Info o wolierze.

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
Matiber
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 6:36 pm
Lokalizacja: Sława

Info o wolierze.

Post autor: Matiber »

przeczytałem na tym forum wszystkie posty na ten temat ale nie rozumiem paru rzeczy. np.
1. co to jest woliera z tramwajem ?
2. jakie podłoże w wolierze ?
3. jakiej średnicy woliera dla Harrisa ? (planuje ośmiokontną)
4. i jakie mniej więcej koszty wybudowania.
Wiem , że słowo " koszty " na tym forum są krytykowane, ale jestem w bardzo młodym wieku, a ponieważ się uczę, to kwesta srodków jakie mogę przeznaczyc na tą pasję jest skromna :cry:
Awatar użytkownika
Stachu
sokolnik
Posty: 804
Rejestracja: sob sie 25, 2007 3:53 pm
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Stachu »

1. Tramwaj (inaczej przelotnia) to linka rozciągnięta w wolierze między dwoma siedziskami. Rozciągnięta oczywiście nisko nad ziemią. Do tramwaju przywiązuje się ptaka (na tramwaju powinno być niewielkie kółko), aby ten mógł latać między siedziskami. Oczywiście cała konstrukcja musi być wykonana w sposób bezpieczny dla ptaka (tramwaj niezbyt długi-wg mnie nie dłuższy niż 3m-aby ptak nie rozpędzał się zbyt mocno, wszystko wykonane tak, aby nie powodowało u ptaka żadnych obrażeń). Stosowany dla jastrzębi. To tak trochę, bo sam już nie wiem, co mam napisać.
2. Ja preferuję sypkie
3. Trzymany luzem-do 3 m
4. "Koszty" tylko w odniesieniu do ptaka są alergicznie przyjmowane. Jeśli chodzi o wolierę, to koszty zależą od materiałów, jakich użyjesz. Możesz sobie nawet wybudować z deseczek cedrowych, jeśli Cię stać :mrgreen:
Vega
młodszy sokolnik
Posty: 249
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:24 pm
Lokalizacja: Płock

:]

Post autor: Vega »

Koszt woliery w młodym wieku jak koszt wszystkiego jest bardzo ważna kwestią a nawet barierą czasem nie do przejścia.
Tu jest o tyle dobrze że jak pisał moj "przedmówca" masz rożne warianty woliera może być z różnych materiałów oby tylko bezpiecznych dla ptaka.
Nie wiem czy mogę podać koszty jakie mnie wyniosła budowa woliera więc jeśli jesteś zainteresowany napisz do mnie na PW.
Pozdrawiam
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

no nie przesadzajcie juz z tymi kosztami. Ja co prawda nie stawialem woliery osmiokatnej ale zwykly "klocek" i z podmurówka wychodzi jakies 1500-2000pln za jedna woliere. jak ktos ma wiecej czasu i sil to moze kombinowac i mozna powiedziec ze woliere da sie zrobic za okolo 1000 jesli sie postara.
o kosztach ptakow bylo juz tyle razy tlumaczone dlaczego sie tu otwarcie nie pisze ze nie bede tego po raz nty pisal:)
Awatar użytkownika
Wilq
stażysta
Posty: 199
Rejestracja: pt mar 25, 2011 10:09 pm
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Wilq »

Oczywiście doliczasz do tego pracę własną, czas. Tu jest różnie bo albo ktoś jest zdolny manualnie albo nie i tu wlicza się dodatkowe koszty robocizny.
Awatar użytkownika
mirek
młodszy sokolnik
Posty: 359
Rejestracja: sob lut 14, 2009 9:28 pm
Lokalizacja: Szydłowiec

Post autor: mirek »

ale trzeba rozgraniczyć jakie te woliery mają być bo nie wszystkie są takie same no i kwoty które podaje Adam wydają się bardzo duże
bo o jakich tu materiałach mówimy bo jak z osb to na pewno nie wyjdzie tak drogo
Vega
młodszy sokolnik
Posty: 249
Rejestracja: sob lip 23, 2011 9:24 pm
Lokalizacja: Płock

Moja`

Post autor: Vega »

Jeśli chodzi o moją wolierę to nie mam dużego doświadczenia w tym ale woliera ma 2m szerokości | <-- 2m Długości _ <-- 3m i Wysokości jakieś w najwyższym miejscu około 2,5 metra. Dach spadowy z 1/3 odkrytego dachu z możliwością zasłaniania. Przód odkryty z siatki lecz mniej więcej do połowy siatka od ziemi okryta wikliną dla efektu wizualnego oraz by ptak nie był frontalnie odkryty od samej ziemi. Oczywiście wszystko w ustawieniu odpowiednio do kierunku wiatrów. Z możliwością całkowitego zasłonięcia.
Podłoże - tu pewnie nie jedna osoba skrytykuje ale mam plany wymienić to...
Jest z desek. Lecz deski są jakies 15 cm nad ziemią by miały przewiew i nie chłonęły aż w tak dużym stopniu wilgoci.

Koszt całej budowy to ok 700 zł +/- Oczywiście nie licząc czasu i pracy.
Budowlę postawić pomagały mi 2 osoby. I efekt jakiś tam jest :)
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Nisus
sokolnik
Posty: 824
Rejestracja: wt lut 01, 2005 10:28 pm
Lokalizacja: Południe
Kontakt:

Post autor: Nisus »

Argument o zdolnosciach manualnych jest gruba pomylka. Prosty projekt z OSB, filary drewniane wkopane w ziemie lub na szpilach, papa na dach i siatka to naprawde zadanie z ktorym kazdy sobie poradzi.
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Szanowni młodzi koledzy na forum jest kilka tematów opisujących ten problem -wystarczy wpisać /WOLIERA / w każdym dziale i poczytać jakie sprawy poruszają !Dla leniwych podaje najbliższą stronę na której są odnośniki do innych ! http://sokolnictwo.pl/forum/viewtopic.p ... ht=woliera
Matiber
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 6:36 pm
Lokalizacja: Sława

Post autor: Matiber »

Leniwy nie jestem bo przeczytałem na tym forum każdy wątek który miał więcej niż 50 postów, w tym także te o wolierach. Mam jeszcze jedno pytanko. Ile lat żyje Harris? wiem, że ma na to wpływ dużo czynników np. żywienie, stres itd. ale tak mniej więcej? Bo nie spotkałem takiej informacji na tym forum ani żadnym innym.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

nie wiadomo dokladnie ile dozywa w niewoli bo pierwsze ptaki jakie trafily do Europy dopiero zaczynaja dozywac kresu. Sporo jest ptakow ktore ukonczyly juz 20 rok i nadal maja się dobrze
mirek1
stażysta
Posty: 110
Rejestracja: wt gru 28, 2010 11:05 am
Lokalizacja: Wodzisław Śląski

Post autor: mirek1 »

Witam
Wszystko by było ok z tą wolierą ale pod podłogą tak wykonaną lubią przesiadywać różne świństwa np.szczury ale zrobisz jak uważasz pozdrawiam.
ODPOWIEDZ