Ptaki do latania

Informacje dla początkujących sokolników i osób chcących nimi zostać
ODPOWIEDZ
Lavok
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 19, 2009 10:34 pm

Ptaki do latania

Post autor: Lavok »

Witam,

Po pierwsze, chciałbym bardzo przeprosić za ewentualne powtórzenie pytania/pytań zawartych w tym poście, ale naprawdę przeglądając całe forum mogło mi coś umknąć.

Czytając książkę pt. Training birds of prey, a także to forum, rozumiem, że najodpowiedniejszymi ptakami dla początkujących sokolników są: Myszołów zwyczajny, Harris, Raróg oraz Lanner.

Jako, że szukam ptaka do latania, a nie polowania, wyczytałem, że z tej czwórki odpowiedniejszym byłby Myszołów albo Lanner. I tutaj właśnie pojawiają się moje pytania: jak to się ma w polskich warunkach? Czy istnieje w miarę bezproblemowa możliwość ich zakupu? Czy może istnieją bardziej odpowiednie ptaki do samego latania w naszych warunkach?

Mam też jeszcze jedno pytanie, które naprawdę może wydawać się głupie, ale nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi. Otóż, czym właściwie jest to polowanie, chodzi mi o to, czy idąc z ptakiem na latanie i powiedzmy, że on zaatakuje jakąś ofiarę, to czy jest to już polowanie? Jeśli nie, to kiedy w takim razie kończy się latanie, a zaczyna polowanie?

Uff, rozpisałem się trochę :) Dziękuję z góry za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam wszystkich forumowiczów.
Awatar użytkownika
Nowogrodzki
sokolnik
Posty: 662
Rejestracja: śr lis 14, 2007 8:33 pm
Lokalizacja: Tuchola
Kontakt:

Post autor: Nowogrodzki »

Po pierwsze, chciałbym bardzo przeprosić za ewentualne powtórzenie pytania/pytań zawartych w tym poście, ale naprawdę przeglądając całe forum mogło mi coś umknąć.
To dobrze, Kolego, że przeglądałeś forum, ale chyba bardzo pobieżnie. Na wszystkie Twoje pytania znajdziesz odpowiedź na forum. Pytania o pierwszego ptaka, stwierdzenie, że do latania a nie do polowania, pytania o polowanie to wszystko już było i to kilka razy.
Ponieważ sokolnictwo to zajęcie dla ludzi wytrwałych, więc musisz się bardziej postarać. :razz:
JoHn DuMbaR
sokolnik
Posty: 1867
Rejestracja: czw wrz 08, 2005 2:52 pm
Lokalizacja: South Dakota

Post autor: JoHn DuMbaR »

Profesor ma racje ;) nikt ci na to teraz nie odpowie w tym poscie. To temat rzeka...nie ma prostych, jednoznacznych odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
Foinix
żółtodziób
Posty: 48
Rejestracja: ndz mar 15, 2009 5:51 pm
Lokalizacja: Akarp, Sverige
Kontakt:

Post autor: Foinix »

Jak to mawiają... Szukajcie, a znajdziecie :) "A błogosławieni cierpliwi doczekają się firmowych upominków" :P
Lavok
pisklę
Posty: 2
Rejestracja: czw mar 19, 2009 10:34 pm

Post autor: Lavok »

Dobrze, dobrze, już się biorę za przeglądanie forum, tym razem bardziej wnikliwie :wink:

W sumie to macie trochę racji, za wcześnie chcę wszystko wiedzieć, a pokusa pójścia na łatwiznę przezwyciężyła :wink:
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Re: Ptaki do latania

Post autor: garbus2 »

Lavok pisze:Witam,

Czytając książkę pt. Training birds of prey, a także to forum, rozumiem, że najodpowiedniejszymi ptakami dla początkujących sokolników są: Myszołów zwyczajny, Harris, Raróg oraz Lanner.

Jako, że szukam ptaka do latania, a nie polowania, wyczytałem, że z tej czwórki odpowiedniejszym byłby Myszołów albo Lanner. I tutaj właśnie pojawiają się moje pytania: jak to się ma w polskich warunkach? Czy istnieje w miarę bezproblemowa możliwość ich zakupu? Czy może istnieją bardziej odpowiednie ptaki do samego latania w naszych warunkach?

Mam też jeszcze jedno pytanie, które naprawdę może wydawać się głupie, ale nie potrafię znaleźć na nie odpowiedzi. Otóż, czym właściwie jest to polowanie, chodzi mi o to, czy idąc z ptakiem na latanie i powiedzmy, że on zaatakuje jakąś ofiarę, to czy jest to już polowanie? Jeśli nie, to kiedy w takim razie kończy się latanie, a zaczyna polowanie?
No to na zachete kilka wskazowek:
1) pamietaj ze wszystkie tlumaczenia ktore mozna nabyc w sklepiku sa tumaczeniami z angielskiego i opisuja angielskie realia. Choc staralem sie by bardziej doswiadczeni ludzie umiescili tam odpowiednie komentarze to mimo wszystko sytuacja zmienia sie i tak np w wypadku realiow prawnych mamy spory postep i w zasadzie unormowana sytuacje
2)Raroga (falco cherrug) nie zaliczylbym do ptakow dobrych dla poczatkujacego. Co do myszolowa rowniez niedawno pisano czy na pewno to dobry wybor gdyz z myszolowem nie zapolujesz a ptaka bedziesz mial na dluuugie lata. Zostaje wiec lanner lub harris i tu po prostu musisz sie zdecydowac co cie bardziej interesuje. Pamietaj o telemetrii ktora w wypadku sokolow w zasadzie jest niezbedna, a w wypadku jastrzebi (tudziez harrisow) przydatna
3) tez jak kilka osob powyzej napisalo bylo to walkowane. Granica miedzy lataniem i polowaniem jest bardzo mglista i jesli nie masz uprawnien to naprawde mowimy o klusowaniu. Oczywiscie nie nalezy popadac w skrajnosci i za autentyczny przypadek ktory naprawde ciezko sprowokowac nikt cie nie oskarzy o klusownictwo, gorzej jesli takie przypadkowe zdobycze stana sie rutynowe....
sowek96
żółtodziób
Posty: 34
Rejestracja: ndz cze 07, 2009 10:03 am
Lokalizacja: Z Polski

Post autor: sowek96 »

Skoro harris i lanner są dla początkującego najlepsze to który jest łatwiejszy w układaniu? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
Awatar użytkownika
Jastrząb
młodszy sokolnik
Posty: 303
Rejestracja: śr cze 25, 2008 8:06 pm
Lokalizacja: Północ

Post autor: Jastrząb »

są łatwiejsze od pozostałych to prawda ale bez wystarczającej wiedzy i tak nie dasz rady, a tak na przyszłoscc jeden znak zapytania w zupełnosci WYSTARCZY :evil: :!:
garbus2
Site Admin
Posty: 2092
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 10:54 am
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: garbus2 »

sowek96 pisze:Skoro harris i lanner są dla początkującego najlepsze to który jest łatwiejszy w układaniu? :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?: :?:
to moze ajpierw zastanow sie czy chcesz isc w kierunku "jastrzebi" czy "sokolów"
ODPOWIEDZ