najlepsza sowa na początek

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
lucvik
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 15, 2022 10:23 am

najlepsza sowa na początek

Post autor: lucvik »

witam jestem nowy chciał bym się dowiedzieć jaka sowa będzie najlepsza na początek z sowami miałem już do czynienia i chciałem kupić sobie własną. jaka była by najlepsza na początek, czym powinno się ją karmić i jakie wymiary powinien mieć wolier. z góry dziękuje.
lucvik
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: wt lut 15, 2022 10:23 am

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: lucvik »

A i jeśli mogę poprosić o link do strony gdzie mogę kupić potencjalną sowę :D
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: garbus2 »

Na tym etapie to zamiast linku do sklepu z sowami sugeruję to poczytać :) https://sokolnictwo.pl/poczatkujacysokolnik/
Jeśli chodzi o gatunek to zgodnie z tym co wszędzie napisano - unikać małych gatunków więc na pewno nie pójdźka. Generalnie poleca się np puchacza bengalskiego
ArlenaWitarska
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 17, 2023 9:34 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: ArlenaWitarska »

Sowa domowa (Tyto alba) jest dobrym wyborem na początek hodowli sowy. Sowy te są łagodne i łatwe w hodowli, a ich dieta składa się głównie z gryzoni, owadów i małych ptaków. Woliera powinna mieć co najmniej 3 metry długości, 2 metry szerokości i 2,5 metry wysokości, aby zapewnić sowie odpowiednią przestrzeń do lotu. Dodatkowo, ważne jest, aby zapewnić sowie dostęp do naturalnego światła i odpowiedniego miejsca do gniazdowania.
https://www.audytpsychologiczny.pl/megalofobia-lek-przed-duzymi-rzeczami/
Nihil est in intellectu quod non prius fuerit in sensu
Ostatnio zmieniony wt maja 02, 2023 7:57 pm przez ArlenaWitarska, łącznie zmieniany 1 raz.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: garbus2 »

ArlenaWitarska pisze: wt sty 17, 2023 9:39 pm Sowa domowa (Tyto alba) jest dobrym wyborem na początek hodowli sowy.
Nie jest to prawdą. Począwszy od tego ze Tyto alba to nazwa gatunkowa płomykówki a nie "sowy domowej" bo czegoś takiego nie ma. Druga sprawa, że płomykówka to mały gatunek więc nie jest najlepszy na początek. Sugerowałbym doczytać zamiast pisać głupoty. Polecam książkę Jemimy Parry Jones.
robtent
pisklę
Posty: 1
Rejestracja: pn mar 13, 2023 10:45 pm

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: robtent »

Jeśli chodzi o wybór gatunku sowy na początek, najlepiej jest zacząć od gatunków łatwych w hodowli i dostępnych w twoim regionie. Najpopularniejsze gatunki to sowa uszata, sowa włochata, sowa błotna, sowa sawanna i sowa śnieżna. Zanim zdecydujesz się na konkretny gatunek, warto przeczytać na jego temat jak najwięcej informacji i zastanowić się, czy będziesz w stanie zapewnić mu odpowiednie warunki życia.

Jeśli chodzi o karmienie sowy, większość gatunków żywi się mięsem, więc będziesz musiał dostarczać jej świeże mięso, np. myszy, szczury, kury. Warto też podawać sówce witaminy i minerały, które pomogą jej zachować zdrowie.


przedpokój inspiracje ściany
oliwia30
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 15, 2023 8:06 am
Lokalizacja: Holandia

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: oliwia30 »

Jakie witaminy i minerały możecie polecić polecić dla małej sowy?
Ostatnio zmieniony wt sie 15, 2023 9:24 am przez oliwia30, łącznie zmieniany 1 raz.
oliwia30
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 15, 2023 8:06 am
Lokalizacja: Holandia

Sowa Uszatka

Post autor: oliwia30 »

