Śiatowy Dzień Sokolnictwa - 16 listopada

Tematy ogólne związane z sokolnictwem.
ODPOWIEDZ
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Śiatowy Dzień Sokolnictwa - 16 listopada

Post autor: garbus2 »

Na niedawnym walnym zebraniu IAF podjęto decyzję o ustanowieniu Światowego Dnia Sokolnictwa. Poniżej nieco więcej info oraz logo.

http://www.iaf.org/WorldFalconryDay.php ... lconry_Day
Załączniki
Logo_WFD.jpg
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

jak ustanowiono tak i się włąśnie dzieje. Właśnie dzisaj tj 16 listopada obchodzimy pierwszy światowy dzień sokolnictwa. Data została wybrana nie bez powodu ponieważ to 16.11.201o roku UNESCO uznało sokolnictwo za niematerialne dziedzictwo kultury co pozwoliło objąć sokolnictwo w krajach które podpisały i uznały stosowne przepisy dodatkową ochroną (niestety Polska się do tego grona krajów nie zalicza...).
Z tej okazji przewodniczący IAF Adrian Lombard wystosował poniższy list:
http://iaf.mailerlite.com/g7f8m5/101477 ... 1387614756

Tak więc wszystkiego najlepszego z okazji światowego dnia sokolnictwa!
Pozwolę sobie zacytować tłumaczenie kol. Janusza :
Światowy Dzień Sokolnictwa,16 listopad 2013
Przesłanie Prezydenta IAF
Podziel się tym z przyjaciółmi i sokolnikami, osobami zainteresowanymi sokolnictwem, dziedzictwem i kulturą

Sokolnicy,

Dziś po raz pierwszy obchodzimy Światowy Dzień Sokolnictwa. Datę 16-go listopada wybrano dlatego, że właśnie tego dnia w 2010 roku UNESCO uznało sokolnictwo jako niematerialne dziedzictwo kulturowe ludzkości. Oznacza to, że nasza sztuka jest czymś wyjątkowym, jest częścią dziedzictwa wszystkich ludzi na całym świecie, powinno być cenione, chronione i rozwijane; jest głęboko zakorzenione w historii ludzkości i powinno mieć miejsce w jej przyszłości.

Wielu z nas pamięta ten dzień - 16 listopada 2010 - kiedy długa droga od złożenia wniosku o wpisanie sokolnictwa na Listę do Dyrekcji Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, przez pierwszych 11 narodów, pod przewodnictwem Zjednoczonych Emiratów Arabskich, osiągnęła punkt kulminacyjny podczas spotkania w Nairobi w Kenii. IAF był tam reprezentowany przez Bohumila Strakę. Cały Zarząd IAF czekał przy telefonach komórkowych, sokolniczy świat wstrzymał oddech. Po zatwierdzeniu naszego wniosku przyszedł czas emocji, radości i sukcesu. To prawdziwy filar wspierający przyszłość sokolnictwa. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń w ciągu 4000 lat historii sokolnictwa i piękny dzień dla nas wszystkich, aby uczcić naszą sztukę!

Sokolnictwo to prawdziwy powód do dumy i należy je doceniać. Stanowi rzadki przykład partnerstwa między dwoma gatunkami, co jest korzystne dla obu stron . To zachęca do zrównoważonego wykorzystania zasobów naturalnych i promuje ochronę naszego środowiska naturalnego . Jest to również sztuka praktykowana przez wiele narodów, która wykracza poza podziały krajowe, rasowe, religijne i geograficzne . IAF reprezentuje rodzinę sokolników z 60 narodów i liczba ta rokrocznie wzrasta. Można tak powiedzieć o bardzo niewielu innych sportach czy praktykach. Nasza wspólna pasja do sokolnictwa jest niesamowitą siłą jednoczącą, która tworzy przyjaźnie i zrozumienie między ludźmi, którzy nie mają innego wspólnego języka. Czyż nie jest to wspaniała okazja do świętowania tego dnia razem?! Niech wyrażą to słowa wielkiego hiszpańskiego sokolnika , Dr Felixa Rodriguesa de la Fuente:

