przepisy CITES

Koniec z OffTopami - tu moderator bezlitośnie skasuje każdy post nie w temacie

Moderator: JoHn DuMbaR

Awatar użytkownika
vertragus
pisklę
Posty: 14
Rejestracja: pt lip 22, 2011 11:54 am
Lokalizacja: Żywiec

przepisy CITES

Post autor: vertragus »

mam wątpliwości dotyczące przepisów CITES czy ktoś jako bardziej obeznany w przepisach mógłby mi wyjaśnić pewne niuanse. przep. na liście tej jest wymienionych kilka gatunków sokołów a podając za załącznikiem nr II F. areus, jugger,newtoni,pelegrinoideus,pelegrinus, punctatus, rusiticolus. inne jak choćby F.spereverius nie są wymienione. nie ma tam też skrótu "spp" który jest używany do oznaczenia wszystkich gatunków wyższego rangą taksonu. czyli rozumiem że sokoły nie wymienione nie muszą posiadać papierów CITES? czy ktoś może to potwierdzić lub wyprowadzić mnie z błędu. proszę o merytoryczne wypowiedzi.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

bylo kilka razy omawiane. Generalnie prawie wszystkie ptaki drapiezne kwalifikuja sie do aneksu B. Kilkadziesiat gatunkow jest jednak w aneksach A i C. Te ktore sa w aneksie A wymagaja zoltego citesu, te z aneksu B wystarczy swiadectwo pochodzenia, z aneksu C jest jeszcze mniej wymogow. Do tego wszystkie gatunki z aneksu A jesli nie sa wykorzystywane komercyjnie sa w swietle przepisow EU traktowane jak osobniki z aneksu B niemniej nasza ustawa tego tak nie widzi i wowczas wymagane jest zezwolenie na przetrzymywanie /posiadanie i inne ...anie.
Pustulka amerykanska to aneks B = harris = myszolow rdzawosterny = wystarczy swiadectwo pochodzenia
Awatar użytkownika
vertragus
pisklę
Posty: 14
Rejestracja: pt lip 22, 2011 11:54 am
Lokalizacja: Żywiec

Post autor: vertragus »

dziękuję za odpowiedź i rozwianie wątpliwości. kupiłem ptaki z dokumentami cites i niejako w prezencie do nich otrzymałem pustułki tylko z tak zwanym małym cites i nie byłem pewny czy te dokumenty są wystarczające. jeszcze raz dziękuję za merytoryczną odpowiedź
ODPOWIEDZ