WWW.SOKOLNICTWO.PL
Forum Dyskusyjne na tematy sokolnicze

Ogólne - SIEMIANOWICE - ZOSTAŁ ZNALEZIONY JASTRZĄB !!!!

adam k - Nie Paź 21, 2012 8:34 pm
Temat postu: SIEMIANOWICE - ZOSTAŁ ZNALEZIONY JASTRZĄB !!!!
Witam, jak w temacie,
dzisiaj w płot na mojej działce zaplątał się jastrząb, prawdopodobnie zerwał się podczas treningu , na nogach ma paski i był „podpięty” do linki
wygląda na oswojonego , ogólny stan ptaka bardzo dobry
proszę o pomoc w znalezieniu właściciela , może czyta te forum
a tak nam marginesie ... ten piękny ptak wybrał wolność czy jeżeli zwrócę mu wolność to przeżyje :?:

adamo88@op.pl

pzdr

Wilq - Nie Paź 21, 2012 8:46 pm

Zobacz czy nie ma adresówki na pętach lub na obrączkach może znajdziesz jakiś numer.
adam k - Nie Paź 21, 2012 9:40 pm

.. sprawdzałem, paski nie opisane :roll:
fe91 - Nie Paź 21, 2012 9:44 pm

Powyżej pasków skóry powinna być obrączka. Spróbuj odczytać numer z niej. Jeśli jest ich więcej to ten dłuższy może być numerem telefonu.
fe91 - Pon Paź 22, 2012 6:43 pm

Czy sprawa została rozwiązana? Byłoby miło wiedzieć, czy ptak wrócił do właściciela...
adam k - Pon Paź 22, 2012 9:44 pm

fe91 napisał/a:
Czy sprawa została rozwiązana? Byłoby miło wiedzieć, czy ptak wrócił do właściciela...

.. dostałem numer tel. na maila na niby właściciela ale po rozmowie nie jestem do końca przekonany czy to właściwy właściciel tego "ptaszka",
kolega całą akcję i fatygę wycenił na przysłowiową flachę

nie jestem z branży ale jeśli Wasz kolega wycenił tego pięknego ptaka na flachę to wydaje mi się że minął się z powołaniem

dlatego jutro pofatyguję się paręnaście kilometrów poza miasto i zwrócę ptaszkowi wolność

pzdr :wink:

Pudlak Waldemar - Pon Paź 22, 2012 9:58 pm

Jeżeli ptak ma obrączkę -to jest z hodowli zamkniętej i można właściciela ,,namierzyć'' po obrączce -wypuszczenie tego ptaka może się skończyć jego śmiercią z głodu ,albo jakiś ,,gołębiarz '' go zabije gdy w poszukiwaniu jedzenia wleci mu do gołębnika .....A ,,flaszka'' to zwyczajowe podziękowanie -niby czego się spodziewałeś ,że ktoś odkupi od Ciebie ptaka w cenie zakupu u hodowcy ?
mirek - Pon Paź 22, 2012 10:30 pm

a jeśli ten ktoś twierdzi że to jego ptak wystarczyło zadać kilka pytań np jedno związane z nr obrączki i sprawa załatwiona
co do wypuszczania go za miasto taj jak waldek wspomniał
nie ma to sensu bo nie wiesz czy ptak polował
ten tak zwany sznurek był krótki ? czy bardzo długi ?
i tak na koniec dodam jeszcze co do twojego wypuszczania go na wolność
pamiętaj że jeśli ptak pochodzi z legalnej hodowli to ma właściciela a jeśli ma właściciela to wypadało by mu go oddać bo dysponowanie czyjąś własnością bez zgody właściciela jest w naszym kraju przestępstwem
oczywiście cię nie straszę ale tylko informuje

Pudlak Waldemar - Pon Paź 22, 2012 11:02 pm

A druga sprawa -sam nie znajdziesz właściciela ,a ktoś kto się tymi ptakami zajmuje ma łatwiejszy kontakt z sokolnikami by oddać ptaka komuś kto go zgubił i nawet jak nie jest właścicielem tego konkretnego ptaka na pewno zapewni mu lepszą opiekę / bo się na tym zna /
Stachu - Wto Paź 23, 2012 9:30 am