Od 7 tygodni jestem szczęśliwą posiadaczka Uszatki.
Mieszkamy w Holandii. Mała dobrze się rozwija, karmimy 2 x dziennie pisklakami jednodniowymi oraz dla urozmaicenia myszkami średnimi wcześniej głęboko mrożonymi.
Chciałabym zapytać o poradę doświadczone osoby, czy taki pokarm jest wystarczający, lub czy mogą polecić Nam witaminy i minerały uzupełniające.
Będę wdzięczna za każda odpowiedz.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: garbus2 »

Jest ok. Kurczaki i myszy to dobra dieta. Można okresowo podawać suplement np Nekton S
oliwia30
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 15, 2023 8:06 am
Lokalizacja: Holandia

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: oliwia30 »

Dziękuje za odpowiedz :)
A czy częstotliwość 2* dziennie jest okej?
W książce TRAINING BIRDS OF PREY wyczytałam, że jak podajemy 3* a sowa nie zjada wszystkiego to możemy przejść na karmienie 3*.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: garbus2 »

wyrośniętą sowę należy karmić już tylko 1 raz dziennie. Piskle powoli z 3 przechodzimy do 2 a potem do 1 jak już pióra wyschną.
oliwia30
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 15, 2023 8:06 am
Lokalizacja: Holandia

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: oliwia30 »

Hej.
Nasza Uszatka dobrze się rozwija, byliśmy ostatnio u weterynarza w Polsce i wszystko z nią w jak najlepszym porzadku. W Holandii mamy domek jednorodzinny i wolierę naprawdę pokazynch rozmiarów. Jednak czesto zabieramy ją do domu, żeby spędzała z Nami czas. Jest wesoła, bawi się piłeczkami z córka, bez problemu przylatuje na rękawice, o roznosi wszędzie papier toaletowy ;D
Martwi mnie jedna sprawa, gdy zbliża sie wieczór i siedzi sobie na okapie (który specjalnie dołączyliśmy) a my wchodzimy do kuchni zdarza sie, że próbuje zaatakować mojego męża… tzn wlatuje mu po prostu na głowę, dotyka pazurkami i leci dalej, nie siada na głowie, po prostu sie od niej odbija, nie wiem co powinnam zrobić, ponieważ nikomu tak nie zrobiła ani mi ani dzieciom tylko jemu… i to zdarzenie miało miejsce już 3 razy, mąż jest wysoki czy może być tak że Reja boi sie o swój teren? I dlatego go atakuje? Dodam, że mąż ma naprawdę dobre więzi z nią, bo mała lata za mną tak jak za nim. Nie wiem co może być twgo przyczyna, czy ktoś może mi dać jakaś odpowiedz co powinnam zrobić ?
Dziękuje
oliwia30
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 15, 2023 8:06 am
Lokalizacja: Holandia

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: oliwia30 »

Miałam na myśli to, że odłączyliśmy okap😂 żeby ktoś nie pomyślał że ją tam gotuje w parze z jedzenia 😅 literówka
Awatar użytkownika
sainim
pisklę
Posty: 1
Rejestracja: śr lis 22, 2023 6:28 pm
Kontakt:

Re: Sowa Uszatka

Post autor: sainim »

oliwia30 pisze: wt sie 15, 2023 9:17 am Od 7 tygodni jestem szczęśliwą posiadaczka Uszatki.
Mieszkamy w Holandii. Mała dobrze się rozwija, karmimy 2 x dziennie pisklakami jednodniowymi oraz dla urozmaicenia myszkami średnimi wcześniej głęboko mrożonymi.
Chciałabym zapytać o poradę doświadczone osoby, czy taki pokarm jest wystarczający, lub czy mogą polecić Nam witaminy i minerały uzupełniające.
Będę wdzięczna za każda odpowiedz.
Witam,

Jak to jest z Uszatką? Jak go dzisiaj karmisz?
oliwia30
pisklę
Posty: 6
Rejestracja: wt sie 15, 2023 8:06 am
Lokalizacja: Holandia

Re: najlepsza sowa na początek

Post autor: oliwia30 »

Hej, rośnie zdrowa:) obecnie jeszcze 2 kurczaki lub 1 myszka 30 gr i niecały kurczak. Czasami nie zje wszystkiego.
ODPOWIEDZ