HYBRYDY
- jarek
- młodszy sokolnik
- Posty: 230
- Rejestracja: pt lut 18, 2005 2:26 pm
- Lokalizacja: Podebłocie
- Kontakt:
Tu nie chodzi o dumę Darwina, czy tym bardziej, jak to niektórzy nazywają "zabawę w Boga". Dobór naturalny jest po prostu codziennością. Udowodniono, że osobniki jednego gatunku, którego populacja jest bardzo nieliczna, łączą się w pary z osobnikami innej populacji (ma to miejsce na styku areałów populacji). Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o podobne (nieodległe genetycznie) gatunki, również ptaków. Oczywiście geny letalne są w populacji szybko eliminowane. Czyli, jeśli byłaby taka możliwość, powstanie naturalna hybryda, np. gyr/peregrin. Ale żeby ptak ten mógł się rozmnożyć, potrzebuje wariata, który albo jest wdrukowany na gyr/peregrin, albo nie ma innego wyjścia, ponieważ nie znalazł osobnika swojego gatunku. Prawdopodobieństwo rozmnożenia się uciekiniera (trzymając się przykłądu) gyr/peregrin, jest podobne jak rozmnożenia się lannera. Dlaczego więc nie powstał naturalnie gatunek F. rusticolus/peregrinus? Ponieważ zwierzęta te (białozór i wędrowny) są przystosowane do warunków w jakich żyją, a ich cechy muszą być wypadkową przystosowań morfologicznych oraz pokarmowych. Krzyżówka jest więc uniwersalna, chociaż natura wymaga przystosowań. Dlatego też wyodrębniły się gatunki, i utrzymuje się nadal ich odrębność. Dlatego uważam, że latanie czy polowanie z hybrydą ne jest zbrodnią. Przyrodę może "zanieczyścić" również inny, czysty ptak, np., lanner. Ale tego nikt latający z "czystymi" lannerami nie bierze pod uwagę... Nie zrozumcie mnie źle, nie namawiam nikogo do hybryd, ale nie chcę już słuchać o zanieczyszczaniu populacji. Ptaki które uciekły sokolnikom stanowią takie samo zagrożenie dla populacji jak ptaki dzikie, będące naturalnymi hybrydami, czy uciekające sokolnikom ptaki gatunków obcych naszej avifaunie. Ja myślę tak jak Dawid - każdy może latać z czym chce, nie umniejszam zalet "czystych" ptaków, ale też nie bagatelizuję zalet hybrydów.
Chwal Ćwik!
Chwal Ćwik!
czy ktoś zastanawiał sie jakim zgrozeniem jest krowa dla populacji żubra? proponuję zabronic hodowli bydła. w stanach jest w tej chwili silna, stabilna populacji dzikiego wędrownego pomimo faktu że chyba w żadnym kraju nie ma tylu hybrydów w użyciu. rozumiem ludzi którzy wolą czyste gatunkowo ptaki niż hybrydy i naprawdę to szanuję. podoba mi sie to co pisze Birkut mimo że różnimy sie w gustach jesli chodzi o ptaki. nie wpadajmy w paranoję. hybryd to sokół jak każdy inny i można je cenic lub nie. każdy ptak ma swoje zalety i wady.
-
Tomasz Szok
- początkujący
- Posty: 85
- Rejestracja: pn lip 16, 2007 6:09 pm
Z tego co wiem to krzyżówka, np gyr x saker nie daje początku nowemu gatunkowi, ponieważ w którymś pokoleniu tracą takie osobniki zdolność do rozmnażania się zupełnie. Dlatego nazywa się je hybrydami. Gatunek cechuje się nieporównywalnie większą płodnością, która z założenia nie wygaśnie w następnych pokoleniach.
-
JoHn DuMbaR
- sokolnik
- Posty: 1867
- Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
- Lokalizacja: South Dakota
Gyrsakery sa ponoc plodne az do F4, trzeba jednak wziac pod uwage ze chodzi tu o 1/2 rozmnazane z 1/2 w naturze natomiast tworzylyby one pary z gyrem lub sakerem w efekcie F4 nie byloby dalej 1/2 lecz praktycznie czystym sakerem lub bialozorem. Gyrsakery sa jednymi z najplodniejszych hybryd w ogole, stad ich ogromna popularnosc i dostepnosc.
białozór i raróg już pokazały że na styku areałów występowania gatunków mogą się w sposób naturalny krzyżowac. najlepszym dowodem jest raróg ałtajski. w czechach sa dostępne piękne gyrsakery w proporcji 15/16. właściwie nie różnią się od czystych białozorów niczym a jednak zachowały typową dla hybrydów odpornośc i silny system immunologiczny.
-
JoHn DuMbaR
- sokolnik
- Posty: 1867
- Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
- Lokalizacja: South Dakota
W górach Ałtaju wystepuja 3 duże Hierofalco.