Podpisuję się wszystkimi czterema kończynami pod tym, co Pan Waldek napisał. Wypuszczenie na wolność ptaka może się dla niego skończyć tragicznie, jeśli nie polował (a nawet jeśli polował to również, gdyż może dostać widłami po plecach od jakiegoś hodowcy drobiu czy gołębi z powodów oczywistych - z głodu zdecydował się na desperacki krok i zaatakował kurę, a ponieważ do tej pory mógł polować z człowiekiem, więc się przyzwyczaił, że człowiek mu krzywdy nie zrobi). Co zaś się tyczy "flaszki", to przecież jest to tylko znaleźne, podziękowanie za przetrzymanie ptaka. Nienormalne by było, gdyby każdego zagubionego ptaka wykupywać od znalazcy po cenie, nazwijmy to, rynkowej. Nie słyszałem do tej pory, żeby jakiś "szczęśliwy znalazca" żądał za swoją fatygę bajońskich sum. Generalnie była to właśnie flaszeczka lub jakaś stówka do kieszeni, oraz ewentualnie pokrycie szkód (np. zapłacenie za zabitą kurę).
Kuku1985 - Wto Paź 23, 2012 10:45 am

Albo zadzwon do tego goscia z ktorym rozmawiales i popros go zeby podal numer obraczki odczytasz go z obraczki na nodze i bedziesz wiedzial czy to jest jego wlasciciel czy nie a co do wypuszczenia to tak jak pisali bardziej doswiadczeni poprzednicy
dariadaria - Wto Paź 23, 2012 3:56 pm

tak się zastanawiam czy ten ptak ma obrączkę ..bo jak na razie adam k nie podał czy jest obrączka czy jej nie ma ..
Wilq - Wto Paź 23, 2012 4:22 pm

Ja się zastanawiam w czym go przetrzymuje i czym go karmi..
Chyba nie w tym pojemniku z piaskownicy co na zdjęciu czy co to jest ..
NO i chyba nie oceniasz stan zdrowia ptaka na bardzo dobry po wyglądzie ...

Kuku1985 - Wto Paź 23, 2012 5:34 pm

dobrze by bylo gdyby w ogole sie odezwal co i jak. A jesli chodzi o obracze to powinien miec skoro ma szczepki
adam k - Wto Paź 23, 2012 6:44 pm

.. spoko, ptak jest karmiony i pojony a w pojemniku było tylko chwilę
Kuku1985 jeśli jesteś zalogowany na tym forum to dla mnie jesteś jak najbardziej kompetentny
podjedz jutro do Siemianowic

szczegóły na prv.

ps. obrączki na pewno niema

Wilq - Wto Paź 23, 2012 6:50 pm

No to sprawa jasna.
garbus2 - Wto Paź 23, 2012 6:54 pm

jesli obraczki nei ma wowczas ptak powinien czym predzej trafic do osrodka rehabilitacji bo oznacza to ze zostal pozyskany nielegalnie i żadnej osobie prywatnej nie wolno takiego ptaka przetrzymywać
Kuku1985 - Sro Paź 24, 2012 5:18 pm

Jastrzab-samica golebiarza, trafila do osrodka w Mikolowie cala i zdrowa :mrgreen:
Pudlak Waldemar - Sro Paź 24, 2012 10:08 pm

adam k napisał/a:
..
Kuku1985 jeśli jesteś zalogowany na tym forum to dla mnie jesteś jak najbardziej kompetentny podjedz jutro do Siemianowic

Kuku1985 napisał/a:
Jastrzab-samica golebiarza, trafila do osrodka w Mikolowie cala i zdrowa :mrgreen:

Coś te Twoje ,,kompetencje '' ....takie średnie ....To jest samiec :wink:
A do Mikołowa zadzwonię I SPYTAM SIĘ CZY DOTARŁ :!:
Chyba ,ze policja go znajdzie u Ciebie w komórce na stercie śmieci .....

adam k - Sro Paź 24, 2012 10:56 pm

Pudlak Waldemar napisał/a:
adam k napisał/a:
..
Kuku1985 jeśli jesteś zalogowany na tym forum to dla mnie jesteś jak najbardziej kompetentny podjedz jutro do Siemianowic

Kuku1985 napisał/a:

Coś te Twoje ,,kompetencje '' ....takie średnie ....To jest samiec :wink:
A do Mikołowa zadzwonię I SPYTAM SIĘ CZY DOTARŁ :!:
Chyba ,ze policja go znajdzie u Ciebie w komórce na stercie śmieci .....

