Polowanie w nocy

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Polowanie w nocy

Post autor: Nostro »

Witam,

czy w Polsce można polować z ptakiem nocą?

Przepisy traktują o polowaniu przy użyciu broni, natomiast nigdzie nie znalazłem wykluczenia/przyzwolenia polowania również z ptakiem łowy czym.


§ 7. 1. Polowanie w nocy może odbywać się na:

1. dziki, piżmaki i drapieżniki - przez myśliwego wyposażonego w myśliwską broń palną z zamontowanym celowniczym urządzeniem optycznym, o którym mowa w § 4 ust. 1, oraz lornetkę i latarkę;

2. gęsi i kaczki - na zlotach i przelotach.
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Jak najbardziej tak !!!!!Zasiadasz na ambonie ,ptaka w dłoń i czekasz .....tylko się za bardzo nie podniecaj bo zwierzyna Ci umknie :wink:
Cholera z kat się tacy biorą ????? :shock:
A tak w ogóle to wpierw w dzień coś upoluj częściej niż 4 razy w roku ,a później myśl o ,,pier .. . łach ''
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: Nostro »

Czym sobie zasłużyłem na taki sarkazm od forumowego doży?

Rozumiem, że standardową dawkę mamy za sobą i możemy wrócić do merytoryki?
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

jesli chodzi o nocne łowy to zdaje się konieczna byłaby lampa a ta zdaje się jest zabroniona...
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: Nostro »

W stanach jest to popularna metoda polowania.

https://www.youtube.com/watch?v=c6UMIkwQ8GI

W Polsce - tak jak piszesz, nie można używać lamp do naświetlania zwierzyny.

Natomiast kwestię samych warunków do wykonywania polowania mam już opracowaną.

Lornetka noktowizyjna II generacji wystarczy.

Interesuje mnie kwestia legalności polowania z ptakiem w nocy.
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Nostro pisze:Lornetka noktowizyjna II generacji wystarczy.
Dla ptaka? :shock:
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: Nostro »

Ciekawa koncepcja, ale chyba takich małych gogli nie robią jeszcze ;)

A tak na poważnie bubo bubo już przy pierwszej kwardzie księżyca poradzi sobie bez :)
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

i wyskoczy zaraz zza krzaka pewna osoba niosąc transparent i krzycząc "sowy to nie sokolnictwo" :) coz tu wiecej mowic. Niszowa sprawa raczej doradcow tu nie znajdziesz - szukalbym na angielskich forach to moze byc cos wiecej na ten temat
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: Nostro »

Za granicą jest całkiem sporo na ten temat - większość informacji ściągam od angoli i hamerykańców. Natomiast z oczywistych względów nie będą wiedzieć jak prawnie wygląda polowanie z ptakiem w nocy w Polsce dlatego szukam wiedzy w kraju. Nic dziwnego, że niszowy - narzędzia dla sokolnika dzięki którym możemy wykorzystać nocną przewagę sowy do polowania są realnie dostępne od niedawna - o noktowizorach w odpowiedniej technologii dostępnych dla śmiertelników czy opaski IR możemy mówić od ostatnich 10-15 lat. A i tak raczej będzie to polowanie z hobbystyczne zasiadki aż się puchacz namyśli.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

mysle ze temat raczej ciezki bo nawet jesli lampe sie obejdzie to pozostaje kwestia na co polowac?
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

garbus2 pisze:mysle ze temat raczej ciezki bo nawet jesli lampe sie obejdzie to pozostaje kwestia na co polowac?
O t o mi właśnie chodziło -w dzień ciężko znaleźć okazje do puszczenia ptaka z sukcesem ,a kolega kombinuje jak by tu nocą coś upolować .....świecić lampą po drzewach na śpiące bażanty ??? Czy pogoń samochodem za uciekającym zającem po polnej drodze ????? Za takie ,,manewry '' wylatuje się z koła z łatką kłusownika ......Więc nocą ....to ptaka w garść i specjalnie się nie podniecać ..... :wink:
A co do ,, polowania'' sów ...to mam wyrobione zdanie -sowy raczej ,,zbierają '' śpiące ptaki i nic nie spodziewające się ssaki ....nie ma w tym nic z finezji sokoła ,zapalczywości jastrzębia czy harrisa .......
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: Nostro »

Waldku no to jest spore wyzwanie.

W nocy na bażanta nie można legalnie zapolować.

Zając tylko na zbiorówce. Królik też tylko w dzień.

Zostają drapieżniki i kaczki.

Kaczek mam w łowisku pod dostatkiem zainstalowałem foto pułapki nad małymi oczkami które mam w łowisku - od 22 ruch całkiem spory i to mnie motywuje do pojęcia rękawicy.

Z drapieżników można pokusić się o norkę,którą też na zdjęcia regularnie łapię.
Choć słyszałem, że największe puchacze pozyskują nawet lisa to wolałbym sam tego nie próbować.

Oczywiście, że wolałbym polować z ptakiem dziennym....jednak...

Królik dostępny tylko listopad - grudzień wychodzę z pracy ciemno wracam ciemno..
Zając - tylko zbiorówka.

Pióro - od połowy sierpnia. Na polowanie będę miał niecały miesiąc w roku aż nie zacznie się robić ciemno przed dojazdem do łowiska.

A same weekendy nie są satysfakcjonujące a (właściwie jeden dzień ) z weekendu.

Dziennie mam 3-4 godziny jednak dopiero od 19:00 dlatego pracuje nad nocną alternatywą.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

w sumie ta kaczka to moze i nie najgorszy pomysł. Drapieżniki mogą być zbyt niebezpieczne nawet dla puchacza europejskiego - szkoda ptaka narażać.
Nostro
sympatyk
Posty: 22
Rejestracja: pt lut 12, 2016 7:40 pm
Lokalizacja: Siechnice

Post autor: Nostro »

Panowie czy możecie proszę przenieść tą dyskusje na prywatne wiadomości ?

Czy mogę prosić admina o uśnięcie/przeniesienie offtopowych wiadomości ?

Temat dotyczy legalności polowania nocą w Polsce z ptakiem i mam ogromną prośbę o wypowiedzi/odpowiedzi w tym temacie. Niestety przez takie przepychanki zrobi się zaraz 8 stronnicowy temat w którym moje zapytanie umrze śmiercią naturalną na rzecz sokolniczego konkursu elokwencji forumowej.
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Chcesz konkretów ? Jako myśliwy to wiesz ,iż nie poluje się z reflektorami ....A jako nie sokolnik -to wiedz ,iż z ptakami dziennymi przy reflektorze można polować na króliki ,zające , bażanty ,gołębie np;z jastrzębiem ,harrisem ,czy myszołowem rdzawosternym .....ale nie w Polsce !!!Co do sowy .....to już Ci pisałem wcześniej .....daj sobie spokój z tym ,,zbieraczem gryzoni '' - kupisz być może gdzieś puchacza ,a po jakimś czasie będziesz się zastanawiał komu go wcisnąć i kasę odzyskać ....
ODPOWIEDZ