 2008 8:46 am
Lokalizacja: Wielkopolska Mosina

Post autor: masz »

Podstawowymi objawami ornitozy u gołębi mogą być mocno nastroszone pióra w okolicach oczu. Kiedy ostrożnie otworzymy dziób gołębia można zauważyć przypadki, że szczelina wlotowa powietrza jest bardzo często zwężona lub całkowicie zamknięta.

Kolejnym symptomem ornitozy jest podrapana pazurami głowa lub wytarte pióra w około oczu spowodowane bólem i swędzeniem. Do tego dochodzi kichanie, ziewanie, wodnista wydzielina nosowa, grzechotliwy szmer lub wilgotne oczy ze zwisającymi powiekami.
Gołębie potrafią wydawać zadyszany skrzypiący dźwięk ponieważ mają utrudnione oddychanie. Zależnie od pojawienia się "wilgoci lub suchości" nazywa się to potocznie "mokry lub suchy katar nosowy" (coryza).

Jako ciekawostkę dodam, że zostało stwierdzone, iż symptomy występowania ornitozy i trichomonadozy są z sobą powiązane.

Do leczenia zainfekowanego stada gołębi polecam: Orni-Specjal ( Belgica De Weerd ) ,Ornisol ( Belgica De Weerd ),Orni-Cure ( Oropharma )
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

jakby ktoś zapomniał- ornitoza jako jedna z niewielu ptasich chorób moze być również niebezpieczna dla ludzi. Jesli masz uzasadnione podejrzenie ornitozy to pamiętaj o dezynfekcji rąk po każdym kontakcie z ptakiem. co do podawania leków- tak jak garbus napisał- nie podawaj nic zanim nie bedziesz miał diagnozy
2304
pisklę
Posty: 8
Rejestracja: wt lip 31, 2012 9:49 pm
Lokalizacja: miasto

Post autor: 2304 »

Zawsze po każdym kontakcie ze zwierzęciem należy przestrzegać higieny rąk... :)
Jednak co do ornitozy u gołębi, człowiek zaraża się poprzez wdychanie (czyli tak zwaną drogą kropelkową) pyłu, drobinek wysuszonego kału...
maciek
sympatyk
Posty: 26
Rejestracja: sob mar 17, 2007 9:08 pm
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: maciek »

Koledze ptak usiadł na słupa,i spadł sztywny,ale po 20min. się ocknął i żyje.
Byłoby super,ale ma problem ze skrzydłem,jest opuchlizna z której sączy się żółtawa wydzielina. Zdjęcie nie wykazało złamania.
Prosimy o rady.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

kiepska sprawa - mozliwe ze miesnie sa spalone czyli prawdopodobnie wda sie martwica i jesli nie uschnie i samo nie odpadnie lub nie zostanie amputowane to zakazenie moze rozniesc sie po organizmie.
Awatar użytkownika
Paweł Buchowski
żółtodziób
Posty: 52
Rejestracja: wt lis 01, 2011 11:17 am
Lokalizacja: sejny

Post autor: Paweł Buchowski »

Ptak: samczyk raroga 4-te pióro
objawy: kilka dni temu puszczałem go do latawca, nie miał siły latać (odleciał troche i usiadł na drzewo). Wziołem ptaka na rękawice i dałem jadnodniówke, totalny brak apetytu (troche zaniżona kondycja 700gr). Bardzo brzydki kał. Przez ostatnie dni ptak siedzi w domu i podniosłem mu troche kondycje piersią z gołębia i wołowiną, kał sie poprawił i ma dobry apetyt. Dzisiaj znowu bardzo brzydki kał i ptak siedzi jakiś taki ospały. Zawiozłem kał do badania, które na pasożyty nic nie wykazało w ponidziałek będzie wynik badania na posiew.

Co robić ?!
ODPOWIEDZ