RARÓG GÓRSKI

Tematy ogólne związane z sokolnictwem.
ODPOWIEDZ
polikarp
młodszy sokolnik
Posty: 284
Rejestracja: pt mar 09, 2007 8:11 pm
Lokalizacja: pomorze

RARÓG GÓRSKI

Post autor: polikarp »

Jeśli ugoniłeś coś z lanerem to opisz to.
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Zdjęcia przedstawiają lannery dziczki, pobrane z natury przez arabskich sokolnikow.
Z reguły używają oni do polowania wędrownych migrujących z syberii (pregegrinus calidus) i rarogów (milvipes. altay). Lanner jest tam traktowany jako ptak dość leniwy i choć inteligentny to jednak nie najlepszy do polowania na dużą zdobycz (Houbara na zdjeciu).
Mimo to zwłaszcza młode ptaki w pierwszym piórze ( mowa o dziczkach) można spróbować ułożyć do polowania spod kaptura. Używa sie do tego oczywiście samic. Niektore z nich jak się dowiedzialem osiagaja calkiem przyzwoite wyniki zarowno przy polowaniu na houbare jak i na kulony. Mój rozmowca stowierdzi, ze przyczyna niedoceniania lannera jako ptaka lowczego w Europie sa warunki w jakich zmuszony jest on polowac oraz sam sposob ukladania. Lanner w warunkach naturalnych poluje w parach na urozmaicona zdobycz (zarowno ptaki jak i ssaki i male gady).Charakterystyczne jest, ze samiec nagania zdobycz podczas gdy samica atakuje ja od frontu, co u sokolow jest ewenementem. Ukladanie lannera do polowania z wyczekiwania wydaje sie wiec byc chybione. Dzikie ptaki z ktorymi lataja arabowie maja juz wyrobiona wlasna technike polowania co daje im znaczna przewage w porownaniu do ptakow hodowanych w niewoli. Zwykle jednak po pierwszym sezonie gdy mlody ptak sie 'wyszaleje' i nabierze doswiadczenia zaczyna odmawiac ataku na wieksza od siebie zdobycz.

Obrazek

Obrazek
polikarp
młodszy sokolnik
Posty: 284
Rejestracja: pt mar 09, 2007 8:11 pm
Lokalizacja: pomorze

Post autor: polikarp »

Na temat lannerów słyszałem już wszystkie możliwe opinie. Zaczynając od tej, że jest to "duża pustułka", a kończąc na tym, że dzięki ćwiczeniom w locie do latawca możemy polować z lannerem na kuropatwy.
Wszyscy natomiast zgadzają się w tym, że jest to bardzo sympatyczny ptak, który potrafi dać dużo satysfakcji.
ODPOWIEDZ