.. nie no kurde, jakaś dziwna atmosfera na tym forum panuje :roll: , kolega specjalnie z Bytomia podjechał a Ty go policją straszysz :roll: , chyba mało ważne tu jest czy to samica czy samiec

ps. Kuku1985 dzięki że podjechałeś

jeszcze w necie znalazłem taką stronkę, może Chorzów będziesz miał bliżej ?

http://klubciconia.ptaki.info.pl/index.php?id=585

Kuku1985 - Czw Paź 25, 2012 6:24 am

Wiesz co nie wiem Ty wnioskujesz to na podstawie zdjecia mi to powiedzial lesnik w mikolowie zeby ulatwic Ci z nim kontakt to:

LEŚNE POGOTOWIE przy Nadleśnictwie Katowice
Schronisko dla Dzikich Zwierząt
Adres: ul. Kościuszki 70, 43-190 Mikołów
Tel.: 0-32 322-07-17
Tel.kom. 0-605-100-179
E-mail: jaceklesnepogotowie@interia.pl

Jesli chodzi o kwalifikacje to fakt nie sa duze ale okazaly sie wystarczajace

PS. Niema za co wazne ze jest w dobrych rekach :grin:

Pudlak Waldemar - Czw Paź 25, 2012 7:26 am

Kuku1985 napisał/a:
Wiesz co nie wiem Ty wnioskujesz to na podstawie zdjecia mi to powiedzial lesnik w mikolowie :

Na temat tego ,,leśnika z Mikołowa '' to ja nigdy nie miałem najlepszego zdania jeżeli chodzi o podejście do ptaków ......za bardzo ,,hurtowo '' podchodzi do zagadnienia -no i warunki przetrzymywania są tam nie zbyt ,,komfortowe '' /ale cóż prawo to prawo-takie ,,lewe'' ptaki muszą tam trafiać / ,a co do zdjęcia to każdy kto ma choć trochę pojęcia o jastrzębiach to widzi ,że to samiec .

Kuku1985 - Czw Paź 25, 2012 7:27 am

nie spieram sie chociaz dobrze by bylo sie dowiedziec po czym to Pan poznaje. Dzwonil juz Pan?
Pudlak Waldemar - Czw Paź 25, 2012 7:35 am

http://www.ptaki.biz/ptaki/zajac-jastrzab.jpeg
Samica ma bardziej wydłużoną głowę i masywniejszą osadę dzioba -to tak na pierwszy rzut oka ...

haggard - Czw Paź 25, 2012 9:03 am

Pudlak Waldemar napisał/a:
http://www.ptaki.biz/ptaki/zajac-jastrzab.jpeg
Samica ma bardziej wydłużoną głowę i masywniejszą osadę dzioba -to tak na pierwszy rzut oka ...

wyjdę na hejtera ale trudno... Powiedz mi Waldek skąd ty bierzesz takie teorie? bo ja podstawie tego zdjecia nie znając wagi pewnosci bym nie miał żadnej choć i tak bardziej wyglada mi na samicę. I własnie głowa ptaka na zdjęciu wygląda mocno "samicowo". I tak na marginesie- najpierw zadzwoń do azylu i sie dowiedz czy ptak do nich trafił a potem strasz Policją bo trochę w złym tonie to było delikatnie rzecz ujmując

opiolus - Czw Paź 25, 2012 10:10 am

zdjecie troche zarno, jakby zrobione aparatem z telefonu kom. ale tez wydaje mi sie, ze to samica AG.
tez nie mam najlepszego zdania o Mikolowie...
w zeszlym roku do mnie na pole zalatywala potezna samica AG, w petach, a własciwie w ich pozostałosciach...
nic dziwnego, ze czasem koledzy reaguja zloscia kiedy ktos zadaje pytania nie calkiem madre
czekac az zda ktos, jak złapac jastrzebia i go oswoic:P
mialem w tym roku okazje zobaczyc "fachowca", przylazl do mnie twierdzac, ze ma samice jastrzebia, "ktos mu podfrzucil na podworko"...!!
okazał sie samica myszolowa, ze zlez zrosnieta noga, wrecz wykrecona w druga strone, ptak wycienczony, dziw ze przezyl, karmony skorami kurczakow....!!
"panie niechce mic klopotow" !!!!!

