Spotkanie w Tucholi

Tematy ogólne związane z sokolnictwem.
garbus2
Site Admin
Posty: 2095
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

valdi99 pisze:. Mnie oraz mnie podobnym bliżej chyba byłoby do Zakonu niż Gniazda, tyle ze Zakon żadnych uprawnień nie daje...
Gniazdo Sokolników również ci żadnych uprawnień nie da - działa na podobnej zasadzie jak Zakon. Dobrowolna przynależność a w ramach tego: zaproszenia na łowy, pomoc ze strony organizacji w postaci informacji itp itd. Uprawnienia uzyskasz zdając panstwowy egzamin oragnizowany przez PZŁ i kiedy go zdasz, wyda ci je MInister Środowiska.
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

Pomysł uzyskiwania uprawnień do polowania z ptakiem łowczym bez nabywania uprawnień w części dotyczącej broni jest ponętny, ale jak zwykle jest „ale”.
1. Każde grzebanie w prawie może przynieść efekt odwrotny od zamierzonego.
2. W przypadku proponowanych zmian trzeba by zmienić zapisy w ustawie „ Prawo łowieckie” a to jest nie takie proste. Bez wsparcia PZŁ na pewno to się nie uda.
3. Teoretycznie można by zapisać , że są tak jak dotychczas 3 rodzaje uprawnień: podstawowe, selekcjonerskie i sokolnicze, ale sokolnicze można by uzyskiwać bez podstawowych. Odpadała by sprawa broni.
4. Sprawa członkowstwa w PZŁ w tych warunkach jest nie do ominięcia, bo zgodnie z ustawą to PZŁ prowadzi szkolenia i nadaje uprawnienia, a osoba polująca musi być członkiem w/w organizacji (pomijam obcokrajowców).
Jasne, że można próbować zmieniać przepisy, ale realizm jest tu wysoce wskazany. Zmiany w ustawach następują powoli i nie jest łatwo je przeprowadzać, zwłaszcza dla tak małej grupy zainteresowanych.

Stachu pytał co dalej?.
Jeśli chodzi o spotkania w Tucholi to następne pod hasłem szkoleń czy wymiany doświadczeń z konkursem latawcowym.

Co do przepisów sprawa jest wbrew pozorom prosta:
1.Polowanie –staż łowiecki w kole lub ośrodku OHZ , szkolenie i egzamin do PZł a później lub równolegle szkolenie sokolnicze i egzamin sokolniczy i w pole z ptakiem.
2.Jeśli kupować to ptaki z żółtymi Citesami lub może ktoś ofiaruje bez Citesu , ale takiego ptaka przeznaczać tylko do polowania. Na import składać papiery do ministerstwa i potomstwo legalnie importowanych ptaków też będzie legalne. Wbrew pozorom w Polsce łatwiej uprawiać sokolnictwo niż w wielu innych krajach.
MN
Awatar użytkownika
valdi99
młodszy sokolnik
Posty: 208
Rejestracja: sob lut 05, 2005 7:50 am
Lokalizacja: Mazowsze
Kontakt:

Post autor: valdi99 »

garbus2 pisze: Gniazdo Sokolników również ci żadnych uprawnień nie da
Wiem, jednak Gniazdo skupia tylko członków PZŁ, a Zakon niekoniecznie. Jeśli się mylę - poprawcie.
Awatar użytkownika
przemek
stażysta
Posty: 169
Rejestracja: wt lut 20, 2007 5:50 pm

Post autor: przemek »

racja, z tym ze w Zakon z zalozenia skupia osoby, ktore w sa pelnoprawnymi sokolnikami lub wyrazaja chec zostania nimi...

Nie mialem ostatnio za bardzo czasu na forum, ale teraz troszke przesledzilem ten temat i bardzo podoba mi sie to co pisze to Valdi! Tak jak bym czytal swoje mysli z tym ze sam nigdy nie potrafilem tego napisac... Pozdrowienia Valdi, w pelni popieram!
ODPOWIEDZ