F.ch. mlivipes, F.ch. seceroides (forma posrednia miedzy europejskimi i azjatyckimi sakerami) w nizszej strefie gor, oraz ptak bardziej ''arktyczny'', calkowicie niemigrujacy, ktory nie jest nawet rarogiem. Blad bierze sie stad, ze w zasadzie dla Arabow kazdy duzy silny i najczesciej jasny rarog to altay, bo wtedy jest on atrakcyjniejszy. Tak zwany Altay Falcon to ptak ktory zajmuje strefe lodowcowa najwyzszych gor Ałtaju. Niektorzy okreslaja go jako F.r. altaicus. Samice osiagaja 1300-1650 gram, odzywiaja sie glownie wysokogorska pardwa (jak bialozory syberyskie) i maja bardzo ciemne ubarwienie. Proporcjami jak i masa w zasadzie przypomina hybrydy 3/4 /7/8 czarny gyr/saker. Nie jest to jednak naturalna hybryda bowiem Bialozory nie rozmnazaja sie nigdzie w Rosji z rarogami (ptaki te w sezonie legowym zyja w innych regionach, przynajmniej ponad 1000 km od siebie), spotykaja sie jedynie podczas migracji na poludnie.
Altay to dowod na to ze rarogi i bialozory mialy calkiem niedawno wspolnego przodka i ze wlasnie w gorach Ałtaju powstala forma posiadajca cechy obu obecnie odseparowanych gatunkow.
Haggard na prawde 7/8 i 15/16 sa tak odporne w porownaniu do czystych bialozorow?
Rozumiem 3/4 czy 13/16 ale 15/16...tam juz niewiele z raroga zostalo
.
F.ch. mlivipes, F.ch. seceroides (forma posrednia miedzy europejskimi i azjatyckimi sakerami) w nizszej strefie gor, oraz ptak bardziej ''arktyczny'', calkowicie niemigrujacy, ktory nie jest nawet rarogiem. Blad bierze sie stad, ze w zasadzie dla Arabow kazdy duzy silny i najczesciej jasny rarog to altay, bo wtedy jest on atrakcyjniejszy. Tak zwany Altay Falcon to ptak ktory zajmuje strefe lodowcowa najwyzszych gor Ałtaju. Niektorzy okreslaja go jako F.r. altaicus. Samice osiagaja 1300-1650 gram, odzywiaja sie glownie wysokogorska pardwa (jak bialozory syberyskie) i maja bardzo ciemne ubarwienie. Proporcjami jak i masa w zasadzie przypomina hybrydy 3/4 /7/8 czarny gyr/saker. Nie jest to jednak naturalna hybryda bowiem Bialozory nie rozmnazaja sie nigdzie w Rosji z rarogami (ptaki te w sezonie legowym zyja w innych regionach, przynajmniej ponad 1000 km od siebie), spotykaja sie jedynie podczas migracji na poludnie.
Altay to dowod na to ze rarogi i bialozory mialy calkiem niedawno wspolnego przodka i ze wlasnie w gorach Ałtaju powstala forma posiadajca cechy obu obecnie odseparowanych gatunkow.
Haggard na prawde 7/8 i 15/16 sa tak odporne w porownaniu do czystych bialozorow?
Rozumiem 3/4 czy 13/16 ale 15/16...tam juz niewiele z raroga zostalo
tak twierdzi hodowca. nie ma w tym interesu bo odradził mi zakup czystego białozora, choc też je hoduje i sa dużo droższe. co do areałów występowania to że teraz sie nie zazębiają nie znaczy że tak samo było kilka tysięcy lat temu kiedy klimat był nieco inny a liczebnośc populacji obydwu gatunków dużo liczniejsza. któż to wie... co do wielu gatunków naukowcy spierają sie czy sa to podgatunki czy też już całkiem odrębne gatunki. chobcby barbary falcon- dla jednych to podgatunek wędrownego dla innych sokół berberyjski.różnice w umaszczeniu, wielkości, proporcjach ciała i w stylu łowieckim są oczywiste. swoją drogą Dumbar jestem pod wielkim wrażeniem twojej wiedzy. zdopingowałeś mnie żeby sie dokształcic w dziedzinie biologii i występowania podgatunków.
haggard pisze:tak twierdzi hodowca. nie ma w tym interesu bo odradził mi zakup czystego białozora, choc też je hoduje i sa dużo droższe.
na czystego białozora zawsze znajdzie się chetny, z hybrydem juz gorzej ( a jesli to np samiec gyr/peregrin to w duzych hodowlach traktowany jest jako problem...) Kiedyś w Lasach Państwowych każdy nadleśniczy twierdził ze najlepsze co może być to monokultura sosnowa.