Kuku1985 - Czw Paź 25, 2012 11:04 am

Fakt zdjecie bylo robione telefonem (mam jeszcze dwa zdjecia tego jastrzebia jak ktos bedzie chcial zobaczyc to moge je przeslac ma maila bez zmniejszania ale i tak wszystkie z przodu). Mi mikolow polecila pani dr z Chorzowskiego ZOO poza tym jest to jedyny osrodek rehabilitacji w moim rejonie
Stachu - Czw Paź 25, 2012 11:25 am

Pomijając spór o płeć i opinię o rzekomym ośrodku rehabilitacji, zauważcie że jastrząb przebywał najprawdopodobniej u kogoś, kto się trochę znał na rzeczy. Może mi się tylko wydaje, ale chyba są to pęta klasyczne i wyglądają na założone w miarę poprawnie. Aczkolwiek to tylko moje zdanie i mogę się mylić. Dawno nie widziałem pęt klasycznych :wink:
Kuku1985 - Czw Paź 25, 2012 11:31 am

To fakt peta klasyczne chociaz skora byla juz bardzo sztywna kawalek przedluzacza byl syntetyczny. Ale z tego co powiedzial mi ten lesnik to jastrzab musial juz dluzej przebywac na wolnosci bo byl zdziczaly
Grzegorz - Czw Paź 25, 2012 12:13 pm

Może nie to że długo przebywał na wolności , to może wina nie do końca ukróconego ptaka , oraz próby nielegalnego przetrzymywania go przez osobę nie do końca obeznaną z tym . Może uda się go przywrócić naturze
Kuku1985 - Czw Paź 25, 2012 12:20 pm

Mam taka nadzieje :grin:
Pudlak Waldemar - Czw Paź 25, 2012 12:21 pm

Gość ze schroniska twierdzi ,że to samica .....A ty Kuku1985 -nie obrażaj sie przypadkiem na mnie , ale po Twoich wypowiedziach o ,,Orlikach Bielikach '' i ogólnym ,,napaleniu '' na drapieżnika -musiałem sprawdzić czy nie zatrzymałeś sobie ptaka ,,tak na trochę '' Często się zdarza , iż młodzi ludzie ,,idą na skróty '' i tak się to kończy jak w wypadku tego konkretnego jastrzębia .
Podstawa by nie mieć kłopotów to ptak LEGALNY ,a wcześniej nabyta wiedza .
PS;
Jutro ma ją wypuścić ! :grin:

Kuku1985 - Czw Paź 25, 2012 12:31 pm

Nie kazdy jest zlodziejem pomimo tego ze wielu kradnie. Nie czuje sie urazony poporstu rozsmieszyla mnie Twoja wypowiedz. Dobrze ze jutro ja wypusci cieszy mnie to bardzo. Popelniam blady bo nie posiadam jeszcze odpowiednio bogatej wiedzy ale wlasnie po to sa bardziej doswiadczeni Sokolnicy zeby tych mlodych odpowiednio pokierowac i nauczyc- takie jest moje zdanie oparte na doswiadczeniu w innej dziedzinie
JoHn DuMbaR - Czw Paź 25, 2012 1:40 pm

Coś jest na rzeczy, Garbus pewnie jeszcze pamięta sytuację sprzed roku gdy w okolicy Siemianowic znaleziona byla samica w 2gim piorze, tez klasyczne peta i tez brak obraczki...ktoś się bawi w sokolnika w okolicy - temat na pewno nie wygodny ale wydaje mi sie ze nie ma co milczec!
Wilq - Czw Paź 25, 2012 2:20 pm

JoHn DuMbaR napisał/a:
Coś jest na rzeczy, Garbus pewnie jeszcze pamięta sytuację sprzed roku gdy w okolicy Siemianowic znaleziona byla samica w 2gim piorze, tez klasyczne peta i tez brak obraczki...ktoś się bawi w sokolnika w okolicy - temat na pewno nie wygodny ale wydaje mi sie ze nie ma co milczec!