"Przyjaciele sokolnicy, gdy następnym razem ustawicie się o świcie z sokołem na dłoni w poszukiwaniu zdobyczy, z przeczuciem że zdarzy się coś, jakby to było po raz pierwszy, podczas gdy naprawdę być może nawet po raz ostatni, powtrzymajcie na chwilę swoje emocje i przywołajcie taką oto refleksję: jesteście ogniwem w łańcuchu sokolników sięgającym prehistorii " ( a może i jeszcze dalej - kto wie? )

Sokolnicy - oto nasz dzień. Świętujmy go wspólnie - z dumą, ale i podziwem dla tego wspaniałego dziedzictwa, która łączy nas wszystkich. Pamiętajmy przy tym o naszych sokołach, które polują wspólnie z nami.

Adrian Lombard
Prezydent IAF
16 listopada 2013
Kuku1985
stażysta
Posty: 168
Rejestracja: pn cze 25, 2012 12:06 pm
Lokalizacja: Bytom

Post autor: Kuku1985 »

Chwal Ćwik Panie i Panowie
Awatar użytkownika
Alexandra
stażysta
Posty: 101
Rejestracja: sob maja 15, 2010 7:48 pm
Lokalizacja: Lublin

Post autor: Alexandra »

Ja się tak zapytam... a kiedy Polska będzie się do tego grona zaliczać?
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

Alexandra pisze:Ja się tak zapytam... a kiedy Polska będzie się do tego grona zaliczać?
gdzies juz to bylo omawiane. najpierw trzeba ratyfikowac traktat o niematerialnym dziedzictwie a zdaje sie nasze ministerstwo kultury sie do tego nie garnie
Ostatnio zmieniony czw sty 01, 1970 1:00 am przez garbus2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
vuislane
pisklę
Posty: 8
Rejestracja: śr lis 06, 2013 8:08 pm
Lokalizacja: Tarnów

Post autor: vuislane »

garbus2 pisze:nasze ministerstwo kultury sie do tego nie garnie
Oni zajmują się tylko sprawami masowymi, z których będą mięć korzyści, a sokolnictwo do nich bynajmniej nie należy :/
Awatar użytkownika
kuba08111994
młodszy sokolnik
Posty: 309
Rejestracja: wt paź 28, 2008 7:05 pm
Lokalizacja: Podkarpacie

Post autor: kuba08111994 »

Obrazek

https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/ ... 2562_n.jpg

Wstawiam na prośbę Bartka, który Światowy Dzień Sokolnictwa uczcił jak należy i przesyła Wszystkim sokolnicze pozdrowienie - Chwal Ćwik.


Równiez i ja życze Wszystkim wszystkiego dobrego, tyle powrotów co puszczeń, oraz szeroko pojętego szczęścia - Chwal Ćwik

Kuba
irek
młodszy sokolnik
Posty: 370
Rejestracja: sob paź 22, 2005 11:00 pm
Lokalizacja: irlandia

Post autor: irek »

No ja też godnie uczciłem ten dzień. Dwa bekasy padły, po jednym na samca. W tym sezonie mam już 17 bekasów upolowanych. 12 stary samiec, 5 młody :)

Obrazek
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

Wychodzi na to, że ja uczciłem ten dzień niegodnie, a przynajmniej nie do końca - w pracy byłem. Dobrze, że chociaż pracuje się z drapolami :wink:
Mateusz Świtek
sympatyk
Posty: 29
Rejestracja: czw kwie 04, 2013 7:44 pm
Lokalizacja: Jastrzębia

Post autor: Mateusz Świtek »

a ja akurat zgubiłem w ten dzień raroga, ale nastepnego juz go miałem :smile:
ODPOWIEDZ