Jajo

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
Jaino
pisklę
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 26, 2010 10:36 pm

Jajo

Post autor: Jaino »

Witam. Napomknę tylko, że ani to w temacie sokolnictwa, ani ptaków drapieżnych, aczkolwiek szukajac pomocy w internecie postanowiłem zwrócić się do was, jako do mających doświadczenie z ptasią rodziną.

Otóż, mieszkam we wsi, gdzie jest staw. Dziś byłem świadkiem jak dwoje około 18 letnich gówniarzy zabiło łabędzie nad owym stawem. Okoliczności zdarzenia nie są istotne, toteż nie będę się wgłębiał. Okazało się, że ptaki miały gniazdo - w gnieździe dwa jaja. Zabrałem te osierocone jaja ze sobą. Problem jest następujący - nie wiem co z nimi robić. Jak to ogrzewać, jak się nimi zająć żeby coś się wykluło? Nie chciałbym ich tak po prostu .. wyrzucić. Proszę o jakieś rady - i przepraszam jeśli zaśmiecam forum, lub dałem temat nie w tym miejscu.

Pozdrawiam.
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

bez inkubatora nie poszaleje sie i jaja zapewne juz dawno sa przechlodzone = martwe (do 2h moznaby sie jeszcze zastanawiac ale jesli minelo juz wiecej czasu to po temacie)
Jaino
pisklę
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 26, 2010 10:36 pm

Post autor: Jaino »

Leżały cały czas zawinięte w szmatki w raczej ciepłym pokoju..
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

nic to nie zmienia - temperatura inkubacji jaj to ponad 37 stopniu u ptakow drapieznych (nie wiem jak z łabędziem ale podobnie) a w pokoju jest max 23 stopnie.... Szmatki niczego tu nie zmienią
Jaino
pisklę
Posty: 3
Rejestracja: wt paź 26, 2010 10:36 pm

Post autor: Jaino »

a da się to jakoś sprawdzić, czy dane jajo jets martwe?
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

najprosciej test w letniej wodzie - ale nie ma co sprawdzac - z taka przerwa na pewno nie ma szans na uratowanie tych jaj
Awatar użytkownika
Pudlak Waldemar
sokolnik
Posty: 1292
Rejestracja: pn mar 01, 2010 2:14 am
Lokalizacja: Racibórz

Post autor: Pudlak Waldemar »

Zaraz - 2 jajka /zwykle jest ich więcej / jeżeli dopiero zniesione i jeszcze nie wysiadywane to jutro z rana obskocz swoją miejscowość czy ktoś kaczek lub innego drobiu na jajkach nie posadził i podłóż kto wie może coś z tego będzie !
Albo najbliższa wylęgarnia drobiu też była by nie złą alternatywą .
PS.
Test z ciepłą wodą /jajko pływa ,lub nawet się porusza / jest dobry gdy jaja są już jakiś czas inkubowane !
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

no przy zalozeniu ze nie byly inkubowane faktycznie moze jest 50% szans na wyinkubowanie od zera choc nie wiem do konca czy u labedzi ten % jest wiekszy czy mniejszy. Predzej doradzalbym podlozenie np pod kure niz inkubator nie znajac jakie parametry powinno miec jajko labedzia (pomijam kwestie prawne bo z gruntu rzeczy legalne to posiadanie tych jaj nie jest)
Weteryna
sympatyk
Posty: 16
Rejestracja: czw gru 27, 2007 5:18 pm
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: Weteryna »

I jak los jaj?
Czy admin miał rację, spekulując o ich % szansie?
Sam proces sztucznej inkubacji jaj ptaków wodnych jest bardziej skomplikowany i wymaga min 2 dni do stabilizacji ustawionych parametrów inkubatora. Można próbować podkładać pod gęsi czy kaczki (chodzi o zbliżony czas i wilgotność podczas całego procesu inkubacji) ale to i tak duże ryzyko.
Tak na przyszłość:
Łabędź
Długość inkubacji 35 - 40 dni
Temperatura 37,8 st C
Wilgotność 55-65%
Wilgotność podczas klucia 70%
Obracanie jaj 2-6 razy na dzień
Koniec obracania jaj na 3 dni przed planowanym kluciem
ODPOWIEDZ