Ciekawostki ornitologiczne

Tematy ogólne związane z ptakami drapieżnymi
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Ciekawostki ornitologiczne

Post autor: Stachu »

W związku z dzisiejszą obserwacją pomyślałem, że można by założyć temat, w którym będzie można podzielić się różnymi ciekawymi obserwacjami.
Co do obserwacji, to widziałem dziś ptaka, który mógłby być myszołowem kurhannikiem, aczkolwiek porównując zdjęcia w internecie mógłby to być również nietypowo ubarwiony myszołów zwyczajny. No więc tak: trochę większy od myszołowa zwyczajnego (a porównanie mam, bo widuję dziennie kilkanaście osobników), grzbiet rdzawobrunatny, rdzawo ubarwiona pierś i głowa (wyraźnie jaśniejsze od grzbietu), ogon kremowy z rdzawym nalotem (jeśli tak to można nazwać), na końcu ogona wyraźna, szeroka rdzawa pręga. Więcej nie udało mi się zobaczyć, a aparatu nie miałem, żeby jakieś zdjęcie walnąć.
Margon
stażysta
Posty: 121
Rejestracja: czw mar 05, 2009 3:06 am
Lokalizacja: Poznań/Szczecin

Post autor: Margon »

Kurhannik coś ostatnio coraz częściej jest widywany w naszym pięknym kraju więc kto wie:)

U mnie niedaleko ma gniazdo przedstawiciej jasnej odmiany Myszaka

tu parę zdjęc

http://picasaweb.google.pl/lh/photo/7dm ... directlink
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

Post autor: TB »

Będąc tydzień temu na polu, widziałem również jasno ubarwionego myszaka, który zrobił 2-3 kółko na wys 6m w odleglosci 20-30m odemnie... Fakt takiego "bliskiego" obcowania mógłby wskazywać na włochatego, ale to chyba za wcześnie i raczej bym włochatego rozpoznał, a przynajmniej te ewidentne cechy rzuciły by mi się w oczy. Od kiedy w tamtych terenach obserwuje, widywałem tylko ciemno upierzone osobniki... :roll:

A w ubiegłą niedziele widziałem jakiegoś drapola podobnego upierzeniem do myszaka, lecz lecąc miał pióra na ogonie złożone w prostokąt i miał zupełnie inny lot.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Myszołów nie zawsze w locie ma ogon rozłożony. A inny lot, to znaczy jaki?
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

Post autor: TB »

Stachu pisze:A inny lot, to znaczy jaki?
mhhh, trudno mi go opisac - po prostu inny :???: Jak krązył na niebie w większej odległości to przypominał mi bielika. Jak oglądam filmy na YT z trzmielojadem to po części pasuje...

Pozdrawiam
Ps. A to zwykly myszak (stawiam na niego, ale wolę się spytać) czy moze jego pobratyniec - obserwacja w poczatku marca, lecący wysoko na niebie :?:

http://img697.imageshack.us/img697/3816/myszak.jpg

Ps. 2 - :mrgreen: do czego ten swiat zmierza -

http://img340.imageshack.us/img340/420/sarna.png
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

TB pisze:Jak krązył na niebie w większej odległości to przypominał mi bielika
To może orlik krzykliwy lub grubodzioby? Widzę, że z Mazur jesteś, a tam się one zdarzają :wink:


TB pisze:A to zwykly myszak (stawiam na niego, ale wolę się spytać) czy moze jego pobratyniec
Jakość zdjęcia na poziomie okien piwnicy, więc ciężko powiedzieć. Na koncu ogona niby pręga czarna szeroka, ale jest całość jest tak rozmazana, że nic nie można powiedzieć na 100% (ba, nawet na 20%).
TB
młodszy sokolnik
Posty: 264
Rejestracja: ndz wrz 27, 2009 4:26 pm
Lokalizacja: WM

Post autor: TB »

To może orlik krzykliwy lub grubodzioby? Widzę, że z Mazur jesteś, a tam się one zdarzają :wink:
Nie, to nie był orlik. Widziałem juz nie raz krzykacze i nie pasuje. A pozatym ten ptak był mniejszy.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Wobec tego nie pozostaje Tobie nic innego, jak tylko sięgnąć po przewodniki po świecie ptaków drapieżnych. Oglądając i porównując zdjęcia i rysunki szybciej zidentyfikujesz gagatka, niż my, którzyśmy go na oczy nie widzieli przez ułamek sekundy chociaż.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

A taka tam ciekawostka, w sumie to już archeologiczna :neutral:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Orze%C5%82_Haasta
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Usłyszałem dziś niesamowitą rzecz, a mianowicie nie tak dawno temu (kilka-kilkanaście lat temu) w niektórych rejonach Polski uważano, że ptaki drapieżne należy zabijać, bo........napadają na dzieci. Pozostawię to bez komentarza.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Słuchajcie,mam sprawkę, nie bardzo wiedziałem, gdzie to wpisać i ostatecznie wskoczyłem tutaj. Może ktoś podsunąć mi jakieś zwięzłe polskie określenia pojęć "bootstrap" oraz "drzewo konsensusu" (w oryginale CONSENSUS-BOOM). No i żeby te określenia były w miarę zrozumiałe, a nie najeżone jakimiś wymyślnymi dziwolągami słownymi. Z góry dziękuję.
Dla ułatwienia dodam, że są to pojęcia z zakresu systematyki zwierząt :mrgreen:
DarekRz
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: czw kwie 07, 2011 12:28 pm
Lokalizacja: Białystok

Identyfikacja po sylwetce

Post autor: DarekRz »

Witam szanowne grono. Co prawda sam nie mam nic wspólnego z sokolnictwem, ale zarejestrowalem się na tym forum liczac na fachową pomoc - jako, że mój mail do PTOP pozostaje bez odpowiedzi.

Otóż od kilku dni (dokładnie od ubiegłego czwartku 31.03.2011) obserwuję parę ptaków drapieżnych krążących nad terenem zachodniej granicy miasta Białystok. Czy ktoś z szanownego grona potrafiłby rozpoznać co to za ptaki po sylwetce (niestety nie mam lepszego aparatu)?? Na oko, rozpietość skrzydeł oceniam na ok. 1,5 m (obok latała wrona siwa próbująca odstraszyć te ptaki).
Załączniki
orzeł.JPG
Birkut06
młodszy sokolnik
Posty: 404
Rejestracja: ndz lut 24, 2008 10:11 am

Post autor: Birkut06 »

to jest myszołów zwyczajny kolego.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Myszak, jak nic. Nie takie się widywało :mrgreen:
lagger
młodszy sokolnik
Posty: 242
Rejestracja: wt lut 26, 2008 10:44 am

Post autor: lagger »

potwierdzam :wink:
ODPOWIEDZ