Projekt ustawy- Prawo Łowieckie

Tutaj można umieszczać uwagi na temat tłumaczeń oraz sprzętu dostępnego w sklepiku na stronie oraz ogłoszenia dotyczące kupna / sprzedaży akcesorii sokolniczych
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Projekt ustawy- Prawo Łowieckie

Post autor: Pudlak Waldemar »

Obecnie polowanie z ptakiem łowczym wymagało zezwolenia ministra właściwego do spraw środowiska na łowienie zwierzyny przy użyciu ptaka łowczego. Projekt ustawy znosi ten obowiązek. Dotychczasowe rozwiązanie jest rozwiązaniem budzącym wątpliwości konstytucyjne z uwagi na nierówne traktowanie obywateli. Osoba wykonująca polowanie przy użyciu ptaka łowczego musi uzyskać uprawnienia sokolnicze oraz inne wymagane dokumenty. Wymagane dokumenty zależą od gatunku ptaka. Większość ptaków wymaga świadectwa CITES zwalniającego z zakazów dotyczących ich komercyjnego wykorzystania, wydawanego przez ministra właściwego do spraw środowiska. Trzeba także uzyskać zgodę na jego chów od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Należy również zarejestrować ptaka w starostwie powiatowym. Pewnym wyjątkiem w stosunku do dokumentacji cites jest harris (parabuteo unicintus), który będąc gatunkiem z aneksu B (a nie jak większość ptaków sokolniczych z aneksu A) nie wymaga posiadania świadectwa a jedynie dokumentu potwierdzającego jego legalne pochodzenie. Takim dokumentem w wypadku ptaków wyhodowanych w Polsce może być Świadectwo hodowlane. Myśliwy wykonujący polowanie przy użyciu broni palnej jest zobligowany do uzyskania uprawnień podstawowych i pozwolenia na broń. Dodatkowe obciążenie wobec osoby polującej z ptakiem łowczym poprzez uzyskanie zezwolenia na polowanie z tym ptakiem nie znajduje uzasadnienia i budzi wątpliwości co do zgodności takiego rozwiązania z ustawą zasadniczą.
Awatar użytkownika
Piotrek Lipski
żółtodziób
Posty: 37
Rejestracja: sob kwie 25, 2015 12:33 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Piotrek Lipski »

A mimo wszystko mśliwi traktują nas jak szkdodniki ;P
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Bo nie znają prawa !Nie ma zakazu latania ani treningu ptaka zgodnie z artykułem 4 ustawy łowieckiej ....byle nic nie łapać .
Gdzieś już o tym pisałem .
jarobjj
żółtodziób
Posty: 49
Rejestracja: śr sie 06, 2014 8:25 am
Lokalizacja: Nowy Wiśnicz

Post autor: jarobjj »

Pudlak Waldemar pisze:Bo nie znają prawa !Nie ma zakazu latania ani treningu ptaka zgodnie z artykułem 4 ustawy łowieckiej ....byle nic nie łapać .
Gdzieś już o tym pisałem .
ja pytalem bo zakladalem temat dotyczacy pozwolenia na latanie, mialem prze...bane z mysliwymi w koncu sie wk....lem i napisalem do RDOŚ z zapytaniem i od tamtej pory mysliwi i nadlesnictwo sie odczepili. mam to pismo za kazdym razem gdy wychodze w pole, ale nikogo z nadlesnictwa ani mysliwych od monentu kiedy dostalem pismo nie widzialem ani razu a wczesniej codziennie jezdzili i inwigilowani mnie
ODPOWIEDZ