Buteoides

Tematy ogólne związane z ptakami drapieżnymi
Nina
stażysta
Posty: 118
Rejestracja: ndz lut 06, 2005 10:39 pm
Lokalizacja: Podlasie

Buteoides

Post autor: Nina »

Czy ktoś ma może zdjęcie lub dokładny opis buteoidesa w pierwszym piórze? Wiem jak wyglądają dorosłe, ale ostatnio widziałam młodą samicę, która pasowałaby na ten podgatunek.
Awatar użytkownika
kessy
Sokola Pani
Posty: 20
Rejestracja: wt lut 01, 2005 7:47 pm
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Post autor: kessy »

To może opowiedz jak wyglądają dorosłe, bo mnie się zawsze wydawało że to młode są łatwo rozpoznawalne ;) Postaram się naskrobać jakiś opis jutro wieczorem jak wrócę z nietoperzy - o ile będę się jeszcze w stanie ruszać po przeciągnięciu się przez niskie korytarze Twierdzy Grudziądz...

Dołączę też zdjęcia juvek tego podgatunku, bo mam kilka. Chyba, że Adrian mnie uprzedzi ;)
bogdan67
stażysta
Posty: 167
Rejestracja: sob lis 01, 2008 5:48 pm
Lokalizacja: okolice Ostrołęki

Post autor: bogdan67 »

Pani Nino mimo że zadała pani to pytanie dawno temu a ja niedawno dołoczyłem do szanownego grona na tym forum postaram się pani odpowiedziec Buteoidesy są dużymi Jatrzębiamy są bardzo jasne .W pjerwszym pjórze ale naważniejsza cecha to bjałe obwódki pjór okrywowych jasne oczy potężne łapy nawet 1900 gr samica ponad kilo samiec ,czasami cętkowane uda .Dzób jak u orła mocny duży ,dorosłe po za wagą nieodbjegają od naszyh ubarwieniem to jednak bjałe obwódki pjór okrywowych pozostają charakter nie są tak płochliwe jak nasze a nawet inteligętniejsze preferują zdobycz naziemną.Na własne oczy obydwa ptaki widzałem,wbrew pozorom nie są taką żadkością sporo ich zalatuje donas pażdzernik listopad głównie pułnocno wschodnia częsc naszego kraju.
Awatar użytkownika
mirek
młodszy sokolnik
Posty: 359
Rejestracja: sob lut 14, 2009 9:28 pm
Lokalizacja: Szydłowiec

Post autor: mirek »

Witam
Czy ktoś może mi powiedzieć coś wjecej o tej odmianie bo widzę ze się temat tak szybko zakończył poluje ktoś u nas taką ptaszynką
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Bogdan dobrze to opisal. Ja dodam tylko ze okolo 10-15 % populacji jest biala. Podobnie jak 1/4 / 1/3 Albidusow. Latwiej jest te ptaki odroznic w 1 piorze ale stare tez mozna. Wielkosci to nie wszystko. Buteoides zasiedla wiekszy obszar niz nasz gentilis, wystepuje swego rodzaju dychotomia w zaleznosci od szerokosci geograficznej. Generalnie im dalej w glab ''Matuszki Jarasiji'' tym ptaki wieksze. Waga w przyblizeniu 1500 (Europejska czesc Rosji) do okolo 1900gram. Warto zwrocic uwage na nazwe lacinska tego podgatunku. Nie na darmo Buteo-ides.
Te ptaki miewaja proporcjonalnie szersze i dluzsze skrzydla przy stosunkowo krotkim jak na jastrzebia ogonie. Sa mozna powiedziec ogniwem posrednim miedzy jastrzebiem dlugodystansowym (Albidus) a naszym krzaczastym sprinterem.
pzdr.
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Przepiekny samiec finskiego buteoidesa z Niemieckiej hodowli.

Powiem szczerze ze, na zdjeciach 2 rzedowki wygladaja tak samo jak u g.g., jestes pewien ze, lacina ma cos wspolnego z myszakiem? Jakie jest w ogole znaczenie slowa buteoides? Ktos zna lacine?
Załączniki
Finbut.jpg
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Wiesz Adrian z czegos to sie bierze. Buteo to lacinskie okreslenie (genrealizuje) ptakow drapieznych o szerokich skrzydlach i krotkich ogonach, czyli myszlowow. Wiem, to co pisze brzmi trywialnie, ale nie ma chyba innego okreslenia na to slowo, oczywiscie moge sie mylic.
Swoja droga ten twoj finski buteoides (bo to ptak z tej linii?) wyglada bardzo jasno. Tak jak napisalem wczesniej one potrafia byc jasne, ciemne, biale... Tak samo nasz gentilis w formie dla kasiastych ''finnish'' bywa bardzo rozny (dawalem link do ptakow finlandii wystarczy popatrzec). To kwestia dobranej hodowli daje okreslone rezultaty. Buteoides z rejonu bylych republik radzieckich praktycznie nie roznia sie niemal niczym (upierzenie) od A.g.g.
Wiele wielkich kluch z centralnej Rosji jest zupelnie innych niz ptak, ktorego nam demonstrujesz. Jastrzebie to nie moja domena. Nie ma jednak piekniejszego niz Altajski Schvedowi (wiadomo jestem tendencyjny, altajski rarog, altajski jastrzab, slyszalem ze maja tam ladne merliny:) hehe).

