Sokolnictwo Dla Początkujących

Sokolnictwo Dla Początkujących

Słów parę o sobie

Z pochodzenia gdańszczanin, z zamiłowania krakus – tak bym się opisał gdyby ktoś zapytał mnie skąd jestem. Przygodę z sokolnictwem, a właściwie początek zmian w moim życiu jakie ono wywarło zapoczątkowałem w Technikum Leśnym, gdzie jako jeden z uczniów miałem możliwość uczestniczyć w przywracaniu środowisku zrehabilitowanych ptaków drapieżnych. To również w technikum opracowałem pierwsze tłumaczenia książek o sokolnictwie, których pewną część tłumaczyłem również na studiach na Wydziale Leśnym Akademii Rolniczej w Krakowie. W połowie studiów pasja do sokolnictwa oraz możliwość wyjazdu do pracy w dużej niemieckiej hodowli ptaków drapieżnych zaważyły nad chwilową przerwą w studiach, a później dokończeniem ich w trybie zaocznym. W międzyczasie miałem możliwość uczestniczenia w polowaniach z sokołami na pardwy w Szkocji, bażanty na Węgrzech i w Czechach obserwując zarazem sokolnictwo na najwyższym europejskim poziomie.
Po powrocie do Polski (po 2 latach pracy za granicą) nadszedł czas osiedlenia się oczywiście nieopodal Krakowa, co przypieczętowała żona góralka rodem z Zakopanego:)
Z pasji która zrodziła się w roku 1995 po jakimś czasie powstała niewielka firma, której celem stało się promowanie sokolnictwa i zarażanie innych tym niezwykłym stylem życia:)
W latach 2005-2010 miałem przyjemność być członkiem Zarządu Gniazda Sokolników. To właśnie wtedy w roku 2008 wspominam swój największy sukces, który udało się osiągnąć dzięki pomocy wielu osób (w tym z innych organizacji) – miałem możliwość wpłynąć na kształt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody uczestnicząc w pracach Sejmowej Komisji Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. Dzięki tym zmianom od października 2008 roku posiadanie większości ptaków drapieżnych stało się o wiele prostsze na podstawie europejskich świadectw (tzw. żółtych CITESów).
W latach 2010 – 2012 miałem możliwość współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem na Rzecz Sokolnictwa (IAF) będąc delegatem Gniazda do tej organizacji.
Dotychczas za wkład w rozwój sokolnictwa zostałem odznaczony brązowym oraz srebrnym karnalem.
Od roku 2015 do marca 2023 znów mogłem wspierać działania na rzecz sokolnictwa w Zarządzie Gniazda Sokolników. Od roku 2019 jestem także członkiem Komisji Sokolniczej przy Naczelnej Radzie Łowieckiej PZŁ. Od kwietnia 2023 roku pomagam w promocji sokolnictwa na skalę międzynarodową będąc delegatem Gniazda Sokolników do Międzynarodowego Stowarzyszenia na Rzecz Sokolnictwa i Ochrony Ptaków Drapieżnych (IAF).

Chwal Ćwik!
Adam Mroczek

menu