Z tego co napisałeś można wnioskować że co roku pozyskuje młode AG lub co jakiś czas i nadal trwa w wierze że jest sokolnikiem. Przydało by się odszukać takie gniazdo i poobserwować w czasie lęgów czy czasem młode nie znikło.
Niestety tylko osoba w okolicy może nakryć sprawce.

opiolus - Czw Paź 25, 2012 2:21 pm

cos tw tym jest...pamietam zeszlej jesieni, tez dostalem tel ze moj ptak na sznurku zwisa niedaleko na wysokim drzewie...zajrzalem ale moj akurat spoknjie w woilerze siedzial:)
ptakiem okazal sie samczyk pustułki, wlasnie w pentach tradycyjnych, padł z wycienczenia kiedy strazacy go zdjeli juz byl martwy, bez obraczki

Kuku1985 - Czw Paź 25, 2012 7:23 pm

Tylko teraz trzeba bedzie to gniazdo znalezc i jakos monitorowac a to niesety nie jest takie proste-tak mi sie wydaje. Jakies pomysly?? i pytanie czy nie lepiej poinformowac o tym Nadlesnictwo albo jakas instytucje ktora faktycznie sie tym zajmie??
mirek - Czw Paź 25, 2012 9:36 pm

powiem wam że to jest magiczny temat z postu na post nie mogę się napatrzeć :)
mirek1 - Pią Paź 26, 2012 11:01 pm

Witam
Moje zdanie jest jedno jeśli chodzi o ośrodki rehabilitacji czy tam inne zwierzyńce (nie piszę o wszystkich),że lepiej by takie ptaki miały w prywatnych rękach u osób które poświęcą im czas i robią coś z pasją.

haggard - Sob Paź 27, 2012 11:37 am

mirek1 napisał/a:
Witam
Moje zdanie jest jedno jeśli chodzi o ośrodki rehabilitacji czy tam inne zwierzyńce (nie piszę o wszystkich),że lepiej by takie ptaki miały w prywatnych rękach u osób które poświęcą im czas i robią coś z pasją.

rzeczywiście... zwłaszcza że mówimy o dzikich ptakach które citesów nie mają i wolno je przetrzymywać tylko w ośrodkach posiadających pozwolenie ministra

Wilq - Sob Paź 27, 2012 1:11 pm

haggard napisał/a:
mirek1 napisał/a:
Witam

rzeczywiście... zwłaszcza że mówimy o dzikich ptakach które citesów nie mają i wolno je przetrzymywać tylko w ośrodkach posiadających pozwolenie ministra

Wydaje mi się że można posiadać dziko żyjącego ptaka i rehabilitować ale tylko za zgodą ministra na określony czas.. np. rok.

garbus2 - Sob Paź 27, 2012 5:19 pm

rok to sie czeka na takie zezwolenie:)
Kuku1985 - Sob Paź 27, 2012 5:36 pm

I przy okazji zezwolen i przepisow Adam dzieki za pomoc :wink:
Pudlak Waldemar - Sob Paź 27, 2012 7:48 pm

garbus2 napisał/a:
rok to sie czeka na takie zezwolenie:)

Piszesz do ministerstwa -oni wysyłają ,,komisje'' z Katowic /mowie oczywiście o ,,swoim podwórku'' trwa to zwykle parę tygodni / Przyjeżdża zwykle 2 panów - którzy udają ,że się znają - i wydają zezwolenie na przetrzymywanie .Ostatnie przypadki ....ptak już i tak się szwendał po okolicy samopas -dostał pozwolenie bezterminowo ,ptak ze złamaną nogą i wypalonymi lotkami /spotkanie z transformatorem albo innym nie zabezpieczonym słupem / dostał pozwolenie na rok ......I tak się to kręci .....

Kuku1985 - Pon Paź 29, 2012 9:03 am

jesli chodzi o ta praktyczna strone to jest wymagane jakies wyksztalcenie weterynaryjne czy to jest kwestia doswiadczenia i tego zeby faktycznie znac sie na ptakach??
adam zielinski - Pon Kwi 15, 2013 10:02 pm

Zbliża się kolejny sezon lęgowy; czy w okolicy Siemianowic będzie znaleziona kolejna półżywa samica gołębiarza ? Obojętnie kto to robi namawiam tego człowieka do potraktowania sokolnictwa na poważnie, zgodnie z przepisami, wtedy nawet odwiedziny straży miejskiej są przyjemnością :-) . A wyjście w pole i polowanie z zielonym "polowaniem z ptakiem łowczym" pozwala skupić się na bażantach a nie na tym czy ktoś nie patrzy.