edit: nie zauwazylem ze napisales ze to finskie :)
Ostatnio zmieniony pn lut 16, 2009 4:45 pm przez JoHn DuMbaR, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

Mieliśmy w Tucholi przez 5 lat samca Ag.b.
W pierwszym piórze nie siadał na drzewach. Nie pamiętam wagi, był większy niż nasze jastrzębie (samce), bardzo jasny.
http://zakonsokolnikow.com.pl/readartic ... icle_id=10
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Tak, ten ptak zdecydowanie wyglada na buteoidesa, ladny duzy samiec.
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

Szpony miał stosunkowo nieduże, bardziej podobne do długości szponów myszołowa. Być może pochodził z terenów, na których podstawą pokarmu samców jastrzębi są gryzonie?

To było w czasach , gdy jastrzębie nie były chronione. Mieliśmy też samicę 1600 g (niestety, nie mam jej zdjęcia)
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Nie wiem, nie znam sie na tyle a nie mam w tej chwili kogo spytac bo juz dosc ostatnio dup* zawracalem. 3ba dac czlowiekowi zyc :). O Albidusach tez kraza legendy, ze to ptak o slabych lapach, wolnym biciu skrzydlami i w ogole poza kolorem i rozmiarami to niewiele soba reprezentuje. Azjatyckie jastrzebie nie poluja na ptaki wielkosci sierpowki czy sokji jak nasze. Dla nich podstawowa baze pokarmowa stanowia w zaleznosci od regionu rozne kuraki lesne (od jarzabkow azjatyckich poprzez cietrzewie, na gluszcach konczac) do tego pardwy i bielaki.
Maja inna technike polowania i sa inaczej przystosowane o tego. Widzialem tylko kilka filmikow lotu buteoidesa i albidusa wszystko kiepskiej jakosci i doslownie kilkunastosekundowe. Wygladaja jednak nieco inaczej, nie obserwuje A.g.g. na codzien ale widujac je od czasu do czasu zauwazam pewna roznice. Tamte ptaki wiecej zdaja sie na prady powietrzne, buteiodesy potrafia krazyc jak myszaki, nie lataja slizgowo...ale to tylko na podstawki krotkich migawek.
Pzdr.

Moze Adrian sie zdecyduje na buteoidesa to nam powie ''cala prawde i tylko prawde'' :grin:
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Narazie buteoides nie jest na moja kieszen :)

Krotsze place moga byc przystosowaniem do lapania zwierzyny naziemnej, porownajcie sobie lape bialozora a wedrownego. Bialozor ma mniejsze lapy.
Albo taki Buteo regalis, wielki ptak jak krowa na wolnosci glownym jego pokarmem sa zajace i to z tych gornych granic wagowych, a lapki ma bardzo skromne jak na ptaka tej wielkosci.

Samiec na zdjeciu jest z Niemieckiej hodowli, aczkolwiek na innych zdjeciach sa tez finskie buteoidesy w typie bardzo jasnego g.g. Sporo zalezy chyba od selektywnej hodowli, a maja ta mozliwosc bo inseminuja.

Nasz jastrzebie tez roznia sie miedzy soba budowa skrzydel, a mianowicie dlugosciami 2 rzedowek. Zauwazylem 2 typy, jedne z 2 rzedowkami skracajacymi sie w strone pierwszorzedowek, a drugi typ z praktycznie jednakowa dlugoscia. Doskonale to widac na ptakach siedzacych.
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

z tego co wiem to krótkie i mocne palce w łapach są bardzo typowe właśnie dla buteoidesa. upierzenie u Albidusa i Buteoidesa jest naprawdę piękne no i wielkosć ptaków imponująca ale do polowania wolę nasze jastrzębie. te z północnej Polski są naprawdę piękne a waga samicy żadko schodzi poniżej 1200 a zdażają sie ptaki po 1400g.ta wielkośc jest wystarczająca do tego żeby samica poradziła sobie z największym zającem. talent łowiecki zależy w dużej mierze od agresji i szybkości dlatego na kuropatwy wolałbym samca barbary od dwa razy większego pealei bo wielkość rzędu 400g wystarczy agresją bije pilsa na głowę. nasze jastrzębie są idealne na nasze warunki i maja temperament. powinno sie je promować zamist finnish czy albidus. to idealne połączenie i kompromis wielkości, szybkości,zwrotności i agresji a do tego populacja jest liczna. obyśmy się pozwoleń na odłów dziczków doczekali
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Z tymi lapami pewnie masz racje, w sumie jest na to wiele przykladow, nie tylko ferru, a wedrus to ma nie tylko dluzsze palce ale i zupelnie inna ich budowe (proporcje).
Załączniki
Lewa pere prawa gyr
Lewa pere prawa gyr
Awatar użytkownika
mirek
młodszy sokolnik
Posty: 359
Rejestracja: sob lut 14, 2009 9:28 pm
Lokalizacja: Szydłowiec

Post autor: mirek »

witam
dzęki za odpowiedz dało mi to fajny rzucik na sprawę i przypomniało o patryjotyzmię
jak bedziecie mieli jakies fajne stronki albo jakies info chetnie poczytam
ODPOWIEDZ