Znalazłam Pustułkę.

Tematy ogólne związane z sokolnictwem.
ODPOWIEDZ
Estreva
pisklę
Posty: 1
Rejestracja: ndz maja 31, 2020 7:34 pm
Lokalizacja: Ząbkowice Śląskie

Znalazłam Pustułkę.

Post autor: Estreva »

Dzień dobry,
Mieszkam obok Krzywej Wieży wysokiej na ponad 30 metrów
Każdego roku gniazdują na niej pustułki. W dniu dzisiejszym znalazłam jedną z pustułek siedzącą pod murem. Wzniosła się na 2 metry i przeleciała może parę metrów, po czym wleciała w ścianę. Uszkodziła dziób, zdezorientowana dała się pochwycić.
Mocny chwyt, reaguje płochliwie na człowieka.
Zabrałam ją do domu i umieściłam w ciemnym, cichym pomieszczeniu. W lodówce wołowina i kurczak. Czy mogę ją tym nakarmić? Wiem, że najlepsze byłyby mrożone kuręta, mysie oseski, ale takowych nie posiadam.
Jak mogę pomóc?
Proszę o pomocne odpowiedzi.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Jednorazowo wołowina może być. Najlepiej pokroić na kawałki wielkości paznokcia, żeby nie miała problemów z przełykaniem w razie, gdyby coś jej dolegało. Pytanie jak bardzo się uszkodziła, bo przypuszczam, że tylko obiła sobie woskówkę. Nie jest to żadna poważna dolegliwość. Myślę, że rano będzie się lepiej czuła, bo pewnie była oszołomiona zderzeniem. Jeśli do rana nie poprawi się jej samopoczucie to polecam zajrzeć tutaj i poszukać najbliższego ośrodka. https://www.gdos.gov.pl/wykaz-osrodkow- ... t-w-polsce
Janek5611
pisklę
Posty: 5
Rejestracja: sob sty 28, 2023 9:19 am
Lokalizacja: Warszawa

Re: Znalazłam Pustułkę.

Post autor: Janek5611 »

Nie wiedziałem, że takim ptakom podaje się wołowine. Myślałem, że raczej jedzą wszystko.
ArlenaWitarska
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: wt sty 17, 2023 9:34 pm
Lokalizacja: Kraków

Re: Znalazłam Pustułkę.

Post autor: ArlenaWitarska »

Estreva pisze: ndz maja 31, 2020 7:47 pm Dzień dobry,
Mieszkam obok Krzywej Wieży wysokiej na ponad 30 metrów
Każdego roku gniazdują na niej pustułki. W dniu dzisiejszym znalazłam jedną z pustułek siedzącą pod murem. Wzniosła się na 2 metry i przeleciała może parę metrów, po czym wleciała w ścianę. Uszkodziła dziób, zdezorientowana dała się pochwycić.
Mocny chwyt, reaguje płochliwie na człowieka.
Zabrałam ją do domu i umieściłam w ciemnym, cichym pomieszczeniu. W lodówce wołowina i kurczak. Czy mogę ją tym nakarmić? Wiem, że najlepsze byłyby mrożone kuręta, mysie oseski, ale takowych nie posiadam.

Jak mogę pomóc?
Proszę o pomocne odpowiedzi.
Jeśli nie posiadasz dostępu do mrożonego kurzego mięsa, możesz spróbować podać pustułce surowe mięso, takie jak wołowina i kurczak. Ważne jest, aby było to świeże mięso o wysokiej jakości, wolne od przypraw i soli. Przed podaniem należy je pokroić na odpowiednie kawałki, aby pustułka mogła je spożyć.

Pustułki są mięsożerne i preferują jedzenie w postaci miękkich mięs, jak mięso z kością lub serc. Możesz spróbować również podać pustułce gotowaną i rozdrobnioną wątróbkę drobiową. Upewnij się, że mięso jest dobrze ugotowane i pozbawione skóry.

Warto pamiętać, że pustułka będzie potrzebować dostępu do świeżej wody. Umieść w klatce płytką miskę z wodą, tak aby ptak mógł się napić. Ważne jest również regularne sprawdzanie i czyszczenie miski, aby zapewnić czystą wodę.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Znalazłam Pustułkę.

Post autor: garbus2 »

ArlenaWitarska pisze: czw maja 11, 2023 6:56 pm

Jeśli nie posiadasz dostępu do mrożonego kurzego mięsa, możesz spróbować podać pustułce surowe mięso, takie jak wołowina i kurczak. Ważne jest, aby było to świeże mięso o wysokiej jakości, wolne od przypraw i soli. Przed podaniem należy je pokroić na odpowiednie kawałki, aby pustułka mogła je spożyć.

Pustułki są mięsożerne i preferują jedzenie w postaci miękkich mięs, jak mięso z kością lub serc. Możesz spróbować również podać pustułce gotowaną i rozdrobnioną wątróbkę drobiową. Upewnij się, że mięso jest dobrze ugotowane i pozbawione skóry.

Warto pamiętać, że pustułka będzie potrzebować dostępu do świeżej wody. Umieść w klatce płytką miskę z wodą, tak aby ptak mógł się napić. Ważne jest również regularne sprawdzanie i czyszczenie miski, aby zapewnić czystą wodę.
Ptaki drapieżne nie piją wody - czerpią wodę z mięsa więc umieszczanie "w klatce" wody to absurd pomijając odpowiedź na problem znalezionej pustułki po 3 latach :) DO tego nie klatka a karton i czym prędzej do ośrodka rehabilitacji. DO tego dopisanie linków pozycjonujących w cytacie i zrobienie ich w kolorze tła jest po prostu słabe ale w nagrodę ban :)
ODPOWIEDZ