pierzenie!

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
orzel0216
żółtodziób
Posty: 44
Rejestracja: wt maja 11, 2010 8:35 pm
Lokalizacja: małopolska

pierzenie!

Post autor: orzel0216 »

nie wiem jak zachowuje się ptak podczas pierzenia czy zostawia się go w spokoju w wolierze do całkowitego wypierzenia i w jakim czasie odbywa się pierzenie ?
ZaP
sokolnik
Posty: 832
Rejestracja: wt sie 23, 2005 8:12 am
Lokalizacja: Ostrów Mazowiecka
Kontakt:

Post autor: ZaP »

ptak zachowuje się dziwnie bo wypadają mu pióra a dzieje się to od rana do wieczora.
A poważnie wszystko zależy od ilości światła i ilości pokarmu
ZaP
Wolperlira
młodszy sokolnik
Posty: 225
Rejestracja: sob cze 02, 2007 10:32 pm

Re: pierzenie!

Post autor: Wolperlira »

orzel0216 pisze:czy zostawia się go w spokoju w wolierze do całkowitego wypierzenia
decyzja nalezy tylko do ciebie. mozesz latac ptaka podczas pierzenia ale ryzyko jest takie ze nie wymieni wszystkich pior ( zmieni skrzydla i ogon ale moze wygladac troche jak przpieczony nalesnik- tak wygladaja teraz moje gyr/sakery:P )

jesli z powdow zdrowotnych czy innych (dla ptaka- np. migracja czy zblizajaca sie zima) chcesz przyspieszyc pierzenie mozna to zrobic przy pomocy miodu z koniczyny( clover honey) ale jak przdobrzysz to bedziesz mial lysego ptaka:/
nie proboj tego sam bez pomocy kogos kto wie co robi!
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

no nie teraz musze czytac o przemianie materii i gospodarce hormonalnej :)
Wolperlira
młodszy sokolnik
Posty: 225
Rejestracja: sob cze 02, 2007 10:32 pm

Post autor: Wolperlira »

ty to pewnie w szkole wlasnie przerabiasz:P
Wolperlira
młodszy sokolnik
Posty: 225
Rejestracja: sob cze 02, 2007 10:32 pm

Post autor: Wolperlira »

szczezze mowiac to ja nie jestem pewna ze tu o hormony czy materie chodzi... mi sie wydaje ze cos w tym miodku jest co ich pogania...
lepsze to niz sposob arabow co to gloduja ptaka do momentu ze ten spada z kamienia i wtedy napychaja niskokalorycznym miesem... ja wiem ze inaczej ich ptaki w ogole by sie nie pierzyly, ale to i tak wydaje sie wredne!
haggard
sokolnik
Posty: 2023
Rejestracja: pn gru 10, 2007 11:16 am
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: haggard »

nie z kazdym ptakiem można latac przez pierzenie niestety. jastrząb na ogół pierzy sie fatalnie jesli jest w kondycji łowczej a jego wrodzona pobudliwosc powoduje ze łatwo o przypadkowe uszkodzenie jeszcze ukrwionego, rosnacego pióra a to juz powazny problem. wedrowne które lataja przez pierzenie na ogół pierza sie słabo. widziałem ptaki które bedac w 4 piórze miały jeszcze połowe młodocianej szaty. sam to przerobiłem z moim samcem dawno temu. wedrowny latem musi mieć z oczywistych wzgledów wagę nizszą niż zimowa jeśli ma latac a to z kolei powoduje niemal calkowite zatrzymanie pierzenia lub slaby jego przebieg. za to lannery, rarogi i gyr-sakery pierza sie całkiem przyzwoicie jeśli sa w niezłej wadze choc tak jak napisała Wolperlira mogą zostawac pokrywy. z miodem z koniczyny nie miałem do czynienia ale widzialem zdjęcia ptaków pierzonych na tarczycy i chyba bałbym się tak lawinowego pierzenia. wydaje mi sie ze ptak potrzebuje wtedy dobry suplement zeby organizm produkując tyke piór na raz był w stanie uczynic je pełnowartosciowymi. słyszałem o samcu jastrzebia pierzonym na tarczycy który po pierzeniu w czasie ataku na królika połamał sobie kilka sterówek jak zapałki. w książce Trommera jest fota łysego jastrzębia własnie po tarczycy i dla mnie troche to przerazające :wink: Preferuję naturalny przebieg bez stymulatntów, hormonów czy naswietlania ptaka pod lampą.
kaja
młodszy sokolnik
Posty: 442
Rejestracja: śr mar 26, 2008 2:00 pm
Lokalizacja: z Polski

Post autor: kaja »

nic tak niepobudza pierzenia jak 1sze pozimowe słońce,a to ma wpływ na dalszy przebieg.
ODPOWIEDZ